Uzaktan çalışmanın hem çalışanlar hem de işverenler açısından çok da kolay üstesinden gelinebilecek bir şey olmayacağı ortada. O nedenle bu makalede uzaktan çalışmada verimi arttırmak için neler yapacağınıza dair birtakım tavsiyeler vermek istedik.

Uzaktan çalışma pek çoğumuzun çok yeni duyduğu bir kavram olsa da dünyada bunun için bir müddettir altyapı oluşturulmaya çalışılıyordu. Türkiye’de de aslına bakılırsa bazı büyük şirketler uzaktan ve esnek çalışma için bazı düzenlemeler yapmaktaydılar. Ancak bir anda patlak veren ve tüm dünyayı çok hızlı bir şekilde etkisi altına alan COVID-19 salgını uzaktan çalışmayı iş hayatının merkezine bir anda oturttu.

COVID-19 ile birlikte özellikle salgının ilk başlarında uzaktan çalışma imkanı olan tüm şirketlerin bir anda bir şekilde uzaktan çalışma düzenine geçtikleri ve çalışma düzenlerini buna göre hazırladıklarını gördük.

Uzaktan Çalışmada Verimi Arttırmak

Geçtiğimiz bir yılı COVID-19 salgını ve etkilerinin gölgesinde geçirdik ve bu hayatımızda pek çok şeyi baştan ele almamıza ve gözden geçirmemize sebep oldu. İş hayatı da şüphesiz bunlardan biriydi. COVID-19’un getirdiği uzaktan çalışma modeli ile birlikte iş hayatının kendi eğilimleri dahi zaman içerisinde oluşmuş oldu. Hatta ve hatta bazı şirketler uzaktan çalışmayı salgın olsa da olmasa da kalıcı bir hale getirmiş durumdalar.

Bunu yapamayacak durumda olan şirketler ise uzaktan çalışmanın alternatifler arasında olduğu esnek çalışma planlarını iş modellerinin içerisine yerleştirmek istiyorlar.  Ancak uzaktan çalışmanın hem çalışanlar hem de işverenler açısından çok da kolay üstesinden gelinebilecek bir şey olmayacağı ortada. Zira hem çok yeni bir konsept hem de insanların tamamen bu kadar yepyeni bir konsepte kendilerini alıştırmaları oldukça zorlu bir durum.

İşte biz de naçizane, dilimiz döndüğünce uzaktan çalışmada daha verimli bir çalışmayı nasıl yapacağınıza dair birtakım tavsiyeler vermek istedik. Dilerseniz başlayalım. İşte uzaktan çalışmada verimi arttırmak için yöntemler!

Videolar İş Hayatımızın Vazgeçilmezi Haline Geliyor

Her ne kadar uzaktan çalışıyor olsak da bir şekilde işimiz gereği insanlar ile irtibat halinde olmak zorundayız. Özellikle büyük projeleri birlikte yürütmek durumunda kaldığımızda proje arkadaşlarımız ile iş paylaşımı yapmak ve projenin gidişatının ne seviyede olduğunu gözlemlemek gibi şeyleri yapmak için günde en az 2-3 kere toplantılar yapmak gerekebiliyor.

Bu noktada insanlara bir şeyler açıklamak zorunda olduğunuzda onları bir toplantı için bilgisayarın başına beklemeyin. Eğer açıklamanız gereken şey, bir konu hakkında detaylı bilgi vermek ise bunu yapmak için kendinizi videoya çekmeyi düşünün. Artık gelişmiş video düzenleme programları sayesinde kolayca montajlı video hazırlayabilirsiniz. Özellikle her zaman rutin olarak insanlara hatırlattığınız şeyler varsa şirket içinde hangi mesajlaşma ve iletişim yazılımını kullanıyorsanız oradaki gruplardan insanlara hazırladığınız videoları gönderebilirsiniz. Hatta ve hatta yeri geldiğinde bunu sadece eğlence için dahi yapabilirsiniz.

Videoları daha sağlıklı hazırlamak için elbette video düzenleme yazılımlarından destek almanız gerekecek. Bizim önerimiz her türlü düzenlemeyi çok kolayca yapabileceğiniz video dönüştürücü Movavi Video Converter olacaktır. Movavi’yi hem video converter hem video downloader hem de video edit programı olarak kullanabilrisiniz.

Planlar Oluşturun

Ofise gittiğinizde de bunu yapmanız gerekiyordu. Ancak ofiste yöneticiniz ve arkadaşlarınız ile aynı ortamda olduğunuz için belki de bu planları sizin için yapan birileri oluyordu. Ancak evde tamamen tek başınızasınız.

Tabii ki iş arkadaşlarınız ile gün içerisinde görüşmeleriniz olacak. Ancak genel olarak tek başınıza olduğunuz için işlerinizi iyi planlamanız gerekecek.

Yapacağınız planlamalarda hangi işi hangi gün yapacağınızı, bu işe kaç saat harcayacağınızı gün gün saat saat belirlemeniz ve iş planı oluşturmanız işlerinizi daha sağlıklı yapmanızı sağlayacak basit bir püf noktasıdır.

İş Zamanını Ve Özel Zamanı İyi Planlayın

Uzaktan çalışmanın en kötü yanlarından biri iş zamanı ile özel zamanınızı birbirinize karıştırmak olacaktır. Bu yüzden uzaktan çalışıyor dahi olsanız kendinize sağlıklı bir mesai saati belirlemeye çalışın.

Gün içerisinde ne zaman çalışacağınız ve ne zaman ailenize ya da kendinize zaman ayıracağınızı sağlıklı olarak belirleyerek hareket ederseniz işlerinizden özel hayatınız etkilenmiş olmaz. Size verilen işleri zamanında yetiştirmek için kaç saat gerekeceğini hesaplayarak o saat dilimini gün içerisinde en doğru yere koyun. Bu sayede hem işinizi hem de özel hayatınızı bölük pörçük yaşamak durumunda kalmanız söz konusu olmaz. Özel hayatınız da işinizden etkilenmiş olmaz.

İşe Özel Giyinin

Pek çok kişi için evden çalışmak demek pijamalar ile tamamen rahat bir şekilde durabilmek demektir. Tabi ki bu, ofisin sıkıcı ve resmi ortamından sıkılanlar için uzaktan çalışmanın başlarında iyi bir şeydi. Ancak aradan bu kadar zaman geçtikten sonra eve ait olan bu giysiler, size sürekli bir rahatlık ve rehaveti hatırlatacağından çalışmanızı engelliyor da olabilecektir.

Bu nedenle evden de çalışsanız sabah iş için yataktan kalktığınızda önce bir duş alıp ardından size dinlenmeyi ve tembelliği hatırlatan gündelik ev kıyafetlerinizden kurtularak en azından resmi değilse bile bir kot bir tişört giyebilirsiniz. Bunun dahi faydasını göreceksiniz.

Gün içerisinde videolu toplantıya muhakkak girmeniz gereken zamanlar olacak. Bu toplantılarda da katılımcıların sizi göreceklerinin bilincinde olarak ona göre bir kıyafet ile toplantıya katılmanızın ciddi faydalarını göreceksiniz.

Evinizin Diğer Sakinleri Sizin Çalıştığınızı Bilsin

Evden çalışmanın en büyük zorluklarından biri o evde tek başınıza değilseniz başınıza gelebilir. Bu  yüzden evin diğer sakinlerinin sizin çalıştığınızın bilincinde olmalarını sağlayın.

Özellikle anne ve babası ile yaşayan kişiler için onların evden bilgisayar ile bir şeyler yapmalarını çalışma olarak görmemeleri bir gerçektir. Ancak yine de uygun bir dille yaşlı da olsa genç de olsa sizin çalışma saatlerinizde evdeki diğer ev sakinlerinin sizin çalışmanıza saygı göstermesini sağlamalı ve özel hayatınız ile iş hayatınızı birbirinden mümkün mertebe ayırmalısınız.

Çalışmak İçin Özel Bir Ortam Oluşturun

Her ne kadar evde de çalışsanız ayrıca ve konforlu bir şekilde çalışabileceğiniz bir ortam oluşturun. Sadece çalışmaya özel bir ortam oluşturmanız hem işinizi daha ciddi yapmanızı sağlar hem de bir önceki maddede belirttiğimiz ev sakinlerinin sizin işinize daha fazla saygı göstermesini sağlar.


💡 Uzaktan Çalışma Ve Girişimcilik

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.