17 Temmuz Dünya Emoji Günü, markalar tarafından renkli paylaşımlar ve yaratıcı işlerle kutlanırken Apple, bu özel günde iOS 12 güncellemesi ile birlikte gelecek 70’den fazla yeni emojiyi duyurdu.

Emojiler günlük yaşantımızın bir parçası oldu. Yazışmalarda, sosyal medya paylaşımlarında emojileri bolca kullanıyoruz. Üzüntümüzü, mutluluğumuzu, sinirimizi, sevgimizi, özlemimizi, korkumuzu vs başta olmak üzere hemen hemen tüm duygu ve düşüncelerimizi emojilerle ifade ediyoruz. Ayrıca emojiler bazen kelimelerle uzun uzun anlatamayacağımız bir meseleyi kısaca anlatmayı da sağlıyor.

Kısacası bazen bilinçli bazen ise el alışkanlığı ile kullandığımız hatta bazılarının ne anlama geldiğini bile doğru bilmediğimiz emojiler, kendilerini bir şekilde bize sevdirdi.

Dünya Emoji Günü

Peki hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olan emojiler için özel bir gün olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız bir kenara not etmenizde yarar var. Her yıl 17 Temmuz tarihi “Dünya Emoji Günü” olarak kutlanıyor.

Jeremy Burge, tarafından geçtiğimiz yıllarda 17 Temmuz günü, Dünya Emoji Günü olarak ilan edilmişti. Bugünün özel kılınmasındaki temel fikir ise, dünyadaki her şeyin emoji ile anlatılabiliyor olmasıydı.

Birkaç günden beri birçok markanın yaratıcı ve eğlenceli içerikler ile kutladığı Dünya Emoji Günü’nü teknoloji devi Apple, “online selfie” olarak bilinen memojiler ile kutladı. Şirket ayrıca yeni çıkacak 70’ten fazla emojinin de ön duyurusunu yaptı.

Apple Yeni Emoji Paketi

Apple’dan 70 Yeni Emoji

Apple, 17 Temmuz Dünya Emoji Günü’nü bir müjdeyle kutladı. Buna göre iOS 12 güncellemesiyle kullanılabilir olacak 70’ten fazla emojinin duyurusunu yapan Apple bu emojilere dair ipucu da verdi.

Yeni gelecek emojiler arasında kültürümüzde önemli bir yeri olan nazar boncuğu da var. Bu arada turuncu, gri ve kıvırcık saçlı insanlar için de emojiler eklenmiş. Ayrıca kanguru, tavus kuşu, papağan ve ıstakoz gibi hayvanlar da yeni emoji paketinin içerisinde yer alıyor. Kısacası yeni emoji paketi oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip 🙂

Apple, bu yeni seçenekleri oluştururken çeşitliliğe vurgu yapmak istemiş. Şirket tarafından yapılan açıklamada ise “duygu ve düşünceleri daha iyi temsil etmek” misyonu taşındığı belirtildi.


💡 Apple’dan Engelli Bireyleri Temsil Eden Emojiler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.