Başarılı Bir Sunum İçin 6+3 Formülü

Sunumun çeşidi ne olursa olsun, iyi bir akış iyi bir planlama ile mutlaka başarılı ve etki bırakıcı sunum yapabilirsiniz.

Sunumuzu oluştururken anlatacağınız konular hakkında bir yöntem geliştirin, en iyi yöntem madde imleri ile oluşturmuş bir listedir. Ayrıca konu ile ilgili anlatacağınız bir hikâye veya anekdot akılda kalması için iyi bir yöntemdir. Konuyu anlatmaya yarayan bir görsel bile sunumuzun akılda kalması ve bütünlük sağlaması için iyi bir seçim olacaktır.

Sunuma çıkmadan önce mutlaka yapmanız gereken üç şey vardır: Prova, prova, prova…  Ne kadar çok prova yaparsanız sunumunuz doğal ve içten olacaktır.

Sunumun 6+3 Formülü

Sunum yaparken kullanacağınız 6 formül başarılı sunum tasarımları yapmanızın yanında sizin iyi bir konuşmacı olduğunuzu da kanıtlar ve bunu katılımcıların fark etmesini de sağlar.

Şimdi bu  6 formülün detaylarına gelelim.

Sunumunuz Açık ve Anlaşılır Olmalıdır: Kitlenizin anladığı, teknik terimler ve jargonlardan uzak durun. Eğer teknik terimlerin anlaşıldığı bir gruba konuşacaksanız sorun yok ama genel katılıma açık bir sunum yapacaksanız kullanmaktan kaçının.

Sunumunuz Mantıklı Bir Plan Dâhilinde Olsun; Konunuzu tanımladıktan sonra, neler yaptığınızı anlatabilir, sonucunda neler olduğunu katılımcılarınıza aktarabilirsiniz bu mantıksal bir sıralamadır.

Az Ama Öz Konuşun; Bu demek değil ki sunumda çok fazla konuşmayın. Hamlet Shakespeare’de yazdığı gibi, “Kısa konuşma zekânın belirtisidir” dediği nokta bugün hale geçerliliğini korumaktadır. Söylemek zorunda olduğunuz kelimeleri olabildiğince az kelime ile söyleyin. İyi konuşacağım veya süslü cümleler kuracağım diye çok fazla cümle kurmayın, her uzun konuşma katılımcıların kafasını karıştırır ve sizin dikkatinizin dağılmasına da neden olur. Anlatacağınız her konu bir asansör cümlesi tadında olmalıdır.

İlgi Uyandırın; İlgi uyandıran bir sunumu herkes dinlemek izlemek ister. Katılımcılarınızın sizi dinlemesini istiyorsanız sesinizi, görsellerinizi ve bilgilerinizi ilgi çekici biçimde kullanın.

Sunumunuz Büyüleyici Olsun; İlgi uyandıran bir sunum için mesajınızı katılımcılarınıza inandırıcı bir biçimde anlatın. Büyüleyici sunum yapan kişinin enerjisi, tutkusu, işini severek yapması, sahne duruşu katılımcıları büyüler. Sunumunuz hep ileriye doğru insanları coşkulandırmalı ve sunum sonuna kadar bu coşkuyu kitleniz hissetmelidir. Sunumunuza videolar, hikâyeler, etki bırakacak sözler eklemeyi asla unutmayın. İnsanlar hep bir sonraki dakikayı merak etsin.

İkna Edici Olsun; Sunum boyunca söyledikleriniz ile yaptıklarınız birbirini tamalarsa insanlar ikna olmaya başlarlar. Bu başlangıç size insanların inanmasını ve sunacağınız ürün veya hizmetin satılmasını garanti eder.

Sunumda kullanabileceğiniz 6 formüle ek olarak; Mesaj, Kim Söyledi ve Nasıl Söyledi şeklinde üç bileşen bulunmaktadır. İşte bu bileşenler;

Mesaj; Ne söylediğiniz katılımcılarınızın akıllarında kalmasını istediğiniz konudur.

Kim Söyledi;Mesajı kimin ne şekilde söylediği ve mesajın nasıl anlatıldığıdır.

Nasıl Söyledi; İnsanları etkilemek için nasıl bir yol izlediğinizdir.

Başarılı bir sunum için birbirini takip eden ve birbirini tamamlayan bu üç bileşeni mutlaka bir araya getirmeniz gerekir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir