Yöresel Ürün için yasal zorunluluk geliyor. Perakende Yasası olarak adlandırılan kanun Türk üreticisini destekleme amacı taşıyor.

Türk üreticisinin perakendedeki yerini artırmayı ve sağlamlaştırmayı hedefleyen Perakende Yasası ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bir takım açıklamalarda bulundu. Konuya dair detaylar haberimizde!

Yöresel Ürün İçin Zorunluluk Geliyor

Gala Yaşam Merkezi‘nde düzenlenen “Balıkesir Esnaf Buluşması”nda yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların Türkiye’nin omurgasını oluşturduğunu ve Ahilik kültürü doğrultusunda hareket ettiklerini ifade etti.

Bakan Pekcan Balıkesir’de katıldığı etkinlikte ayrıca “Perakende Yasası” ile ilgili de dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Toplantıya, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak ile esnaf ve sanatkarlar da katıldı.

Gala Yaşam Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Pekcan’ın açıklamaları şöyle;

“Perakende yasasıyla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Yeni yasa taslağımızda yöresel ürün kullandırma ve belli rafları bunlara ayırmak için zorunluluk getiriyoruz.”

Esnafa E-Ticaret Eğitimi

Ahilik üzerine bir sistem kurduklarını ve bu anlayışla hareket ettiklerini ifade eden Pekcan, e-ticaretin önemine değinerek online ticarete yönelik yapılan aksiyonları aktardı. Ticaret Bakanı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle;

“E-ticaretin kolaylaştırılması ve güvenilir olabilmesi için e-ticaret güven damgasını oluşturduk. e-ticaretin güvenilir takibi konusunda da sistem oluşturduk, birkaç mobil uygulama oluşturduk. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonra biz, esnaf ve sanatkarlarımızın işlerini daha fazla büyütebilmesi, daha fazla e-ticaret imkanlarından yararlanabilmesi ve onların ihracatçı olabilmesi için de eğitimlerimize devam ediyoruz. Esnaf ve sanatkarımız için markalaşma ve pazara giriş eğitimi veriyoruz. Yine esnaf ve sanatkarımız için e-ticaret eğitimi veriyoruz. Ayrıca kadın girişimcilerimize yakın zamanda 30 bin liraya kadar yaptıkları ticarette vergi muafiyeti getirildi. Bundan da kadın ve kızlarımızın, genç girişimcilerimizin yararlanmasını bekliyoruz. Bizler bu doğrultuda bakanlık olarak her zaman yanınızda olduk.”

Perakende Yasası 

Bakan Pekcan’ın açıklamalarından yeni yasanın içerisinde yöresel ürünlere yönelik bir takım tedbirlerin olduğu anlaşılıyor. Buna göre “Perakende Yasası” olarak adlandırılan bu yeni yasayla beraber yöresel ürün kullanımı teşvik edilecek. Bunu sağlamak için perakende sektörünü dinamik ayağı olan zincir marketlere, belli rafların yöresel ürünler için ayrılması zorunluluğu getirilecek. Böylece zincir marketlerin rafları artık yalnızca marketin kendi markalarıyla dolu olmayacak. Diğer bir ifadeyle perakende yasası, yerel markaların ulusalda faaliyet göstermesinin önünü açacak.


💡 Milli E-Ticaret Platformu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.