Araştırma şirketi Nielsen, radyo erişim araştırmasını yayınladı. İlginç verilerin yer aldığı Nielsen’ın “Radyo ErişimAraştırması” ile ilgili detaylar haberimizde!

Dijital mecraların artması ve mobil teknolojinin gelişmesiyle geleneksel medya kanalları eskisi kadar tercih edilmiyor. Televizyon bir nebze etkisini korurken radyo ise bu süreçte epey geri planda kaldı. Ancak Nielsen tarafından yapılan araştırma radyonun da hala etkisini koruduğunu gösteriyor.

Nielsen’in Radyo Erişim Araştırması

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, Nielsen’in radyo erişim araştırması ile ilgili yaptığı açıklamada reklamverenlerin, %60 erişimi bulunan radyo mecrasını kullanarak karar verme sürecini doğru, güvenilir ve hesap verebilir verilerle desteklediklerini vurguladı.

Erdoğan, radyo erişim araştırması konusuyla ilgilişu açıklamayı yaptı;

“Ülkemizdeki 30 ilde 12 yaş üstü kişilerle gerçekleştirilen ve 46 milyon 956 bin kişiyi temsil eden radyo dinleyici ölçümleri aralık ayı verilerine göre; bir günde yaklaşık 27 milyon kişi radyo dinlerken, bir hafta için dinleyici sayısı 37 milyona ulaşıyor”

Markalar İçin Fırsatlar Mecrası

RİAK (Radyo Dinleme Hizmetleri Organizasyon Tanıtım ve Yayıncılık Anonim Şirketi) Genel Müdürü Olcay Akay, radyo mecrasının reklamverenlere doğru bir şekilde yol göstermesi amacıyla, radyo erişiminde sonuçların güvenilirliğine çok önem verdiklerini belirtti. Akay bu konuda şöyle bir açıklama yaptı;

“Ülkemizdeki ölçümlemenin temelinde RTÜK tarafından hazırlanan Ölçüm Yönetmeliği yer alıyor. Tamamı kaydedilen görüşmelerin %40’ından fazlası, iç denetimler kapsamında Nielsen Araştırma Şirketi tarafından dinlenirken, İstanbul Üniversitesi Bağımsız Akademik Denetim Ekibi de aylık olarak panel denetimleri ve rastgele seçilen görüşme dinlemeleri gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra her yıl tamamlanan yıl için süreç denetim şirketleri tarafından, bağımsız süreç denetimi yapılıyor. Tüm bu denetimler ise RTÜK tarafından kontrolden geçiriliyor ve panel – VTA uyumu sağlanıyor. Bu işlemlerin tümü, sonuçların güvenilirliğini gözler önüne seriyor.”

Akay ayrıca, radyo mecrasının bu özelliğiyle markalar için takip edilebilir olduğunu bunun da radyo reklamlarını cazip hale geldiğini belirtti. Öte yandan Akay, ryüksek erişim değerleri ve meydana getirdiği etkileşimden ötürü radyonun markalar için bir fırsatlar mecrası olduğunu da ifade etti.

Türkiye’de 10 Kişiden 6’sı…

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan elde edilen verilerin, 10 kişiden 6’sının radyo dinlediğini gösterdiğini söyledi. Türkiye’de radyo dinleme istatistiklerine dair infografik ise şöyle;

Günlü Radyo Dinleme Süresi

Erdoğan bu grafiği yorumlarken, “Bir günde kadınların %52.9’u, erkeklerin ise %62.6’sı radyo dinliyor. Ülkemizde günde ortalama radyo dinleme süresi ise 3 saat 10 dakika” açıklamasında bulundu.

Radyo Dinleme Oranı %50’nin Üzerinde

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdoğan, radyo dinleme oranı hakkında da bir takım bilgiler verdi. Didem Şekerel Erdoğan’ın, radyo dinleme oranına dair yaptığı açıklama şöyle:

“Radyo dinleme oranı, her yaş grubu ve sosyo ekonomik statüde %50’nin üzerinde. 25-44 yaş grubunda bu oran %60’tan yüksek. Sosyo ekonomik statüye paralel olarak dinleme oranı da yükseliyor. AB grubu hedef kitlenin gün içinde radyo dinleme oranı ise ortalama %67.”

Hafta Sonu Radyo Dinleme Oranı

Nielsen’in hazırladığı raporda, dinleyicilerin hafta sonu da radyo dinlemeye devam ettikleri görülüyor. Bu konuda hazırlanan infografik şöyle;

Hafta Sonu Radyo Dinleme Oranı

Erdoğan bu grafiği ise şöyle yorumladı;

“Araştırmalara göre bilinenin aksine hafta sonu radyo erişimi de hafta içi radyo erişimi ile aynı seviyelerde. Ancak radyo reklam yatırımlarının yalnızca %20’si hafta sonunu kapsıyor. Ve bu rakamın %28’lere yükselebileceği öngörülüyor.”

Radyo Erişimi, Dinleyicilerin Trafikte Olmadığı Zaman da Yüksek

Raporun bir diğer ilgi çekici tarafı radyo dinleyicisinin trafikte araç kullanan ya da yolculuk eden kişilerden ibaret olmadığına dair. Bu detayla ilgili infografik ise şöyle;

Trafik Dışındaki Radyo Erişimi

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdoğan bu konuyu şöyle değerlendirdi:

“Araştırma sonuçları, bilinenin aksine insanların trafikte olmadıkları zaman diliminde de radyo erişiminin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Erişim, saat 09.00’dan 17.00’ye kadar 7.5 milyon kişinin üzerinde seyrederken, bazı zaman dilimlerinde ise 9 milyon kişilere ulaşabiliyor.”

Son olarak Nielsen Türkiye Genel Müdürü, araştırma sonuçlarına göre her iki kişiden birinin araçta radyo dinlediğini belirtti. O açıklamanın detaylarıysa şöyle;

“Aracında radyo dinleyen bir tüketicinin, yolculuk esnasında en yakın alışveriş noktasında durup, ihtiyacını karşılama fırsatı olduğu için, radyo dinleyicisinin satın almaya en yakın kitle olduğunu görüyoruz. Bu nedenle markaların iletişim stratejilerinde bu anı yakalamaları gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik bu durum, tüm yaş grupları için de geçerli. Öte yandan gençler, diğer yaş gruplarına göre daha çok online olarak radyo dinliyor. 45 yaş üstü kitle ise genellikle klasik radyoyu kullanıyor.”


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.