Dünyada en çok konuşulan ve en popüler diller için Word Tips tarafından “The 100 Most-Spoken Languages in The World” adlı bir infografik hazırlandı. Rapora göre en yaygın konuşulan dil İngilizce oldu. Onu Çince takip ediyor. Peki ya Türkçe?

Dil, iletişimin en yaygın ve popüler öğesidir. Yaşayan bir varlıktır. O yüzden de bir dili kullanan insan var oldukça dil de var olur. Diğer yandan o dili konuşan son insan ölünce dil de ne yazık ki yok olur.

Günümüzde aktif olarak konuşulmakta olan yaklaşık 7000 farklı dil var. Ve bunların sayısı her geçen gün daha da azalıyor. Çünkü bu dillerin büyük çoğunluğunu konuşan kişi sayısı çok az. O nedenle de birçok dilin bir sonraki nesle aktarımı gerçekleşmiyor. Hatta yapılan araştırmalara göre her 14 günde başka bir dil yok oluyor.

Öte yandan milyonlarca hatta milyarlarca kişinin çeşitli nedenlerle (iş, akademik kariyer, ticaret, politika, gündem takibi vs.) bildiği ve konuştuğu diller de mevcut. Word Tips tarafından hazırlanan bir infografik dünyada en çok konuşulan ve en popüler dillerin hangileri olduğunu sıralıyor.

İlk sırada tahmin edileceği üzere İngilizce var. Onu Çince takip ediyor. Peki ya Türkçe?

Word Tips Araştırdı

Word Tips tarafından hazırlanan rapora göre dünyada en çok konuşulan diller listesinde İngilizce ilk sırada yer alıyor. Hatta İngilizce konuşanların büyük kısmı bu dilli ikinci dil olarak biliyor. Tabi İngilizce’nin bu kadar popüler olmasının iş, akademik kariyer, ticaret, bürokrasi ve internet gibi birçok nedeni var

Evet, İngilizce günümüzde internet dili olarak da kullanılıyor. Dolayısıyla herkes az da olsa İngilizce bilmek ya da kullanmak zorunda kalıyor. Ayrıca dünyanın çeşitli bölgelerinde İngilizce’nin birçok versiyonunu mevcut.

Peki İngilizce’yi dünyada kaç kişi konuşuyor.

Dünyadaki En Popüler Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Word Tips tarafından hazırlanan rapora göre tüm dünyada İngilizce bilenlerin sayısı toplamda yaklaşık olarak 1,13 milyar kişi. İngilizce’den sonra dünyada en çok konuşulan ikinci dil 1,12 milyar kişi ile Mandarin Çincesi. Bunları sırasıyla Hintçe, İspanyolca ve Fransızca takip ediyor.

En Çok Konuşulan 5 Dil

  • İngilizce: 1,132,366,680 kişi
  • Mandarin Çincesi: 1,116,596,640 kişi
  • Hintçe: 615,475,540 kişi
  • İspanyolca: 534,335,730 kişi
  • Fransızca: 279,821,930 kişi

En Çok Konuşulan 5 Ana Dil

İngilizce tüm dünyada yaygın olsa da İngilizce’nin temel işlevi daha doğrusu kullanılma nedeni az önce de belirttiğimiz gibi iş, kariyer ve ticarettir.

Bir de meselenin ana dil boyutu var. İngilizce burada birinciliği Mandarin Çincesi’ne kaptırıyor. Zira Mandarin Çincesi anadil itibariyle toplamda 917, 868,640 kişi tarafından konuşuluyor.

İşte Word Tips tarafından yapılan araştırmaya göre anadil itibariyle en popüler 5 dil;

  • Mandarin Çincesi: 917,868,640 kişi
  • İspanyolca: 460,093,030 kişi
  • İngilizce: 379,007,140 kişi
  • Hintçe: 341,208,640 kişi
  • Bengalce: 228,289,600 kişi

Dünyada Türkçe Konuşan Kişi Sayısı

Türkçe Konuşan Kişi Sayısı

Word Tips tarafından hazırlanan dünyada en çok konuşulan diller infografiğe göre göre Türk dillerini konuşan kişi sayısı 130 milyonun üzerinde. Sadece Türkiye Türkçesi 79,399,060 kişi tarafından konuşuluyor. Bu arada Türkiye Türkçesi, konuşan sayısı açısından bakıldığında bu infografikte 20. sırada yer alıyor.


İnfografiği detaylı olarak incelemek için burayı tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.