Deep Knowledge Group adlı bir konsorsiyum Covid-19 salgını sürecinde açıklanan verileri derleyerek ayrıntılı bir analiz yaptı. Bunun sonucunda ortaya “Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler” şeklinde bir liste çıktı.

Çin’de başlayan ama Çin’de kalmayan zira tüm dünyaya yayılarak küresel bir salgına dönüşen Koronavirüs halen devam ediyor. Her ne kadar “normalleşme” başlamış olsa da aslında hastalığa dair risk bitmiş değil.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün pandemi ilan ettiği salgın süresince her ülke günlük olarak tüm verileri kamuoyuyla paylaştı. Bu verilerden derlenerek oluşturulan gerçek zamanlı Koronavirüs haritaları sayesinde (bkz: Corona Virüsü’nün Gerçek Zamanlı Yayılma Haritası) ise dünya genelinde salgının hangi ülkede ne boyutta olduğu takip edilebildi.

Evet, ülkeler salgınla mücadele sürecinde tüm verileri (vaka sayısı, entübe hasta sayısı, ölüm sayısı, test sayısı vs.) paylaşırken bu veriler aynı zamanda ülkelerin güvenilirlik ortalamasını da ortaya koydu. Deep Knowledge Group adlı bir konsorsiyum ise Kovid-19 salgını sürecinde açıklanan verilerden yararlanarak bir analiz yaptı. Bunun sonucunda da ortaya “Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler” şeklinde bir rapor çıktı. İşte bu rapora göre “en güvenli ülkeler” ve “en riskli ülkeler”

Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler Araştırması

Deep Knowledge Group tarafından hazırlanan “Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler” araştırması kapsamında “En Güvenli 10 Ülke” şöyle;

  1. İsviçre
  2. Almanya
  3. İsrail
  4. Singapur
  5. Japonya
  6. Avusturya
  7. Çin
  8. Avustralya
  9. Yeni Zelanda
  10. Güney Kore

💡 Koronavirüs salgını odağında güvenli / riskli ülkelerin listelendiği araştırmanın tamamına yazının sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Kaçıncı Sırada?

Deep Knowledge Group tarafından hazırlanan “Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler” araştırmasında Türkiye 37’nci sırada yer aldı.

Raporda Türkiye’nin 556 kümülatif puan altığı belirtilirken, karantina uygulamasının etkisine 114 puan, hükümetin risk yönetiminde etkisine 126 puan, Covid-19’un takip sürecine 93 puan, ülkenin sağlık sisteminin Covid-19’a hazırlığına 63 puan, Türkiye’nin bulunduğu bölgenin Covid-19’a karşı dayanıklılığına 81 puan ve acil durumlara hazırlık kategorisine de 79 puan verildi.

En Güvenli Ve En Riskli Ülkeler Sıralaması Nasıl Yapıldı?

Merkezi Londra’da olan yapay zeka ve veri analizi şirketi Deep Knowledge Group; Koronavirüs ile mücadele eden ülkelerden vakaların ilk ortaya çıktığı günden itibaren verileri temin ve analiz etti. Sonra da bunları karşılaştırmalı bir metotla yorumlayarak ortaya “En Güvenli Ülkeler” ile “En Riskli Ülkeler” şeklinde bir rapor çıkarttı.

Ülkelerin güvenlik ve risk durumu / düzeyi araştırılırken kullanılan parametreler arasında; “Karantina Etkinliği”, “Hükümetin Krizi Yönetme Etkinliği”, “İzleme ve Tespit”, “Acil Tedavi Kapasitesi” yer alırken toplamda 6 farklı kategoride 130 metrik kullanıldı. Öte yandan bu çalışma için 11 bin 400 veri incelendi. Mesela ülkeler Koronavirüs ile ilgili ilk kısıtlamaları uygulamaya soktuğunda bu kısıtlamaların hangi sıklıkta ihlal edildiği, seyahat yasağının kapsamı, Kovid-19 testlerinin ne zaman hazır hale getirilebildiği ve hastanelerin ne kadar iyi sağlık ekipmanlarına sahip olduğu gibi metrikler baz alınarak tüm bu veriler yapay zeka yardımıyla analiz edildi.

Deep Knowledge Group tarafından hazırlanan “Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler” raporunu indirmek için buraya tıklayın.


💡 Koronavirüs Salgınını Takip Edebileceğiniz Haritalar

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.