FaceTime’da Güvenlik Açığı Var

Son 2 gündür sosyal medyada herkes Apple’daki (FaceTime) güvenlik açığını konuşuyor. FaceTime’daki güvenlik açığı haber bültenleri ve teknoloji bloglarının bu günlerdeki trend konusu oldu.

Apple, iOS 12.1 adlı güncellemesini yayınladıktan sonra FaceTime’da bir güvenlik açığı oluştu. FaceTime kullanıcıları için ciddi bir gizlilik tehdidi oluşturan bu güvenlik açığı son günlerde sosyal medyanın da gündeminde. Apple yetkilileri konuyla ilgili hızlı bir açıklama yaptı demek isterdik ancak öyle bir durum söz konusu olmadı. Apple kullanıcıları birkaç gündür Apple‘dan bir açıklama bekliyor.

Sesiniz Ve Görüntünüz Karşı Tarafa Ulaşıyor 

Tüm dünyanın gündeminde olan FaceTime‘daki güvenlik açığına dair durumu kısaca özetlemek gerekirse; Apple kullanıcıları FaceTime’dan arama aldığında bu aramaya herhangi bir yanıt vermese bile aranan kişinin sesi ve görüntüsü karşı tarafa ulaşıyor.

Şöyle ki; herhangi birini aradığınızı farz edelim. Telefon çalmaya başladığında “Kişi Ekle” tuşuna tıklayıp listeye kendi numaranızı eklediğinizde aradığınız kişi çağrınıza yanıt vermese dahi siz onun sesini duyabiliyorsunuz. Buna ek olarak aranan kişi kilit ekranındayken telefonu kapatma tuşuna basarsa görüntüsünü de karşı tarafa iletiyor. Böylece aranan kişi farkında olmadan ortamdaki sesi ve görüntüyü karşı tarafa iletiyor.

Tüm bunlar olurken aranan kişi her şeyden habersiz telefonunda sadece cevapsız çağrı olduğunu görüyor daha doğrusu öyle zannediyor. Bunun gizlilik konusunda ciddi bir ihlal ve ihmal anlamına geldiğini ifade eden Apple kullanıcıları şirketten bir açıklama bekliyor.

Bu arada Apple kullanıcılar FaceTime’daki bu güvenlik açığını tespit ettiklerinden bu yana Apple’a ciddi anlamda yükleniyor fakat şirketten şu ana dek konuyla ilgili herhangi bir açıklama ve/veya bir düzeltme yapılmadı.

FaceTime’ı Devre Dışı Bırakın

FaceTime uygulamasını kullananlara tavsiyem; uygulamayı bir süreliğine en azından Apple’dan konuya dair bir açıklama yapılıncaya dek devre dışı bırakın. Böylece herhangi bir gizlilik ihlaline maruz kalmazsınız.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir