Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2021)

Ağustos ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Ağustos 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Yeşil Pelerinli Markalar Kampanyası
  • Ekonomik Güven Endeksi (Temmuz 2021)
  • Gallup Küresel Duygular Raporu (2021)
  • TESK’ten Aşı Kararı
  • Enflasyon (Temmuz 2021)
  • Messi Barcelona’dan Ayrıldı
  • Ziya Selçuk İstifa Etti
  • Tokyo 2020’de Bir İlk

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Yeşil Pelerinli Markalar Kampanyası

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle başlıyoruz. 28 Temmuz’da başlayan ve birkaç gün boyunca Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak devam eden yangınların akabinde başlatılan ağaçlandırma, yeşillendirme maksatlı fidan bağışı kampanyalarını teşvik etmek için Branding Türkiye tarafından “Yeşil Pelerinli Markalar” kampanyası başlatıldı. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kurumsal sosyal sorumlulukta yeni trend olarak yorumlanan “yeşil pelerin” olgusu markalar tarafından ilgiyle karşılandı.

Ekonomik Güven Endeksi (Temmuz 2021)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Temmuz 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Temmuz 2021’de artış gösterdi.

Gallup Küresel Duygular Raporu (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Gallup tarafından her yıl gerçekleştirilen Gallup Duygular Anketi, 2021 özelinde yayınlandı. 2005’ten beri dünyanın duygusal sağlığını izleyen Gallup, 2015’ten itibarense “Küresel Duygular Raporu”nu yayınlıyor. Rapor odağında en pozitif ve en negatif ülkeler hangileriymiş listeleyeceğiz. Ancak bundan evvel raporda dikkat çeken noktaları aktaralım. Rapor, 2020 ve 2021 başlarında 116 ülke ve bölgede yetişkinlerle yapılan yaklaşık 160.000 görüşmeye dayanıyor.

TESK’ten Aşı Kararı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), tartışmalı bir karar alarak dikkatleri üzerine çekti. Buna göre TESK, iş yerlerinde Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayanların çalıştırılmaması için genelge hazırladı.

Enflasyon (Temmuz 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Temmuz ayı enflasyonu TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Haziran’da %17,53 olan yıllık tüketici enflasyonu, Temmuz’da %18,95’e yükseldi. Böylece enflasyon; yıllık bazda son 26 ayın, aylık bazda ise son 18 yılın zirvesini gördü.

Messi Barcelona’dan Ayrıldı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine spor dünyasından önemli bir haberle devam ediyoruz. İspanya Birinci Futbol Ligi (La Liga) takımlarından Barcelona, sözleşmesi sona eren Lionel Messi’nin takımdan ayrılacağını duyurdu. Barcelona’nın altyapısından yetişen 34 yaşındaki Messi, 17 sezon formasını giydiği Barcelona’da 34 kupa şampiyonluğu yaşadı. İspanyol takımıyla 778 maça çıkan Arjantinli futbolcu, toplam 672 kez rakip fileleri havalandırdı.

Ziya Selçuk İstifa Etti

Milli Eğitim Bakanlığı görevinden affını isteyen ve talebi kabul edilen Ziya Selçuk’un ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Milli Eğitim Bakanlığına Prof. Dr. Mahmut Özer atandı.

Tokyo 2020’de Bir İlk

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini önemli bir haberle tamamlıyoruz. Busenaz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boksta kadınlar 69 kiloda altın madalya kazandı. Böylece Busenaz Sürmeneli, Türk boks tarihinde altın madalya kazanan ilk kadın boksör oldu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.