Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılına dair 3. çeyrek Turizm İstatistikleri (Temmuz – Eylül 2022) raporunu yayınladı. Geçen yılın aynı dönemine göre turizm gelirinin arttığı görüldü.

TÜİK; Temmuz, Ağustos ve Eylül (2022) aylarını kapsayan 1. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan 3. çeyrekte 17 milyar 952 milyon 361 bin dolar oldu.

Turizm İstatistikleri (Temmuz – Eylül 2022)

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %27,1 artarak 17 milyar 952 milyon 361 bin dolar oldu. Turizm gelirinin %14,3’ü ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi. Ziyaretçiler, seyahatlerini bireysel olarak veya paket tur aracılığıyla organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 12 milyar 562 milyon 557 bin dolarını kişisel harcamalar, 5 milyar 389 milyon 804 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Önemli İstatistikler

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Turizm İstatistikleri raporundaki önemli verileri derledik. İşte TÜİK’in yılın 3. çeyreğine dair hazırladığı rapora göre istatistiklerle turizm!

  • Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2022 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %54 artarak 21 milyon 128 kişi oldu. Ziyaretçilerin %11,3’ünü 2 milyon 374 bin 125 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.
  • Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 89 dolar oldu.
    Geceleme yapan yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 62 dolar oldu.
  • Bu çeyrekte ziyaretçiler ülkemizi %75,1 ile en çok “gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler” amacıyla ziyaret etti.
  • Turizm gideri geçen yılın aynı çeyreğine göre %89,3 arttı.
  • Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %137,3 artarak 2 milyon 72 bin 116 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 534 dolar olarak gerçekleşti.

Turizm Geliri Güncellenerek Yayımlandı

Turizm istatistiklerinin iyileştirilmesine yönelik olarak Türkiye İstatistik Kurumu, T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Bankalararası Kart Merkezi işbirliğiyle ana revizyona ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Revizyon kapsamında yeni veri kaynakları sisteme entegre edilmiş, metodolojik iyileştirmeler gerçekleştirilmiş ve 2012 yılına kadar geriye dönük olarak güncellenmiştir. Konuyla ilgili detaylı metodolojik açıklama bülten ekinde yer almaktadır.

Kaynak: TÜİK


Turizm İstatistikleri 2. Çeyrek (2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.