Black Mirror Dizisinin Rate Me Uygulaması Çin’de Gerçek Oluyor

Çin’in 2020 yılında uygulamaya başlayacağı “Sosyal Skor” ile Çin halkını birçok değişiklik bekliyor. Bu uygulama içerik bakımından Black Mirror dizisinin 3. Sezon 1. Bölümünü (Nosedive) hatırlatıyor. Daha doğrusu o bölümde işlenen konuyla Sosyal Skor uygulamasının birçok ortak noktası var desek daha doğru olur.

Diziyi izlemeyenler için Nosedive bölümünden kısaca bahsetmek gerekirse bu bölümde Lacie adında genç bir kadın, insanların statüsünün sosyal medya üzerindeki derecelendirmesine tabi olduğu bir dünyada yaşamaktadır. Vatandaşların sosyal medyada 5 puan üstünden değerlendirildiği sistemde Lacie 4.2 puana sahiptir. Lacie, lüks bir ev kiralamak için kredi kullanmak ister. Ancak bunun için sahip olması gereken puanın 4.5 olması gerekir. Toplum tarafından çok beğenilen 4.9 puana sahip eski kolej arkadaşı Naomie’ye yakınlaşmayı planlar. Fakat ne yazık ki olaylar Lacie’nin tahmin ettiği gibi ilerlemez.

Şimdilerde tıpkı Black Mirror’de olduğu gibi Çin’de de sosyal kredi puanı uygulamaya konulacak olması konuşuluyor. Akıllı telefon sahiplerinin kullandığı çok daha büyük bir uygulamanın bir parçası olan Zhima Credit, ilk olarak Çin hükümetince Aralık 2017’de piyasaya sürüldü. Uygulama, bir kişinin kredi puanını (ABD’de veya ABD’de olduğu gibi) daha nüanslı sosyal verilerle birleştiriyor. Tıpkı Black Mirror’ın “Nosedive” bölümündeki gibi vatandaşlar puanlanıyor. (Raporlar 350’den 950’ye kadar olan skorları gösteriyor)

“Sosyal kredi” sisteminin 2020’ye kadar tam olarak uygulanması planlanmamış olmasına rağmen, etkisi bazı Çinli vatandaşlar tarafından zaten hissedilmektedir.

Teoriye göre toplumca iyi olduğu kanısında hem fikir olunan işler puanınızın yükselmesine yardımcı olurken; kötü davranışlar puanınızı düşürür. İyi ve kötü kavramlarını basitçe açıklamak gerekirse geri dönüşüme yardımcı olmak, kan bağışı, gönüllülük iyi davranışlar arasında yer alırken; borca girmek, yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmemek  gibi davranışlar kötü davranışlar arasında yer alır. Kötü davranışlar sonrasında hükümet mülk satın almanızı, bankadan kredi çekmenizi veya trene/uçağa binmenizi bile engelleyebilecek.

Mayıs ayı itibari ile, “Ciddi Onursuzluk” gerçekleştirmiş olan vatandaşlar bir yıla kadar uçak veya tren ile seyahat edemeyecekler. Ayrıca, müşterilerinin Zhima Kredi puanlarına göre kredileri reddedildiğini gösteren raporlar da bulunmaktadır.

Sosyal medyanın etkileri her geçen gün artarken akıllara gelen ilk soru vatandaşlar gerçekten isteyerek mi yoksa basit bir puan sistemi içerisinde maddi varlıklara ve statülere erişebilmek için mi “İyi Davranış” gerçekleştirecek?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir