Dünyadaki yüksek öğrenim kurumlarıyla alakalı araştırmalar yapan İngiliz menşeili Times Higher Education (THE) dergisi tarafından “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2020)” adlı bir liste hazırlandı.

Times Higher Education (THE) adlı dergi, dünyanın en iyi üniversitelerini listeledi. 92 ülkeden 1400 üniversite baz alınarak hazırlanan “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2020)” adlı listede Türkiye’den 2 üniversite yer aldı. Türkiye’den listeye giren üniversiteler ise; Çankaya Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi oldu.

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi

Her yıl birçok farklı uluslararası kuruluş tarafından hazırlanan ve dünyadaki en iyi üniversiteleri sıralayan listeler / raporlar hep büyük ilgi çekmiştir. Tabi bu raporların / listelerin bağımsız bir kuruluş tarafından hazırlanıyor olması kadar listelenen üniversitelerin hangi kıstaslar çerçevesinde sıralamaya dahil edildiği önemlidir. En son, İngiliz menşeili bir yayın kuruluşu olan ve dünyadaki yüksek öğrenim kurumlarına yönelik araştırmalar yayınlayan Times Higher Education (THE) adlı dergi dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı bir liste hazırladı. Listede bu sene Türkiye’den de 2 üniversite yer aldı.

Türkiye’den 2 Üniversite

Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan liste oluşturulurken 13 farklı kıstas göz önüne alındı. Buna göre 92 ülkedeki 1400 üniversite arasından en iyi 500 üniversiteyi belirleyen kriterler arasında; üniversiteler tarafından gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar, uluslararası çalışmalar, üniversitenin konumu, üniversite gelirlerindeki artış, ilgili üniversitenin geçen yıl listede bulunduğu konum vs. gibi ölçütler vardı.

Bu ölçütler doğrultusunda en yüksek puanı alarak listeye girebilen Türk üniversiteleri ise Sabancı Üniversitesi ile Çankaya Üniversitesi oldu. Bu arada geçen yıl ilk 500 içerisinde yer alan Koç Üniversitesi bu sene listeye giremedi. (Geçen yılki listeyi incelemek için buraya tıklayın) Onun yerine Çankaya Üniversitesi’nin listede olduğunu görüyoruz. Sabancı Üniversitesi ise tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu sene de Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi arasında yer aldı.

Öte yandan bu yıl listede yer alan Bilkent Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nin ilk 600’e girdiğini görüyoruz. 601.- 800. sıra aralığında ise Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer aldı. 1400 üniversitenin yer aldığı listeye Türkiye’den giren toplam üniversite sayısının ise 34 olduğu öğrenildi.

Dünyanın En İyi Üniversitesi: Oxford

4 yıldır listenin birinci sırasında yer alan Oxford bu sene de dünyanın en iyi üniversitesi oldu. İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nin ardından ABD’deki California Teknoloji Enstitüsü (CalTECH) ikinci olurken listenin üçüncü sırasında ise Cambridge yer alıyor.

92 ülkeden 1400 üniversitenin yer aldığı listede bu yıl İngiliz üniversitelerinin gerilediği görülüyor. ABD ise bu anlamda hala en prestijli ülke konumunda. Zira listede ABD’den 60, İngiltere’den ise 28 üniversite yer alıyor. Bu arada Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi listesine girmeye hak kazanan Almanya’daki üniversitelerin sayısı ise 23 oldu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.