Çılgın projeleriyle tanınan Elon Musk, 2017 yılında merkezi San Fransisco’da olan Neuralink adında bir şirket kurmuştu. Şirketin amacı insan beynini bilgisayara/telefona bağlamaktı. Böylece süper insana giden yolda ilk ciddi adım atılmış olacaktı. Musk, şirketin çalışmalarını bir lansmanla tanıttı. İşte tüm detaylarıyla Neuralink Projesi!

Beyin-makine arayüzü olarak bilinen Neuralink, çizgi dışı işleriyle tanınan Elon Musk‘ın son çılgın projesi! Yapay zeka teknolojisinin uzun vadede insanlar için olumsuz sonuçlara neden olabileceğini savunan Elon Musk’ın, insanlarla makineleri eşitlemek için bu projeyi hayata geçirdiği düşünülüyor.

Tesla Motors ve SpaceX gibi sınırları zorlayan girişimlerin kurucusu Güney Afrikalı popüler iş insanı Elon Musk tarafından 2017 senesinde kurulan Neuralink adlı şirket, insan beynini bilgisayar ve telefon aracılığıyla internete bağlayacak. Şirketin ana misyonu yani başlıca amacı beyninde hasar oluşan insanlara yardım edebilmek. Diğer bir ifadeyle proje komplo teorisyenleri için önemli bir malzeme gibi gözükse de aslında Neuralink’in insanlığa faydalı bir yönü var. Şimdi “Neuralink Projesi Nedir?” sorusuyla meseleye daha derinlemesine bakalım.

Neuralink Projesi Nedir?

Elon Musk’ın Neuralink adlı şirketi, insan-makine arayüzleri üzerinde çalışmalar yapıyor. Büyük bir titizlikle gizli tutulan bir proje olan Neuralink’in ana misyonu, felçli kişilerin bilgisayar ve telefonları kontrol edebilmesini sağlamak. Bu amaçla gerçekleştirilen ilk aksiyon esnek “izlekler (thread’ler)” oldu.

Neuralink - Elon Musk

Bu teknolojinin beyne şu anda kullanılan beyin-makine arayüzlerinden daha az zarar vereceği düşünülüyor. Bu sistem ayrıca yüksek veri transferini de mümkün kılıyor. Proje kapsamında hazırlanan “Elon Musk & Neuralink” adlı makalede sistemin, 3072 elektrotun dağıldığı 96 izleğe kadar çıkabildiği vurgulanıyor. Bu arada bahsi geçen yapıların insan saçından daha ince olduğunu da belirtelim. Öte yandan bu elektrotlar 1.000 nöronun aktivitesini izleyebiliyor.

Komplo teorilerine müsait bir çalışma olan Neuralink ile ilgili Elon Musk; “Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil” şeklinde bir açıklama yapmayı ihmal etmedi. Böylece insanların komplo teorilerine değil, bilimsel bir gerçeğe odaklanmasını sağlamış oldu. Bu arada Elon Musk’a göre Neuralink, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı mevcut cihazlardan bin kat daha etkili elektrotlara sahip.

Maymun, Bilgisayar Kullandı

Elon Musk, ABD’de insanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvuruda bulunduklarını belirtirken ilginç bir detayı da paylaşmayı ihmal etmedi.

Neuralink Projesinin Amacı Ne

Musk, cihazların şu ana kadar sadece hayvanlar üzerinde test edildiğini vurgulayarak farelerle deneyler yapıldığını ifade etti. Musk ayrıca etkinliğin soru – cevap bölümünde Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla birlikte maymunlar üzerinde de çalışıldığını açıkladı. Elon Musk bunu söylerken; “Maymun, beyniyle bilgisayarı kontrol etmeyi başardı. Sadece bilginize” şeklinde bir açıklamada da bulundu.

Parkinson Hastaları İçin Umut Olacak

Neuralink olarak adlandırılan devrim niteliğindeki projenin başkanı Max Hodak, bilim insanlarının yıllardır Parkinson gibi hastalıkların tedavisi için beyinle etkileşim halinde olan cihazlar geliştirmeye uğraştıklarına dikkat çekti. Ve projenin bu hastalık için de umut olacağına değindi. Bakalım proje insanlar üzerinde denendikten sonra nasıl bir etkiye sahip olacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.