Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2022)

Nisan ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2022)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Nisan 2022)

Bu haftanın (15 – 21 Nisan 2022) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • İşsizlik Rakamları (Şubat 2022)
  • Pazarlama Sohbetleri’nin Yeni Sezonu Başlıyor
  • Linkedin Şirket Sayfası’na Haber Bülteni Özelliği Geldi
  • En Etkili 100 Şirket – 2022 Time 100 (Tam Liste)
  • Bedava, Her Şey, -e Varan Gibi İfadeler Kısıtlandı
  • Türkiye’de İş Dünyası Altıncı Sayısıyla Yayında
  • Sanayi Bakanlığı’ndan 300 Milyon TL Hibe
  • ÖTV Matrahında Güncelleme
  • Netflix’te 10 Yıl Sonra İlk
  • Kripto Paradan Kâr Eden Ülkeler

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan 8 – 14 Nisan 2022 teknoloji haberleri nelermiş şimdi daha detaylı bir şekilde bakalım.


İşsizlik Rakamları (Şubat 2022)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TÜİK tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile başlıyoruz. Türkiye’deki işgücüne dair güncel durumu gösteren ve önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Şubat 2022 için yayınlandı. Buna göre Şubat 2022’de  işsizlik, bir önceki aya göre 178 bin kişi azalarak 3 milyon 579 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise %10,7 seviyesinde gerçekleşti.

Pazarlama Sohbetleri’nin Yeni Sezonu Başlıyor

Sesli içeriğin yükselişe geçtiği günlerde ve Spotify gibi mecraların yaygınlaştığı süreçte iyiden iyiye popüler hale gelen podcast kültürünün Türkiye’deki önemli temsilcilerinden olan Pazarlama Sohbetleri’nin yeni sezonu başlıyor. Bütünleşik pazarlamanın dair konulara dair bilgi aktarımı yapılan serinin yeni bölümlerinde de yine merak edilen birçok soruya yanıt verilecek.

Linkedin Şirket Sayfası’na Haber Bülteni Özelliği Geldi

Linkedin son yıllarda gerçekleştirdiği güncellemelerle hem mevcut kitlesine artılar katıyor hem de yeni bir kitle kazanıyor. Özellikle markaların platformu daha aktif ve etkin kullanması için “Sayfalar”a getirilen özelliklere geçtiğimiz günlerde bir yenisi eklendi. Buna göre; Linkedin Şirket Sayfası’na Haber Bülteni özelliği geldi.

En Etkili 100 Şirket – 2022 Time 100 (Tam Liste)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine TIME Dergisi tarafından yayınlanan bir rapora dair bir haber ile devam ediyoruz. Dünyanın en popüler yayınlarından biri olan TIME DERGİSİ, her yıl hazırlayıp yayınladığı listeyle yılın en etkili şirketlerini paylaşıyor. Time tarafından “dünya çapında olağanüstü etkiye sahip şirketler” şeklinde açıklanan markaların oluşturduğu “2022 Time 100” listesinde farklı kategorilerde birçok şirket yer alsa da teknoloji firmalarının ağırlıkta olması dikkat çekti.

Bedava, Her Şey, -e Varan Gibi İfadeler Kısıtlandı

Ticaret Bakanlığı tarafından 15 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz”da belirtilenlere göre bundan böyle fiziksel ya da dijital perakendecilikte karşılaştığımız “bedava”, “her şey”, “-e varan” gibi ifadeler rastgele veya serbestçe kullanılmayacak. Kısacası ticarette yeni bir dönem başlıyor!

Türkiye’de İş Dünyası Altıncı Sayısıyla Yayında

Ekonomi yayıncılığına farklı bir bakış açısı getiren ve içeriklerinin kalitesiyle dikkatleri üzerine çeken Türkiye’de İş Dünyası’nın yeni sayısı çıktı. Altıncı sayısında “Yerel Kalkınmada Belediyelerin Önemi” ana temasını işleyen derginin yeni sayı lansmanına ise birçok önemli isim katıldı. Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Toprak’ın, Yazı İşleri Müdürlüğünü Hüsne Pamuk’un yaptığı derginin yayın kurulunda da birçok önemli isim var. Başta Branding Türkiye Kurucusu Mürsel Ferhat Sağlam olmak üzere alanında uzman isimlerin yazar olarak yer aldığı derginin 6. sayısının lansmanı ise geçtiğimiz günlerde (4 Nisan 2022) Erol Olçok Kültür Merkezi’ndeki iftarla birlikte gerçekleşti.

Sanayi Bakanlığı’ndan 300 Milyon TL Hibe

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine girişimcilere yönelik önemli bir haber ile devam ediyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını sağlamak üzere 300 milyon lira bütçeli “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı”nı başlattı.

ÖTV Matrahında Güncelleme

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla cep telefonlarında uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında güncelleme yapıldı. Buna göre yüzde 25 ÖTV’ye tabi matrah 1500 TL’ye, yüzde 40 ÖTV’ye tabi matrah 1500 TL ile 3000 TL arasına, yüzde 50 ÖTV’ye tabi matrah ise 3000 TL ve üzeri olarak yeniden düzenlendi.

Netflix’te 10 Yıl Sonra İlk

Netflix 2011’den bu yana ilk kez abone kaybetti. 2022 yılının ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybettiğini açıklayan Netflix’in hisseleri yüzde 25 değer kaybetti.

Kripto Paradan Kâr Eden Ülkeler

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini ilginç bir haber ile tamamlıyoruz. Blokzincir analiz şirketi Chainalysis, 2021 yılında kripto paralardan en fazla kâr eden ülkeleri açıkladı. En fazla kâr yapan ülke 47 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri olurken Türkiye’deki kripto para yatırımcıları ise toplam 4,5 milyar dolar kâr etti.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2022) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Nisan 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2022)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.