Çok sayıda araç sahibinin merak ettiği 2021 yılı araç muayene ücretleri belli oldu. Bu kapsamda 2020 yılına göre araç muayene ücretleri %9.11 oranında zamlandı. Peki güncel fiyatlar ne oldu? İşte detaylar!

Yeni yıla girmemizle birlikte birçok ödeme kaleminde yeni düzenlemeler yapıldı. Bunlardan biri de araç muayene ücretleri oldu. Buna göre geçen yıl 342 TL 20 kuruş olan otomobil araç muayene ücreti yeni yıl ile beraber 372 TL 88 kuruşa çıktı. Otobüs ve kamyon için muayene ücretleri ise KDV dahil 462 TL 56 kuruştan 503 TL 86 kuruşa yükseldi.

Yeni yılın başlangıcıyla birlikte araçlar için belirlenen muayene fiyatlarında da düzenleme yapıldı. Bu kapsamda 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak otomobil bakım ücretleri %9,11 oranında zamlandı. Öte yandan, geçen yılın fiyatlarına oranla artış gösteren ücretlerden biri de egzoz muayenesi oldu. Bunun ücreti ise 80 TL’den 90 TL’ye yükseldi.

2021 Yılı Araç Muayene Ücretleri

İşte güncel fiyatlarıyla birlikte yeni yılda uygulanacak olan araç muayene ücretleri;

  • Minibüs, kamyonet, otomobil, özel araç, römork muayene ücreti 342.20 TL’den 372.88 TL’ye yükseldi.
  • Otobüs, kamyon, tanker ve çekici muayene ücreti 462.56 TL’den 503.86 TL’ye yükseldi. (41 TL arttı)
  • Traktör (römorklu ve römorksuz), motorlu bisiklet ve motosiklet muayene ücretleri 174.64 TL’den 189.98 TL’ye yükseldi (15 TL arttı)

Araç Muayene Dönemleri

Düzenli olarak araç bakımı ve muayene yaptırmak, taşıtların arızalarını giderirken bu işlem taşıt kullanıcıları için aynı zamanda bir yasal zorunluluktur. Araç çeşidine göre farklılık gösteren muayene periyodları 1 veya 2 yıl arasında değişkenlik gösteriyor. Aynı şekilde araç çeşidine göre muayene ücretleri de değişiyor.

Araç muayene dönemlerine gelecek olursak, işte detaylar; 

  • Hususi ve resmi otomobiller; İlk 3 yıl ve sonraki her 2 yılda bir kontrolden geçmelidir. (M1G sınıfındaki resmi arazi taşıtları da bu gruptadır.)
  • Lastik tekerlekli traktör; İlk 3 yıl ve sonraki her 3 yılda bir kontrolden geçmelidir. Diğer motorlu araçlar ve römorkları; İlk 1 sene ve sonraki her senede kontrolden geçmelidir. 2 veya 3 tekerlekli araçlar; İlk 3 sene ve sonraki her 2 yılda bir kontrolden geçmelidir.

Bu yazıda sizlere 2021 yılı araç muayene ücretlerini aktardık. Ayrıca araç muayene periyotlarına dair detaylardan da bahsettik. Bu bilgiler odağında araçlarınızı muayene ettirebilirsiniz.


💡 2021 Ehliyet Ücretleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.