Türk kuyumculuk sektörü, banka kurmaya hazırlanıyor. Altınbank bu yıl faaliyete geçebilir. Peki kuyumcular banka kurmaya neden ve nasıl karar verdi? İşte detaylar!

Kuyumculuk sektöründe bulunan şirketlerin finans odaklı problemlerine kesin ve kalıcı çözüm bulmak hedefiyle Altınbank kuruluyor. Bu anlamda bir ilk olacak olan girişimin belli bir olgunluğa ulaştığı ve bu yıl içerisinde hayata geçeceği söyleniyor. Konuya ilişkin İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı da açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar!

Kuyumcular Banka Kuruyor

Kuyumculuk sektöründe bir ilk olan “Altınbank” ile ilgili ilk detaylar kamuoyuna yansıyınca ilk akla gelen sorular Altınbank nedir? ve Altınbank ne zaman açılacak? oldu. Elbette konu henüz çok yeni. Mutlaka detaylar zaman içerisinde paylaşılacaktır. Fakat konuyla ilgili İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, AA muhabirine bir takım açıklamalarda bulunarak Altınbank’ın niye kurulmak istendiğini ve ne zaman açılacağını anlattı. Atayık, yaptığı açıklamada geliştirdikleri katma değerli üretimle ekonomide önemli bir role sahip olduklarını söyledi. Buna ek olarak İKO Başkanı şunları söyledi;

“Oda olarak kurulacak bu banka sayesinde, meslektaşlarımızın finansal sorunlarına çözüm getirecek tarihi bir hizmeti duyurmanın haklı gururu ve heyecanını yaşıyoruz. Altınbank, altın bankacılığının lokomotifi olacak. Tüm sektör paydaşlarımız bankanın ortağı olabilecek. Banka, sektöre özel kredi mekanizmalarının geliştirilmesinde farklı bir yaklaşım getirecek. Altınbank ile ihracat ağırlıklı çalışan firmalar kolay kredi bulabilecek. Fabrikalarımız ve özellikle küçük ölçekli atölye ve sanatkarlarımız etkin bir şekilde desteklenmiş olacak. Ayrıca, sektörümüzü ilgilendiren mega projelere de finansal katkı sunacak.

İKO olarak bir süredir Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), ilgili Bakanlıklar ile karşılıklı olarak sürdürdüğümüz görüşmelerde, yapılan değerlendirmelerde önemli bir aşamaya geldik. Bir banka kurmak için TMSF ve BDDK ile yaptığımız görüşmelerde, sektörün yapısına uygun olan bir bankanın İKO önderliğinde yeniden yapılandırılması hususunda ilerleme kaydetmiş bulunuyoruz.”

Evet, 40 bin kuyumcu işletmesinden oluşan Türkiye kuyumcu sektörü, artık kendi ihtisas bankasına kavuşuyor. Umarız ki bu girişim Türkiye ekonomisine ve Türk bankacılık sektörüne fayda getirir.

Kaynak: Anadolu Ajansı


1915 Çanakkale Köprüsü

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.