2019’un son haftalarında başlayan “2020 Trendleri” furyası devam ediyor. Her firma kendi ürün ve hizmetlerini kapsayan konulara dair “yılın enleri”ni açıklıyor. En son Shutterstock da bu kervana katılarak 2020 trendlerini kamuoyuyla paylaştı.

2000’den önce bir yeniliğin ömrü en azından yıl boyu devam ederdi. Ancak bilhassa sosyal medyanın hayatımızın her alanını kaplamasıyla artık yeninin ömrü birkaç ayla hatta birkaç haftayla sınırlı kaldı. Kısacası sosyal medyanın karakteristik özellikleri nedeniyle, her yeni bir anda eskiyebiliyor.

Bu duruma rağmen, uzmanlar ve firmalar her yılın son ayında, bir sonraki seneye dair “yılın trendleri”, “yılın enleri” vs. temalı açıklamalar, paylaşımlar, raporlar yayınlamayı sürdürüyor. Böyle yaparak o kişi ya da firma aslında o alana dair sektörün yönlendiricisi olduğuna dair bir algı yapmış oluyor. Global ölçekte faaliyet gösteren birçok kişi, kurum ve kuruluş “yılın trendleri” açıklaması yayınlar. Biz de Branding Türkiye olarak Markalaşmada 2020 Trendleri 2020 İçin Seo Odaklı İçerik Pazarlama Önerileri
şeklinde makalelerle çeşitli alanlarda 2020’ye dair öngörümüzü paylaşmıştık. Şimdi de Shutterstock, yılın trendlerinin ne olacağını açıkladı.

Shutterstock 2020 Trendlerini Paylaştı

Shutterstock 2020 yılının trendlerinin neler olacağına dair bir blog yayını yaptı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve Shutterstock tarafından 2019 boyunca yapılan kapsamlı analizlerin kapsayan bu veriler paylaşılarak ortaya önemli bir değer konulmuş oldu. Hem bu sayede kullanıcıların 2020’ye dair beklentisi de şekillendirilmiş oldu.

Tasarım Trendleri Nasıl Belirlendi?

Hemen hemen her internet kullanıcısının bildiği, gördüğü, duyduğu ya da kullandığı bir stok fotoğrafçılık, stok görüntü (vektör vs.), stok müzik ve düzenleme araçları sağlayıcısı olan Shutterstock, 2019 yılı boyunca kullanıcılar tarafından yapılan fotoğraf, illüstrasyon, görüntü ve müzik aramalarını derleyerek ortaya bir sonraki yıla dair bir analiz çıkardı.

Diğer bir ifadeyle Shutterstock; arama ve satın alma davranışının analizi sonucu sağlanan veriler sayesinde 2020’nin tarzını ortaya koyan, diğer bir ifadeyle trendleri öngören, bir rapor oluşturdu.

Shutterstock 2020 Trendleri

  • The Roaring 2020s
  • Occulture
  • In Full Bloom
  • Cannabiz
  • Minimalist Black
  • Wild Life
  • Chinese Ink Painting
  • Game On
  • Protest Art

Shutterstock tarafından hazırlanan rapora dair detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.