Dosyalarımızı ve verilerimizi internet üzerinden erişilebilen uzak sunucularda depolamamıza olanak tanıyan bulut hizmetleri bizlere birçok avantaj sağlıyor. Ancak internette depolanan verilerin siber saldırılara karşı daha savunmasız olduğu da bir gerçek.

Bu yazımızda bulut depolama hizmetleri kullanırken alabileceğiniz güvenlik önlemlerinden ve internet güvenliği ve gizliliği konusunda masrafsız ancak etkili bir çözüm olan free VPN (ücresiz VPN) hizmetlerinden bahsediyor olacağız.

Bulut Depolama Kullanırken Alabileceğiniz Güvenlik Önlemleri

Eğer güvenilir bir hizmet kullanıyorsanız, seçtiğiniz bulut depolama hizmeti genellikle kendi tarafında güvenlik için alınması gereken önlemleri alacaktır. Ancak kullanıcı olarak dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay sayesinde sizde güvenliğinizi artırabilir, verilerinizin daha iyi korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu önlemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Güvenilir Bir Bulut Depolama Sağlayıcısı Seçin: Tanınmış ve güçlü güvenlik özelliklerine sahip bir bulut depolama sağlayıcısı seçmek güvenlik açısından vereceğiniz en önemli kararlardan biridir.
 • Güçlü Parolalar Kullanın: Bunun için atabileceğiniz en kolay adım, bulut hesabınız için en az 12 karakter uzunluğunda, büyük ve küçük harfler, sayılar ve semboller içeren karmaşık bir parola belirlemektir. Eğer mümkünse bu parolayı başka bir hesabınız için kullanmayın ve parolanızı periyodik olarak yenileyin.
 • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Kullanın: Hesabınıza giriş yapmak için ek bir doğrulama yöntemini aktifleştirin. Bunun için SMS şifresi, e-posta veya bir Authenticator uygulaması kullanabilirsiniz.
 • Dosyalarınızı Düzenli Olarak Yedekleyin: Verilerinizi kaybetmemek için önemli dosyaların birden fazla kopyasını oluşturun ve bu kopyalardan birini cihazınızda, diğerini bulutta saklayın. Bazı bulut hizmetleri bir dosya üzerinde yaptığınız değişiklikleri tüm kopyalarda otomatik olarak senkronize etmektedir.
 • Ücretsiz VPN kullanın: Ücretsiz VPN hizmetleri tüm veri trafiğinizi şifreleyerek yetkisiz kullanıcıların bu verilere ulaşmasını engeller. Ayrıca IP adresinizi gizleyerek siber saldırganlar tarafından hedef alınmanızı zorlaştırır. Bu etkili yöntem hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Ücretsiz VPN’in Bulut Depolama Kullanımına Sağladığı Avantajlar

 • Veri Şifreleme ve Güvenlik: Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda cihazınızdan çıkan ve cihazınıza giren tüm veriler şifrelenir. Bu da verilerinizin yetkisiz bir kişinin eline geçse bile şifreleme anahtarı olmadan okunamamasını sağlar. Bu sayede bulut depolamaya gönderdiniz ve oradan çektiğiniz verilerin hedefe güvenli bir şekilde varmasını sağlayabilirsiniz.
 • Anonimlik ve Gizlilik: Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda IP adresiniz gizlenir ve yerine sunucu konumundan yeni bir IP adresi atanır. Bu da kimliğinizin anonim hale geldiği ve internet etkinliğinizin meraklı gözlerden gizlendiği anlamına gelir. Bu durum özellikle halka açık Wi-Fi ağlarında bulut depolama hizmetlerine erişirken işinize yarayacaktır.
 • Coğrafi Kısıtlamaların Aşılması: Bazı bulut depolama hizmetleri veya içerikler bulunduğunuz bölgede erişilemiyor olabilir. Örneğin bir yurtdışı seyahati sırasında Türkiye’de kullandığınız bulut depolama hizmetine erişemiyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda VPN bağlantısı ile sanal konumunuzu değiştirebilir ve verilerinize dünyanın her yerinden ulaşabilirsiniz.
 • Güvenli Erişim: Kaynağını bilmediğiniz ve riskli olabilecek bir ağa bağlıysanız (örneğin kafe, restoran, otel gibi bir yerdeki ortak ağlar) bulut depolama hizmetini kullanmak verilerinizin çalınması riskini artırabilir. Ancak VPN bağlantısı sayesinde bu tür ağları bile güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ücretsiz VPN hizmetleri sayesinde tüm bu avantajlara ve daha fazlasına masrafsız bir şekilde sahip olabilirsiniz. Ancak tüm ücretsiz VPN hizmetlerinin aynı olmadığını bilmek ve kullanacağınız ücretsiz VPN hizmetini bilinçli bir şekilde seçmek önemlidir. Merak etmeyin, aşağıda bulacağınız kriterleri arayarak size en uygun ücretsiz VPN’i kolaylıkla seçebilirsiniz.

Ücretsiz VPN Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Her şeyden önce güvenilir ve şeffaf bir ücretsiz VPN kullandığınızdan emin olmalısınız. Seçtiğiniz hizmetin gizlilik politikasını dikkatli bir şekilde inceleyip, verilerinizin ne şekilde kullanıldığını, saklanıp saklanmadığını kontrol edin. Kayıt tutmayan bir VPN hizmeti seçmek önemlidir.
 2. Her ücretsiz VPN hizmeti size aynı performansı sağlamayabilir. Bağlantı sorunları yaşamamak ve hızlı bir bağlantının keyfini sürebilmek için birden fazla konumda ücretsiz sunucular sağlayan bir ücretsiz VPN hizmeti seçmeye özen gösterin.
 3. Bulut depolama hizmetlerinde dosya yüklemek ve indirmek yüksek trafik gerektirdiği için veri, süre ve bant genişliği gibi sınırlamalar uygulamayan bir ücretsiz VPN seçmek bağlantınızın beklenmedik bir anda kesilmesini engelleyecektir.
 4. Seçtiğiniz VPN hizmetinin kullandığınız cihazla uyumlu bir uygulaması olup olmadığını kontrol edin.
 5. Karmaşık ayarlar gerektirmeyen, kullanıcı dostu bir uygulama ile VPN deneyiminiz çok daha sorunsuz ilerleyecektir.
 6. Seçtiğiniz hizmeti güvenilir bir kaynaktan indirmeye özen gösterin. VPN uygulamalarını seçtiğiniz hizmetin resmi web sitesine ya da resmi uygulama mağazalarından güvenli bir şekilde indirebilirsiniz.

Sonuç

Bulut depolama hizmetleri, verilerinizi saklamak, farklı cihazlarda kullanmak ve çoklu erişim gibi konularda birçok avantaj sağlar. Ancak verilerinizin internette saklanıyor olması siber saldırılara uğrama riskinin daha fazla olduğu anlamına gelir. Alabileceğiniz basit önlemlerle verilerinizin güvenliğini artırmak sizin elinizdedir. Bu önlemlerden belki de en etkilisi ise bir ücretsiz VPN kullanmaktır.

Bu yazımızda bulut depolama hizmetlerini daha güvenli bir şekilde kullanabilmek için alabileceğiniz önlemlerden, ücretsiz VPN hizmetlerinin size sağlayabileceği avantajlardan ve ücretsiz VPN seçerken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden söz ettik. Çevrimiçi ortamda karşılaşabileceğiniz riskleri göz ardı etmeyin ve verilerinizi ücretsiz VPN ile koruyun!


Kitap Öneri: Günün Gündemi 2023

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.