Sunumun çeşidi ya da içeriği ne olursa olsun, iyi bir akış ve planlamayla başarılı ve etkili sunum yapmak mümkün. Bu makalede ise başarılı bir sunum için 6+3 formülünden bahsedeceğiz.

Başarılı bir sunum için öncelikle sunumuzu oluştururken anlatacağınız konular hakkında bir yöntem geliştirin. En iyi yöntem madde imleri ile oluşturmuş bir listedir. Ayrıca konu ile ilgili anlatacağınız bir hikâye veya anekdot da sunumun akılda kalması için iyi bir yöntemdir. Konuyu anlatmaya yarayan bir görsel bile sunumuzun akılda kalması ve bütünlük sağlaması için iyi bir seçim olacaktır.

Bu arada bir etkinlik sırasında sahneye yani sunuma çıkmadan önce mutlaka yapmanız gereken üç şey vardır: Prova, prova, prova…  Ne kadar çok prova yaparsanız sunumunuz doğal ve içten olacaktır.

Başarılı Sunum İçin Formül: 6+3

Sunum yaparken kullanacağınız 6 formül başarılı sunum tasarımları yapmanızın yanında sizin iyi bir konuşmacı olduğunuzu da kanıtlar ve bunu katılımcıların fark etmesini de sağlar. Şimdi bu  6 formülün detaylarına gelelim.

1) Sunumunuz Açık ve Anlaşılır Olmalıdır

Kitlenizin anladığı dilden konuşun. Teknik terimler ve jargonlardan uzak durun. Eğer teknik terimlerin anlaşıldığı bir gruba konuşacaksanız sorun yok. Ama genel katılıma açık bir sunum yapacaksanız teknik ifadeler kullanmaktan kaçının.

2) Sunum Mantıklı Bir Plan Dâhilinde Olsun

Konunuzu tanımladıktan sonra, neler yaptığınızı anlatabilir, sonucunda neler olduğunu katılımcılarınıza aktarabilirsiniz. Bu mantıksal bir sıralamadır.

3) Az Ama Öz Konuşun

Bu demek değil ki sunumda çok fazla konuşmayın. Hamlet Shakespeare’de yazdığı gibi, “Kısa konuşma zekânın belirtisidir.”

Bu durum bugün dahi  geçerliliğini korumaktadır. Söylemek zorunda olduğunuz kelimeleri olabildiğince az kelime ile ifade edin. İyi konuşacağım veya süslü cümleler kuracağım diye çok fazla cümle kurmayın, her uzun konuşma katılımcıların kafasını karıştırır ve sizin dikkatinizin dağılmasına da neden olur. Anlatacağınız her konu bir asansör cümlesi tadında olmalıdır.

4) İlgi Uyandırın

İlgi uyandıran bir sunumu herkes dinlemek ya da izlemek ister. O yüzden katılımcılarınızın sunum boyunca sizi dinlemesini istiyorsanız sesinizi, görsellerinizi ve bilgilerinizi ilgi çekici biçimde kullanın.

5) Sunumunuz Büyüleyici Olsun

İlgi uyandıran bir sunum için mesajınızı katılımcılarınıza inandırıcı bir biçimde anlatın. Büyüleyici sunum yapan kişinin enerjisi, tutkusu, işini severek yapması, sahne duruşu katılımcıları büyüler. Sunumunuz hep ileriye doğru insanları coşkulandırmalı ve sunum sonuna kadar bu coşkuyu kitleniz hissetmelidir. Sunumunuza videolar, hikâyeler, etki bırakacak sözler eklemeyi asla unutmayın. İnsanlar hep bir sonraki dakikayı merak etsin.

6) Sunum İkna Edici Olsun

Sunum boyunca söyledikleriniz ile yaptıklarınız birbirini tamalarsa insanlar ikna olmaya başlarlar. Bu başlangıç size insanların inanmasını ve sunacağınız ürün veya hizmetin satılmasını garanti eder.

Sunum sırasında kullanabileceğiniz 6 formüle ek olarak; Mesaj, Kim Söyledi ve Nasıl Söyledi şeklinde üç bileşen bulunmaktadır. İşte bu bileşenler;

Mesaj; Sunum sırasında ne söylediğiniz katılımcılarınızın akıllarında kalmasını istediğiniz konudur.

Kim Söyledi; Mesajı kimin ne şekilde söylediği ve mesajın nasıl anlatıldığıdır.

Nasıl Söyledi; Sunum sırasında insanları etkilemek için nasıl bir yol izlediğinizdir.

Başarılı bir sunum için birbirini takip eden ve birbirini tamamlayan bu üç bileşeni mutlaka bir araya getirmeniz gerekir.


💡 Sunum Teknikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.