Geleceği Şekillendiren Teknoloji: Yapay Zeka

M. Umut Demirezen editörlüğünde hazırlanan çok yazarlı bir eser olan Geleceği Şekillendiren Teknoloji: Yapay Zeka kitabının arka kapak metni;

Yapay zekâ!

“Artık geleceğin değil bugünün teknolojisi…

2030 yılına kadar 15,7 trilyon dolar ekonomik hacim yaratacak bir teknoloji…

Yapay zekâ, yakın gelecekte hayatımızın her alanına nüfuz etmiş olacak. 1956 yılında John McCarthy, yapay zekâyı bir mühendislik disiplini olarak tanımlarken 2017 yılında yapay zekânın öncü isimlerinden Profesör Andrew NG, insanlığın yeni elektriği betimlemesini yapmıştır. Bu iki tanım arasındaki en önemli fark, yapay zekânın mühendisliğin ötesinde hayatın her alanına etki edebilme potansiyelinin görülmüş olmasıdır. Nasıl ki elektrik, insanlığın sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yeniden şekillenmesini sağladı, yapay zekâ da aynı etki ile hayatı ve insanlığı dönüştürecektir. Bu dönüşümün sağlanması için her alanda net bir yapay zekâ duruşu, politikası belirlenmeli, toplumun her kesimi için yapay zekâ anlaşılır hâle getirilmelidir. İşte tam bu noktadan hareketle 2021 yılının Şubat ayında Yapay Zekâ Politikaları Derneği (AIPA) kurulmuştur.

Türkiye’deki yapay zekâ alanındaki ilk sivil toplum kuruluşlarının başında gelen AIPA, “toplumda yapay zekâ konusuna dair farkındalık yaratmak, bireysel ve kurumsal yetkinliklerin artırılmasına katkı sağlamak ve ülkemizin dünyadaki ilk 10 ekonomi arasına girme hedefini teknoloji girişimciliği ile hızlandırarak ülkemizde yeni girişimcilik kültürünü oluşturmak, desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla politikalar üretmeyi” hedeflemektedir.

AIPA ailesi olarak her yıl bir kitap çıkararak, yapay zekâ konusunda toplumsal farkındalık ve bilgi birikimini artırmaya hız kesmeden devam edeceğiz. Geleceği, onu şimdiden planlayanlar çizer. O hâlde yapay zekânın ülkemiz geleceğinde doğru bir kalkınma unsuru olarak yer alması, kavrama dair algının, süreçlerin, politikaların şimdiden titizlikle planlanmasına bağlıdır ve kitabımız da bu planlamalara yön verecektir.

Teknoloji dünyasında masada oturup söz sahibi olan Türkiye ümidiyle…

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık

Editör: M. Umut Demirezen

Yazarlar: A. Ata Gümüş, Arzu Al, Buğçe Soysal, C. Coşkun Küçüközmen, Kıvılcım Romya Bilgin, M. Umut Demirezen, Muzaffer Can Atak, Nida Gökçe Narin, Özlem Arslan Kart, Sertaç Canalp Korkmaz, Ş. Barış Özçelik, Şebnem Özdemir, Tolga Genç, Volkan Kılıç, Zafer Küçükşabanoğlu

Yayın Tarihi: Mart 2023

ISBN: 978-625-397-081-9

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 296

Boyut: 16,5 x 24 cm

Tür: Teknoloji – Teknik – Yapay Zeka

HEMEN SATIN AL


Yayınevi Hakkında I Nobel Akademik Yayıncılık

1984 yılına dayanan geçmişi ile eğitim, bilim ve kültür alanında, 5000’i aşan yayını, ulusal dağıtım ağı ve internet satış organizasyonları ile sektörün gelişmesinde ve biçimlenmesinde önemli paya sahip bir markadır. Yayın yelpazemizin ve dağıtım ağımızın genişliği ile orantılı olarak bugün neredeyse her akademisyenimizin ve öğrencimizin kütüphanesinde Nobel Yayın Grubu’nun yayımladığı ya da Nobel Yayın Grubu kanalı ile dağıtımı yapılan birkaç kitap bulunmaktadır. Ayrıca Nobel Yayın Grubu olarak 1984 yılından beri ULUSAL ve 2011 yılından beri ULUSLARARASI düzeyde düzenli olarak faaliyet yürütmekteyiz.

Yayınlarımızın önemli bir bölümünü akademik kitaplar oluşturmaktadır. Özellikle Eğitim ve Psikoloji, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen Bilimleri, Matematik, Mühendislik, İletişim, Uluslararası İlişkiler, Sağlık Bilimleri, Meslek Yüksek Okulları ile Beden Eğitimi ve Spor alanlarında ülkemizin konusunda uzmanlaşmış bilim adamı ve araştırmacılarının değerli çalışmalarını okuyucuya ulaştırıyoruz.

Nobel Yayın Grubu bünyesinde; Nobel Akademik Yayıncılık, Nobel Yaşam, Nobel Çocuk Yayınları, Nobel Sınav, Nobel Bilimsel Eserler, for Dummies Türkiye, Aktif Düşünce Yayınları, Atlas Kitap, Matbu Kitap, İktisat Yayınları, Altınbaş Üniversitesi Yayınları, Ebabil Yayınları, EY Yayınları, İLEM Kitaplığı isimli farklı konularda yayın yapan yayınevleri ve ulusal kitap dağıtım organizasyonumuz Atlas Akademik Basım Ltd. Şti. bulunmaktadır.


Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.