YÖK, sınavlar dijital ortamda yapılacak açıklamasında bulundu. Yükseköğretim Kurulu, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamayla bu konudaki belirsizliği de ortadan kaldırmış oldu.

Türkiye’de Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir üniversitelerde öğretime ara verilmişti. Bu süreçte tüm üniversiteler online eğitime geçerek dersleri ve vize sınavlarını dijital ortamda gerçekleştirmişti. Ancak son günlerde normalleşme sürecinin gündeme gelmesi, üniversiteleri de yaz dönemine dair bir takım planlar yapmaya itti. Böyle olunca da milyonlarca üniversitelinin kafasında bazı soru işaretleri oluştu. Zira üniversitelerin sınıf ortamında derslere devam etmesi ya da sınavların dijitalde gerçekleştirilmemesi salgın riskini artırabilirdi.

Bu durum, özellikle yaşadığı şehirde üniversite okumayan yani derslerin başlaması durumunda şehirlerarası seyahat yapmak durumunda kalacak olan öğrencileri endişelendirmişti. Zira Kovid-19 salgını hala devam ediyor. Yani Türkiye genelinde böylesi bir seyahat yoğunluğu salgını kontrol edilemeyecek boyuta getirebilirdi.

Covid-19

İşte, böylesi bir süreçte üniversite ve yurt gibi sosyal mesafenin korunamayacağı ortamlarda salgının yayılması ihtimalini göz önünde tutan YÖK dün akşam saatlerinde sınavlar dijital ortamda yapılacak açıklamasında bulundu.

Sınavlar Yüz Yüze Gerçekleştirilmeyecek

YÖK, üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmeyeceğini duyurdu. Dün akşam saatlerinde paylaşılan bilgi neticesinde milyonlarca üniversite öğrencisinin kafasındaki “sınavlar nasıl olacak?” sorusu da yanıtlanmış oldu.

YÖK’ten Covid-19 Tedbirleri Yazısı

Yükseköğretim Kurulu’ndan üniversitelere “Covid-19 Tedbirleri” konulu yazı gönderildi. Yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın Yükseköğretim Kurulu’na hitaben kaleme aldığı “11 Mayıs 2020 tarihli ve Covid-19 tedbirler” konulu tebliğsindeki şu ifadelere yer verildi;

“Şehirler arası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına almakta olduğumuz pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı görülmektedir. 2019-2020 eğitim yılının bu tür risklere meydan vermeden tamamlanması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulunun daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir.”

YÖK: Sınavlar Dijital Ortamda Olacak

YÖK’ün üniversitelere ilettiği yazıda, Kovid-19 küresel salgını ile ilgili gelişmelerin yakinen takip edildiği ifade edildi. 23 Mart 2020 tarihinden itibaren dijital ortamda (online) eğitime geçildiğini vurgulayan YÖK, bu süreçte üniversitelerin dijital ortamda süreci yönettiğini belirtti. Aynı açıklamada YÖK’ün, kurumlara yönelik desteği ve bilgi aktarımı da vurgulandı. YÖK’ün üniversitelere gönderdiği sınavlar hakkındaki yazı ise şöyle;

“Yükseköğretim Kurulu olarak bütün bu süreçlerde vurgu yaptığımız dikkate alınması gereken iki hususun, sınavların şeffaf ve denetlenebilir olması ile öğrencilerin bedeni ve ruhi sağlıklarını dikkate alan, yani öğrenci merkezli olması gerektiğidir. Konunun hassasiyetine binaen, 11.05.2020 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasına karar verilmiştir.”


💡 YÖK YKS’nin Ertelenmeme Nedenini Açıkladı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.