Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de ilk olan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi olan “Model Fabrika”nın açılışına katıldı.

Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika) açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASO ( Ankara Sanayi Odası) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Valisi Vasip Şahin tarafından gerçekleştirildi.

Yetkinlik Ve Dijital Dönüşüm Merkezi Açıldı

Bakan Varank, kurdukları merkezin Ankara Sanayi Odası (ASO), 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı desteğiyle oluşturulduğunu ve bu merkezin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade etti.

Model Fabrika Açılışı

Varank, merkezin; sanayiye yeni bir bakış açısı getireceğine inandığını dile getirmekle birlikte bu merkezde yalın üretim ve sanayinin dijital dönüşümüne ilişkin pek çok teorik kavramın pratiğe dönüşeceğini de söyledi. Bu arada Türkiye’nin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezini birçok firma deneme şansına sahip olacak. Varank, en az kaynakla, en kısa zamanda, en ucuz ve hatasız üretimi, müşteri talebine de yanıt verebilecek şekilde, en az israfla gerçekleştirmek anlamına gelen “yalın üretim”in, bir iş yapma kültürü olarak yayılması gerektiğini de belirtti.

Model Fabrika Firmalar Tarafındna Kullanılacak

Model Fabrika’nın açılışını gerçekleştiren Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Varan’ın yaptığı açıklama;

“Ülkemizin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezi olan bu yerleşkede, firmalarımız artık deneme şansına sahip olacaklar. Uzman kadrosu, modern makine ve ekipmanıyla bu merkezde, ilk aşamada kesikli üretim (montaj ve işleme) yapan imalatçılara hizmet verilecek. Altyapı zamanla, sürekli imalat sektörlerini kapsayacak ve dijital dönüşüm uygulamalarını da içerecek şekilde genişletilecek. Teorik eğitimlerin tamamlanmasını müteakip, katılımcılar uygulayarak öğrenme aşamasına geçecekler. Böylelikle hata yapmaktan korkma psikolojisini yenmiş olacaklar. Bu büyük bir vizyon değişikliği”

Bakan Varank ayrıca merkezin; kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum taraflarını kapsayan katılımcı bir yönetim anlayışına sahip olduğunu, dolayısıyla ortak akılla hızlı kararlar vererek, programın teknolojideki gelişmeleri içerecek şekilde güncel kalacağını da ifade etti.

Çeşitli Uygulamalar Ve Eğitimler Olacak

Bakan Varank Türkiye’de bir ilk olan bu merkezde;

  • Öğren-Dönüş Programları
  • Üniversite-Sanayi İş Birliği Projeleri
  • Araştırma
  • Ürün Ve Sistem Geliştirme Eğitimleri

gibi etkinlik ve eğitimlerin gerçekleştirileceğini belirterek merkezin faal olacağını vurguladı. Bakan Varank ayrıca; projenin başından beri üniversitelerle sanayicilerin birlikte çalıştığını ve programı birlikte oluşturduklarını söyleyerek bundan sonraki süreçte de her iki tarafın birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Merkezde Meslek Lisesi Ve MYO Öğrencileri Eğitim Görecek

Yetkinlik Ve Dijital Dönüşüm Merkezi olarak adlandırılan “Model Fabrika”da meslek lisesi ve myo öğrencilerinin eğitim göreceğini belirten Bakan Varank bu konuyla ilgili de bir açıklama yaptı;

“Çok önemsediğim bir konu da meslek eğitimi yoluyla sanayideki ara eleman ihtiyacının karşılanması. Bu merkezde OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’de bulunan meslek lisesi ve meslek yüksekokulunda okuyan öğrenciler de eğitim görecekler. Dolayısıyla öğrencilerimiz, staj yaptıkları ya da çalışmaya başlayacakları firmalara burada edindikleri tecrübeleri de yansıtacaklar. Bu sayede sanayimize en temel seviyeden giren çırak öğrencilerimizde de yalın üretim kültürü oluşmuş olacak. Aldığım bilgilere göre, merkezin resmi açılışından önce 50 firmanın üst yönetimine fragman eğitimleri verildi. Otomotivden beyaz eşyaya, plastikten mobilyaya, dökümden gıdaya pek çok sektörde faaliyet gösteren firmalardan alınan geri bildirimlerle eğitim programına küçük eklemeler yapıldı. Eğitimlere katılanlardan aldığımız olumlu görüşler, programın önümüzdeki dönem başarısı için iyi bir gösterge. Önümüzdeki haftalarda Ostim ve Akyurt bölgesinde de farkındalığı artırmaya yönelik tanıtımlar yapılacak”

Model Fabrika, Ankara İle Sınır Kalmayacak!

Varank, kurulan bu merkezin sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağına, çevre illere de hitap edeceğinin özellikle altını çizdi. Varank konuşmasında bu konuya dair şunları söyledi;

“2020 yılına kadar ülke genelinde bu tip merkezlerin sayısını 10’a çıkartmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki haftalarda Bursa’daki merkezi de sanayicilerle buluşturacağız. Attığımız bu adımlar, sanayimizin verimlilik ve dijital dönüşüm alanlarında önemli bir eşiği atlamasına ciddi katkı sağlayacaktır.”

Bu arada Bakan Varank; günlük yaşantının, tüketim alışkanlıklarının ve üretim modellerinin yeni teknolojik eğilimlere göre şekillendiğine değinerek bu noktadan hareketle “milli teknoloji, güçlü sanayi” vizyonunu ortaya koyduklarına da dikkat çekti. Sanayi Ve Teknoloji Bakanı, buradaki konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bu merkez, vizyonumuzu hayata geçirme adına attığımız adımlardan biri. Bu adımda, siz değerli sanayicilerimizin iş birliğine ihtiyacımız var. Firmalarınızın burada sunulan hizmetlerden azami seviyede faydalanması ve iş gücünüzün en iyi şekilde eğitilmesi için istekli, aktif olması gerekiyor. Şüphe yok ki burada verilen eğitimler size verimlilik artışları olarak geri dönecek. Yüksek verimlilik, yerli ve yabancı rakiplerinize karşı rekabette üstün olmanızı sağlayacak. Doğal olarak bu durum da kazancınıza ve işinizi daha da büyütme hedeflerinize yansıyacak. Firma düzeyinde elde edilen başarılar da elbette ülkemizin makroekonomik temellerine doğrudan katkıda bulunacak”


💡 İş Cinayetleri Raporu (Temmuz – 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.