Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ehliyet sınavında bundan böyle animasyonlu soru da olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından; ehliyet sınavlarıyla ilgili önemli bir karar alındı. Buna göre e-sınav formatında yapılan ehliyet sınavlarında artık animasyonlu soru sorulacak. Böylece sürücü adayları sınav esnasında gerçek yaşama uygun durumlarla karşılaşmış olacaklar.

Ehliyet Sınavında Animasyonlu Soru

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınav uygulamalarında sürekli yenilikler yapılarak sınav geçerliği ve güvenilirliğine katkı sağlanıyor. Bu bağlamda Bakanlık; ehliyet sınavlarında yer alan soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı yararı geliştirmek için animasyonlu sorular kullanma kararı aldı. Hazırlanacak animasyonlu sorularda adaylar gerçek yaşama uygun durumlarla karşılaşacak.

Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlanarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün odsgm.meb.gov.tr uzantılı internet adresinde erişime açıldı.

Buna ek olarak ayrıca işitme engelli adaylara sınav desteği için de çalışmalar da yapılıyor. Özetle; işitme engelli adaylar için işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve buna yönelik animasyonlu soruların hazırlığı devam ediyor. Konuya dair açıklamada bulunan ve ehliyet sınavlarında ilk defa animasyonlu soruların yer alacağını duyuran Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmesi istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” dedi.

Yeni uygulamanın sınavın geçerliğine ve güvenirliğine katkı sağlarken Bakanlıkça gerçekleştirilen diğer sınavlara da yeni bir bakış açısı getireceğini belirten Özer ayrıca şunları söyledi:

“İşitme engelli adaylarımız için de işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve animasyonlu soruların hazırlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Tüm çalışmalarımız büyük bir özveriyle yürütülüyor. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer alan açıklamalar bu şekildeydi. Detaylı okuma yapmak için buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bu arada tüm bunlar gösteriyor ki Milli Eğitim Bakanlığı, çağı yakalayan ve dijitalle uyumlu projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de ehliyet sınavında animasyonlu soru olarak adlandırılan yeni format. Dijital dönüşüm olgusunun eğitime entegrasyonu MEB tarafından devam ederken bu konuya dair gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.


💡 İklim Değişikliği Hastalığı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.