Markalaşmada 2020 Trendleri Ne Olacak?

Aralık (2019) ayının son günlerindeyiz. Şöyle bir bakınca koskoca bir yılı nasıl böyle hızlı bitirmiş olduğunu anlamıyor insan. Bireyler olarak acısıyla tatlısıyla 2019’u bir şekilde geçirdik. Peki kurumsal manada 2019 nasıl geçti diye hiç düşündünüz mü? Kurumsal vicdanınızı sorgularken gelin bir yandan da markalaşmada 2020 trendleri ne olacak konusunu değerlendirelim.

Yılın bu günlerini çok seviyorum çünkü her alanda bir “yılın enleri” içeriği üretiliyor. Dün Branding Türkiye’de 2019 Yılının En Kötü 30 Şifresini paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde TIME Dergisi’nin seçtiği “Yılın İnsanı”nı yayınlamıştık.

Yıl sonuna dek hatta 2020 Ocak ayında da “2019’un enleri” ve/veya “2019’da neler oldu?” tarzında içerikler yayınlamayı sürdüreceğiz. Aynı zamanda “2020’nin trendleri”, “2020’nin tavsiyeleri” başlığı altında birçok farklı alanda önümüzdeki yılın trendlerini ve tavsiyelerini de paylaşıyor olacağız.

Ben de uzmanlık alanlarıma yönelik “2020 Trendleri” ve “2020 Tavsiyeleri” içerikleri hazırlamayı düşünüyorum. Bu manada ilk içeriğimiz “Markalaşmada 2020 Trendleri” olsun istedim. O halde çok vakit kaybetmeden başlayalım.

Markalaşmada 2020 Trendleri

Son yıllarda bireylerden devlete oradan da kurumsala değin herkesin fark ettiği bir gerçek var; “marka”. Peki bu manada etkileyici daha doğrusu etkin ve sürdürülebilir aksiyonlar gerçekleştiriliyor mu?

Bu soruya net bir cevap vermek pek mümkün değil. O yüzden ben buna odaklanmak yerine bilhassa KOBİ’ler, girişimciler ve kurumsallaşma çabasında olan işletmeler için büyük öneme sahip olduğunu düşündüğüm markalaşmada 2020 trendleri odağında bir takım markalaşma tavsiyeleri vereceğim.

Dijital Markalaşma Departmanı

Departman Dönüşümü

Bunun trend olarak yorumlanması belki anlamlı gelmemiş olabilir lakin Türkiye ekonomisinin %95’inden fazlasını oluşturan KOBİ’lerin en büyük problemi departmanlaşamamak yahut atıl durumda olan departmanların dönüşüme ayak uyduramamış olmasıdır.

2019 boyunca danışmanlık yaptığım farklı sektörlerdeki birçok firmanın temel probleminin bütçesizlik, vizyonsuzluk veya ekipsizlik değil, departmanlaşamama ile ilgili olduğunu gördüm. O firmalara önerim “Dijital Markalaşma Departmanı” çatısı altında yeni nesil bir kavramın odağında departman dönüşümü sürecini başlatmaları oldu.

Böylece gerek İstanbul’da gerekse Anadolu kaplanları olarak tabir edilen Anadolu’nun sermayesi kuvvetli firmalarında bu dönüşümü başlattık. Bu arada departman dönüşümü bir firmada; şeffaflık, sorumluluk farkındalığı, hesap verilebilirlik, kurumiçi iletişim gibi olguların gerçekleşmesini sağlıyor. Bu da şirket içi departmanlaşamamadan kaynaklı çatışma ortamını ortadan kaldırıyor. Bana kalırsa bütünleşik pazarlama odağında bir marka – pazarlama sürecine başlamadan önce bu konu özelinde aksiyon alınmalıdır.

Bu arada eklemekte yarar var; analiz ve strateji olmaksızın ezbere bir üslupla gerçekleştirilen marka danışmanlıkları başarısızlıkla sonuçlanıyor. Oysa meseleye en temel açıdan yaklaşıp deyim yerindeyse firmanın hastalanmasına neden olan sebepleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Aksi halde gerçekleştirilen her marka – pazarlama yahut dijital pazarlama aksiyonu, boşuna olmasa da zaman kaybıdır. Zira o şirket bir süre sonra yine aynı sebepten dolayı hastalanacaktır. İşte, departman dönüşümü bu yüzden önemlidir.

Kurumsal Sürekli Eğitim Merkezi

Kurumsal Akademi

Konuşulmayanları söylemenin, başarıda daha etkili bir yöntem olduğu kesin… Tabi bunların ayakları yere basan öneriler olması gerekir. Aksi halde farklı bir söylem geliştireyim derken alay konusu olabilirsiniz. Tıpkı şirketlerin sırf başkaları yaptı diye yapmaya çalışıp eline yüzüne bulaştırdığı kurumsal akademi aksiyonu gibi…

2019’da, “PR olur” niyetiyle başlatılan ve “başlamışken devam edelim” mantığıyla oluşturulan ve ciddi manada bir bütçenin harcandığı kurumsal akademi odaklı çalışmaların işlevsel olmadığını gördüm. Oysa kurumsal akademi; şirketin, sürekli eğitim politikasının devamlılığı içindir. Dolayısıyla kurumsal akademi, içerik üretmekle yani eğitim gerçekleştirmekle sorumludur. Fakat bunu yaparken daha fayda kaygısında olunmalıdır.

Bir şekilde kurumsal akademi sürecine girmiş ve böyle bir departman oluşturmaya çalışmış firmalara denk geldiğimde genellikle hep şunu gördüm; akademide departman sorumluları eğitim vermeye çalışıyordu.

İşletme körlüğü dediğimiz olgu soyut bir varlıkta değil; bir işletmeyi oluşturan idari birimdeki yönetim kurulu üyelerinde, yöneticilerde, yönetici yardımcılarında ve departmanları oluşturan sorumlu müdürlerde, personellerde ve hatta stajyerlerde gerçekleşir. Diğer yandan, kurumsal akademinin yahut “kurumsal sürekli eğitim merkezi”nin esprisi de zaten işletme körlüğünün oluşmasını engellemektir. Dolayısıyla alanında uzman eğitmenleri, kurumsal akademiye entegre ederek sürekli eğitim politikası işlevselleştirilebilir.

Bu arada kurumsal akademide iletişim, beden dili, diksiyon ve satış gibi geleneksel eğitimlerden daha çok dijital markalaşma eğitimi, kurumsal sosyal medya eğitimi, kurumiçi girişimcilik eğitimi gibi eğitimlere odaklanılmalıdır.

Dijital Markalaşma Önerileri

Dijital Markalaşma

Dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişim süreçlerini kapsayan yeni nesil bir kavram olan dijital markalaşma, şirketlerin 2020’de markalaşma trendi olarak not defterine kaydetmesi gereken en önemli olgudur.

2018 öncesinde başlayan bir kavramsallaştırma süreci ile literatüre kazandırdığımız ve Branding Türkiye’nin kurumsal olarak sahiplenip geliştirdiği dijital markalaşma günümüzde şirketlerin olmazsa olmazı durumundadır. Bütünleşik pazarlamanın içerisinde konumlanan fakat sınırları belirlenmiş bir kavram olması nedeniyle daha etkin ve sürdürülebilir olan dijital markalaşma; dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi ile ilgili tüm kavram, süreç ve uzmanlıkları barındırmaktadır. 30+ kavramı barındıran dijital markalaşma doğru bir stratejiyle uygulandığında şirketler için “marka” olma hedefi gerçekleşmiş olmaktadır.

Sonuç Olarak…

Evet, “Markalaşmada 2020 Trendleri” olarak benim tavsiyelerim bu şekilde. Buna göre;

  • Departman Dönüşümü
  • Kurumsal Akademi
  • Dijital Markalaşma

ile 2020’de markalaşma aksiyonu gerçekleştirebilmek mümkün olacaktır. Daha detaylı trend analizleri ve tavsiyelerimiz olacak. Bu yüzden Branding Türkiye‘nin bülten aboneliğini buradan aktif etmenizi ve Telegram Kanalı‘na katılmanızı öneririm.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir