Son 2 gündür sosyal medyada herkes Apple’daki (FaceTime) güvenlik açığını konuşuyor. FaceTime’da meydana gelen güvenlik açığı haber bültenleri ve teknoloji bloglarının da gündeminde!

Apple, iOS 12.1 adlı güncellemesini yayınladıktan sonra FaceTime’da bir güvenlik açığı oluştu. FaceTime kullanıcıları için ciddi bir gizlilik tehdidi oluşturan bu güvenlik açığı son günlerde sosyal medyanın da gündeminde. Apple yetkilileri konuyla ilgili hızlı bir açıklama yaptı demek isterdik ancak öyle bir durum söz konusu olmadı. Ve Apple kullanıcıları birkaç gündür Apple‘dan gelecek açıklamayı bekliyor.

FaceTime’da Güvenlik Açığı

Tüm dünyanın gündeminde olan FaceTime‘da oluşan güvenlik açığı ile ilgili durumu kısaca özetlemek gerekirse; Apple kullanıcıları FaceTime üzerinden bir arama / çağrı aldığında, bu aramaya herhangi bir yanıt vermeseler bile aranan kişinin sesi ve görüntüsü karşı tarafa ulaşıyor. Şöyle ki; herhangi birini aradığınızı farz edelim. Telefon çalmaya başladığında “Kişi Ekle” tuşuna tıklayıp listeye kendi numaranızı eklediğinizde aradığınız kişi çağrınıza yanıt vermese dahi siz onun sesini duyabiliyorsunuz. Buna ek olarak aranan kişi kilit ekranındayken telefonu kapatma tuşuna basarsa görüntüsü de karşı tarafa iletiyor. Böylece aranan kişi farkında olmadan ortamdaki sesi ve görüntüyü karşı tarafa aktarmış oluyor.

Tüm bunlar olurken aranan kişi her şeyden habersiz telefonunda sadece cevapsız çağrı olduğunu görüyor daha doğrusu öyle zannediyor. Bunun gizlilik konusunda ciddi bir ihlal ve ihmal anlamına geldiğini ifade eden Apple kullanıcıları şirketten acil bir açıklama bekliyor.

Bu arada Apple kullanıcıları, FaceTime’daki bu güvenlik açığını tespit ettiklerinden bu yana Apple’a ciddi anlamda yükleniyor desek yeridir. Fakat ilginçtir ki şirketten şu ana dek konuyla ilgili herhangi bir açıklama ve/veya bir düzeltme yapılmadı. Bakalım Apple, yaşanan bu skandala karşı kamuoyunu ne zaman ve nasıl aydınlatacak…

FaceTime’ı Devre Dışı Bırakın

Apple’dan resmi bir açıklama ve duruma dair önlem gelene kadar Apple kullanıcılarına bir önerimiz olacak. Bu süreçte FaceTime uygulamasını kullananlara tavsiyemiz, uygulamayı bir süreliğine, daha doğrusu Apple’dan konuya dair iç rahatlatıcı bir açıklama yapılıncaya dek devre dışı bırakın. Böylece herhangi bir gizlilik ihlaline maruz kalmazsınız.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.