Cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek için 2018’den beri düzenlenen Erkekler Konuşuyor 17 Şubat’ta İstanbul’daki 39 Kalamış Marina Hotel’de gerçekleşti.

Toplumsal cinsiyet eşitliği diyaloğuna erkekleri de dahil etmek, onlarla beraber sorgulamak ve tartışmak temel misyonlarıyla 2018 yılından beri düzenlenen Erkekler Konuşuyor‘da, 2024 yılının ilk etkinliği 17 Şubat 2024’te İstanbul’da gerçekleşti. Gazeteci ve Yazar Umur Talu’nun konuk olduğu etkinliğin moderatörlüğünü ise Erkekler Konuşuyor konseptinin kurucusu Münteha Adalı yaptı.

Erkekler Konuşuyor 17 Şubat’ta Gerçekleşti

Girişimci, yatırımcı ve stratejist Münteha Adalı tarafından hayata geçirilen konsept bir etkinlik serisi olan Erkekler Konuşuyor, 17 Şubat tarihinde İstanbul’daki 39 Kalamış Marina Hotel’de Gazeteci ve Yazar Umur Talu’yu ağırladı. Talu, konuyu kendi yaşamından aktardığı kesitlerle ifade ederken, anlattıklarıyla Türkiye’nin bu konu özelindeki toplumsal reflekslerini adeta özetlemiş oldu. Münteha Adalı ise soru ve yorumlarıyla sohbeti, konseptin temel misyonuna çekmeyi başardı.

Toplum algısındaki “Erkeklik Kültürü”nü gündeme almak ve erkeklerin kendilerine dayatılan görev, sorumluluk ve misyonlara dair ne düşündüğünü anlamak hedefiyle hayata geçirilen etkinlik serisinin her bölümünde aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık da sağlanıyor.

Etkinliğin Misyonu

Münteha Adalı’nın moderatörlüğünde genel katılıma açık ve etkileşimli bir yapıda devam eden etkinlik serisinin hedefleri arasında yer alan başlıklarsa şöyle;

  • Toplumsal ve kültürel kodlarla belirlenen Erkeklik Kültürü’nü tartışmak.
  • Toplumsal cinsiyet konusunda genellikle “sessiz kalan” ya da “konuşmayı gerekli görmeyen” erkeklere, sorunun bir parçası olduklarını fark ettirmek.
  • Erkeklerin cinsiyetlerinden ötürü kendilerine yüklenen sorumlulukları sorgulamalarını sağlamak ve sorumlulukları hakkındaki duygu ve düşüncelerini anlamak.
  • Cinsiyet eşitliği diyaloğuna tarafların katılmasına, rollerini düşünmelerine ve hiçbir kesimin bu ayrımcılığa maruz kalmaması için dayatılan rollerin dışına çıkılmasına aracı olmak.

Branding Türkiye‘nin medya partneri olduğu Erkekler Konuşuyor etkinliklerini takip etmek için “Bilgi Al”a tıklayabilirsiniz. Serinin diğer etkinliklerine katılmak içinse Erkekler Konuşuyor’un sosyal medya hesaplarındaki duyuruları ve Branding Türkiye’yi takip edebilirsiniz.


Erkekler Konuşuyor I Hakkında

Toplumsal cinsiyet eşitliği için toplumun parçası olan tüm cinsiyetler ile birlikte kültürel kodları sorgulamak, tartışmak ve ortak çözümler bulmak için gerçekleştirilen bir etkinlik serisidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği diyaloğuna erkekleri de dahil etmek, onlarla beraber sorgulamak ve tartışmak amacıyla hayata geçirilen Erkekler Konuşuyor’un Kurucusu Münteha Adalı’dır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.