Nielsen’in Radyo Erişim Araştırması Yayınlandı

Araştırma şirketi Nielsen, radyo erişim araştırmasını yayınladı. Nielsen’ın “Radyo Erişim” araştırmasında radyonun etkinliği ortaya çıktı.

Türkiye’de Haftada 37 Milyon Kişi Radyo Dinliyor

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, reklamverenlerin %60 erişimi bulunan radyo mecrasını kullanarak karar verme sürecini doğru, güvenilir ve hesap verebilir verilerle desteklemenin en önemli hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, radyo erişim araştırması konusuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Ülkemizdeki 30 ilde 12 yaş üstü kişilerle gerçekleştirilen ve 46 milyon 956 bin kişiyi temsil eden radyo dinleyici ölçümleri aralık ayı verilerine göre; bir günde yaklaşık 27 milyon kişi radyo dinlerken, bir hafta için dinleyici sayısı 37 milyona ulaşıyor” dedi.

Radyo, Markalar İçin Fırsatlar Mecrası Haline Gelecek

RİAK (Radyo Dinleme Hizmetleri Organizasyon Tanıtım ve Yayıncılık Anonim Şirketi) Genel Müdürü Olcay Akay, radyo mecrasının reklamverenlere doğru bir şekilde yol göstermesi amacıyla, radyo erişiminde sonuçların güvenilirliğine çok önem verdiklerini belirtti.

Akay bu konuda yaptığı açıklamada: “Ülkemizdeki ölçümlemenin temelinde RTÜK tarafından hazırlanan Ölçüm Yönetmeliği yer alıyor. Tamamı kaydedilen görüşmelerin %40’ından fazlası, iç denetimler kapsamında Nielsen Araştırma Şirketi tarafından dinlenirken, İstanbul Üniversitesi Bağımsız Akademik Denetim Ekibi de aylık olarak panel denetimleri ve rastgele seçilen görüşme dinlemeleri gerçekleştiriyor. Bunların yanı sıra her yıl tamamlanan yıl için süreç denetim şirketleri tarafından, bağımsız süreç denetimi yapılıyor. Tüm bu denetimler ise RTÜK tarafından kontrolden geçiriliyor ve panel – VTA uyumu sağlanıyor. Bu işlemlerin tümü, sonuçların güvenilirliğini gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.

Akay, radyonun bu özelliğiyle markalar için geri dönüşümünü takip edebildikleri bir mecra olduğu için cazip hale geldiğini belirterek, radyonun yüksek erişim değerleri ve yarattığı etkileşimden ötürü markalar için bir fırsatlar mecrası olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de 10 Kişiden 6’sı Radyo Dinliyor

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan elde edilen verilerin, 10 kişiden 6’sının radyo dinlediğini gösterdiğini söyledi. Türkiye’De radyo dinleme istatistiklerine dair infografik ise şöyle;

Erdoğan , “Bir günde kadınların %52.9’u, erkeklerin ise %62.6’sı radyo dinliyor. Ülkemizde günde ortalama radyo dinleme süresi ise 3 saat 10 dakika dedi.

Radyo Dinleme Oranı %50’nin Üzerinde

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdoğan, radyo dinleme oranı hakkında da bir takım bilgiler verdi. Didem Şekerel Erdoğan’ın, radyo dinleme oranına dair yaptığı açıklama şöyle: “Radyo dinleme oranı, her yaş grubu ve sosyo ekonomik statüde %50’nin üzerinde. 25-44 yaş grubunda bu oran %60’tan yüksek. Sosyo ekonomik statüye paralel olarak dinleme oranı da yükseliyor. AB grubu hedef kitlenin gün içinde radyo dinleme oranı ise ortalama %67″

Hafta Sonu Radyo Erişim / Dinleme Oranı

Nielsen’in hazırladığı raporda, dinleyicilerin hafta sonu da radyo dinlemeye devam ettikleri görülüyor. Bu konuda hazırlanan infografik şöyle;

Erdoğan bu grafiği yorumlarken: “Araştırmalara göre bilinenin aksine hafta sonu radyo erişimi de hafta içi radyo erişimi ile aynı seviyelerde. Ancak radyo reklam yatırımlarının yalnızca %20’si hafta sonunu kapsıyor ve bu rakamın %28’lere yükselebileceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.

Radyo Erişimi, Dinleyicilerin Trafikte Olmadığı Zaman da Yüksek

Raporun bir diğer ilgi çekici tarafı radyo dinleyicisinin trafikte araç kullanan ya da yolculuk eden kişilerden ibaret olmadığına dair. Bu detayla ilgili infografik ise şöyle;

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan bu konuyu şöyle değerlendirdi: “Araştırma sonuçları, bilinenin aksine insanların trafikte olmadıkları zaman diliminde de radyo erişiminin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Erişim, saat 09.00’dan 17.00’ye kadar 7.5 milyon kişinin üzerinde seyrederken, bazı zaman dilimlerinde ise 9 milyon kişilere ulaşabiliyor” dedi.

Her 2 kişiden 1’i Araçta Radyo Dinliyor

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan araştırma sonuçlarına göre her iki kişiden birinin araçta radyo dinlediğini belirtti.  Erdoğan açıklamasını şu sözlerle sona erdirdi: “Aracında radyo dinleyen bir tüketicinin, yolculuk esnasında en yakın alışveriş noktasında durup, ihtiyacını karşılama fırsatı olduğu için, radyo dinleyicisinin satın almaya en yakın kitle olduğunu görüyoruz. Bu nedenle markaların iletişim stratejilerinde bu anı yakalamaları gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik bu durum, tüm yaş grupları için de geçerli. Öte yandan gençler, diğer yaş gruplarına göre daha çok online olarak radyo dinliyor. 45 yaş üstü kitle ise genellikle klasik radyoyu kullanıyor.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir