YouTube, orijinal içerikleri ücretli bir şekilde sunmak üzere geliştirdiği YouTube Premium konusunda hedeflediği noktaya gelemedi. Daha açık ifade etmek gerekirse YouTube Premium tutmadı!

YouTube, yalnızca bir sosyal ağ yahut video odaklı bir platform değil, YouTube aynı zamanda video bazlı bir arama motorudur. Hatta bu yönleriyle Youtube için; Google’dan sonra dünyanın en çok kullanılan ikinci sitesidir diyebiliriz. Böyle olunca YouTube ne yaparsa yapsın mutlaka başarılı olur gibi bir anlayış ortaya çıkıyor. Ancak durum hiç de öyle değil.

YouTube Premium Tutmadı

YouTube, orijinal içerik konusunda istediği sonuca ulaşamadı. Hatta bu yüzden yakın zamanda YouTube Premium’un faaliyetlerine son verileceği iddia ediliyor. Bu durumda yalnızca premium üyelerin yararlandığı orijinal içerikler herkesin kullanımına açılarak ücretsiz bir şekilde tüketilebilecek. Tabi tüm bunlar için iddia diyoruz. Çünkü bu konuyla ilgili Google ya da YouTube tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak Bloomberg News‘te yer alan habere göre YouTube, orijinal içerik üretimini yakın zamanda durdurmayı planlıyor.

Peki Ama Neden?

Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından biri olmanız ya da dünyanın bir numaralı arama motoru olmanız tüketici davranışlarını kesin olarak bileceğiniz ya da tüketici alışkanlıklarını değiştirebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Youtube Premium Neden Kapatılıyor

Mesela YouTube, baştan beri ücretsiz içeriklerin yer aldığı bir video platformu. İçeriklerin kullanıcılar tarafından oluşturulması ve etkileşimlilik, katılımcılık, paylaşımlılık gibi özelliklere sahip olması nedeniyle YouTube aynı zamanda bir sosyal ağ. Diğer yandan YouTube, Google’dan sonra dünyanın ikinci büyük arama motoru olma özelliğine sahip.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda YouTube’un tüm iş modellerinin başarıyla sonuçlanacağını düşünüyoruz. Ancak öyle olmuyor. Çünkü işin içine tüketici alışkanlıkları gibi önemli bir kavram giriyor.

Netflix Etkisi

Bir girişim fikrini ilk düşünen mi, ilk uygulayan mı yoksa en iyi şekilde uygulayan mı kazanır? sorusunun yanıtı YouTube’un premium hizmet olarak konumladığı ve orijinal içerikler sunmak üzere oluşturduğu YouTube Premium’un neden başarısız olduğununu da açıklıyor. Zira bir girişim fikrini ilk ve fakat aynı zamanda en iyi şekilde hayata geçiren kazanır. Mesela Netflix, orijinal içerik dendiğinde akla ilk gelen markadır. Çünkü Netflix bunu ilk yapan firmadır. Ama aynı zamanda en iyi şekilde yapan firmadır

Apple Tv+, YouTube Premium, BritBox, Amazon gibi devlerin olduğu bir pazarda Netflix’in bileğinin bükülememiş olmasında, Netflix’in odaklandığı konudan kopmaması gibi önemli bir detay var. Diğer yandan Netflix’in tüketici davranışını iyi yorumladığı ve tüketici alışkanlıklarını iyi yönlendirdiğini görüyoruz. Tüm bunlar aslında YouTube Premium’un neden başarısız olduğunu da açıklıyor…

YouTube Orijinal İçerik Üretmekten Vazgeçiyor

Açıkçası buraya kadar YouTube’un bu hamlesinde niye başarısız olduğunu kısaca anlattık. Ancak özet niteliğinde birkaç maddeyle YouTube Premium’un niye tutmadığını ve YouTube’un orijinal içerik üretmekten neden vazgeçtiğini de aktaralım.

İşte YouTube neden orijinal içerik üretmekten vazgeçti sorusunun yanıtı

  • YouTube’un sahip olduğu kitle, YouTube’u ücretsiz içeriklerle seviyor.
  • YouTube, tüketicinin alışkanlıklarını değiştiremedi
  • YouTube Premium içeriklerinin beklenen seviyede olmaması ihtimali
  • Pazarda Netflix gibi güçlü bir rakip var
  • YouTube, odağını kaybetti yani sosyal ağ misyonunu terk etmeye çalıştı

💡 Branding Türkiye Tv

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.