Global Finance, “Dünyanın En Güvenli Ülkeleri (2021)” adlı bir rapor yayınladı. Koronavirüs sonrası değişen güvenlik algısının etkili olduğu listede Türkiye kaçıncı sırada? İşte tüm detaylar! 

Tam bir yıl önce Branding Türkiye’de, Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler Araştırması başlıklı bir içerik yayınlamıştık. Deep Knowledge Group adlı bir konsorsiyum, Covid-19 salgını sürecinde açıklanan verileri derleyerek ayrıntılı bir analiz yapmış ve bunun sonucunda ortaya böyle bir rapor çıkmıştı. İşte bu rapor doğrultusunda ülkelerin Koronavirüs odağında güvenlik durumuna dair bilgi edinmiştik.

Şimdiyse Global Finance tarafından Dünyanın En Güvenli Ülkeleri (2021) adlı bir liste yayınlandı. Yine Covid-19’un etkisinin olduğunu fark ettiğimiz bu listede Türkiye’nin sıralaması bir hayli şaşırtıcı. İşte tüm detaylarıyla en güvenli ülkeler listesi!

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri (2021)

Global Finance, en güvenli ülkeler listesini hazırlarken belli bir metodoloji doğrultusunda hareket ediyor. Bu bağlamda, rapor oluşturulurken temelde 3 ana kıstasa dikkat ediliyor. Bunlar; ülkenin savaş ve barış durumu, kişisel güvenlik seviyesi ve doğal afet riski şeklinde özetlenebilir. Doğal afet riskine özel bir yer ayırmak gerekiyor. Zira yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile birlikte bu noktada ülkelerin güvenlik algısı başka bir boyut kazandı.

Bu faktörler odağında ülkeler 2020 boyunca değerlendirmeye alınarak rapor 2021 yılında neticelendi. Öte yandan bu metodolojide yer alan olgulardan herhangi birini barındırmayan ülkeler listeye dahil edilmedi. Diğer bir ifadeyle listede 134 ülke yer aldı. Sıralamaya yönelik değerlendirme yaparken 134 ülkenin olduğunu hatırlamak gerekir.

Evet, tüm bu detayların akabinde şimdi dünyanın en güvenli ilk 10 ülkesine bakalım. Bundan önce listenin ilk sırasında İzlanda’nın yer aldığını, son sırasında ise Filipinler’in bulunduğunu belirtelim.

En Güvenli 10 Ülke

 1. İzlanda
 2. Birleşik Arap Emirlikleri
 3. Katar
 4. Singapur
 5. Finlandiya
 6. Moğolistan
 7. Norveç
 8. Danimarka
 9. Kanada
 10. Yeni Zelanda

En Güvensiz 10 Ülke

 1. Kuzey Makedonya
 2. Yemen
 3. Peru
 4. Meksika
 5. Brezilya
 6. Bosna Herksek
 7. Nijerya
 8. Guatemala
 9. Kolombiya
 10. Filipinler

Türkiye Kaçıncı Sırada?

Makale boyunca en merak edilen konulardan biri sanıyoruz ki Türkiye’nin kaçıncı sırada olduğudur. Global Finance tarafından hazırlanan Dünyanın En Güvenli Ülkeleri (2021) listesinde Türkiye, 134 ülke arasından 107. oldu. Türkiye’nin bir üstünde, 106. sırada İran yer alırken bir altında yani 108. sırada ise Ekvador bulunuyor.

Kaynak: Global Finance

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.