Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2023)

Şubat ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2023)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Şubat 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Şubat 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Kırmızı Pelerinli Markalar
 • Kiracının Hakları Nelerdir?
 • Günün Gündemi (Ekim – Kasım – Aralık – Ocak)
 • Deprem Çantasında Olması Gerekenler
 • BaBaLa Tv’nin Topladığı Yardım Miktarı
 • Logo Türleri Nelerdir?
 • Türkiye Tek Yürek Kampanyası
 • Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün Çalışmaları
 • Hatay’da 2 Büyük Deprem
 • Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Kırmızı Pelerinli Markalar

Asrın Afeti olarak tanımlanan ve Türkiye tarihinin en yıkıcı afeti olan Kahramanmaraş Depremi neticesinde halen bir “geçmiş olsun” mesajı bile yayınlamayan markalar olsa da markaların çok büyük bir bölümü depremzedeler için deyim yerindeyse seferber oldu. Bu markaları unutturmamak için Kırmızı Pelerinli Markalar Listesini hazırlamaya karar verdik.

Kiracının Hakları Nelerdir?

Branding Türkiye’nin “Hukuk” kategorisinde hukuksal konularla ilgili merak edilenleri anlatmayı sürdürüyoruz. Bu yazıda son zamanlarda bana en çok gelen ve gündemde de olan bir konuyu değerlendireceğiz. “Ev sahibim sözleşme devam etmesine rağmen çıkmamı istiyor” diyen kiracının hakları nelerdir?” konusunu izah etmeye çalışacağız. Detaylar için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Ekim – Kasım – Aralık – Ocak)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. İşte Ekim, Kasım, Aralık (2022) ve Ocak (2023) aylarına ait Günün Gündemi içerikleri;

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Türkiye, 6 Şubat 2022 Pazartesi günü tarihinin en büyük felaketiyle karşı karşıya kaldı. Kahramanmaraş’ta saat 04.17 sularında 7,7 aynı gün saat 13.24’de ise 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldi. 11 ili etkilemekle kalmayıp aynı zamanda birçok ülkede de hissedilen depremle birlikte Deprem Çantası olarak da bilinen Afet Ve Acil Durum Çantası tekrar gündeme geldi. Deprem çantasında olması gerekenler hakkında bilgi için buraya tıklayın.

BaBaLa Tv’nin Topladığı Yardım Miktarı

BaBaLa Tv, Kahramanmaraş Depremi akabinde adeta seferber oldu. Influencelar, ünlüler ve kurumlar aracılığıyla yardım yayınları gerçekleştirip gelen yardımları AHBAP’a aktaran BaBaLa Tv, topladığı yardım miktarını geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaştı.

Logo Türleri Nelerdir?

Logo nedir? sorusunu kısaca yanıtladığımıza göre artık ana konumuza yani logo çeşitleri nelerdir? sorusuna geçebiliriz. Genel kabul görmüş logo türlerini şöyle sıralamak mümkün;

 • Kombinasyon Logo
 • Kelime İşareti – Ticari İsim Logo
 • Harf Logo
 • Monogram Logo
 • Soyut Logo
 • Maskot Logo
 • Amblem Logo
 • Dinamik Logo

Türkiye Tek Yürek Kampanyası

deprem için Türkiye, KKTC ve Azerbaycan’dan 213 televizyon ile 562 radyo, ortak yayın gerçekleştirdi. “Türkiye Tek Yürek” kampanyası kapsamında toplam 115 milyar 146 milyon 528 bin TL bağış yapıldı. Toplam SMS adedi 9 milyon 10 bin olurken en yüksek bağışı ise 30 milyar TL ile Merkez Bankası yaptı.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün Çalışmaları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, 20’nin üzerinde üniversiteden 400 profesör ve doçentin de aralarında bulunduğu 7 bini aşkın uzman ekibiyle deprem bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında acil yıkılması gereken bina sayısı 61 bin 722 olarak açıklandı. Orta hasarlı bina sayısı ise 13 bin 917 olarak açıklandı.

Hatay’da 2 Büyük Deprem

Hatay’da art arda 2 büyük deprem yaşandı. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre saat 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Dakikalar sonra saat 20.07’de merkez üssü Samandağ ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Ekşi Sözlük’e Erişim Engeli

Ekşi Sözlük kapatıldı. Konuyla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bir açıklama yaptı. Ve BTK’nın yaptığı açıklamaya göre Ekşi Sözlük’e erişim engeli getirildi. Konunun detaylarıysa henüz bilinmiyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2023) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Şubat 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.