Yetkinlik Ve Dijital Dönüşüm Merkezi Model Fabrika Açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de ilk olan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’nin (Model Fabrika) açılışına katıldı.

Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi (Model Fabrika) açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ASO( Ankara Sanayi Odası) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Valisi Vasip Şahin tarafından gerçekleştirildi. Varank, kurdukları merkezin Ankara Sanayi Odası (ASO), 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı desteğiyle kurulduğunu ve bu merkezin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade etti.

Varank, merkezin; sanayiye yeni bir bakış açısı getireceğine inandığını dile getirmekle birlikte bu merkezde yalın üretim ve sanayinin dijital dönüşümüne ilişkin pek çok teorik kavramın pratiğe dönüşeceğini de söyledi. Türkiye’nin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezinde firmalar deneme şansına sahip olacak. Varank, en az kaynakla, en kısa zamanda, en ucuz ve hatasız üretimi, müşteri talebine de yanıt verebilecek şekilde, en az israfla gerçekleştirmek anlamına gelen “yalın üretim”in, bir iş yapma kültürü olarak yayılması gerektiğini belirtti.

Yetkinlik Ve Dijital Dönüşüm Merkezinde Firmalar Deneme Şansına Sahip Olacak

Varank; “Ülkemizin ilk yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezi olan bu yerleşkede, firmalarımız artık deneme şansına sahip olacaklar. Uzman kadrosu, modern makine ve ekipmanıyla bu merkezde, ilk aşamada kesikli üretim (montaj ve işleme) yapan imalatçılara hizmet verilecek. Altyapı zamanla, sürekli imalat sektörlerini kapsayacak ve dijital dönüşüm uygulamalarını da içerecek şekilde genişletilecek. Teorik eğitimlerin tamamlanmasını müteakip, katılımcılar uygulayarak öğrenme aşamasına geçecekler. Böylelikle hata yapmaktan korkma psikolojisini yenmiş olacaklar. Bu büyük bir vizyon değişikliği” dedi. Bakan Varank ayrıca merkezin; kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum taraflarını kapsayan katılımcı bir yönetim anlayışına sahip olduğunu, dolayısıyla ortak akılla hızlı kararlar vererek, programın teknolojideki gelişmeleri içerecek şekilde güncel kalmasının amaçlandığını da ifade etti.

Merkezde Öğren-Dönüş Programları, Üniversite-Sanayi İş Birliği Projeleri, Araştırma, Ürün Ve Sistem Geliştirme Eğitimleri de Düzenlenecek

Bakan Varank söz konusu merkezde, teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra öğren-dönüş programları, üniversite-sanayi iş birliği projeleri, araştırma, ürün ve sistem geliştirme eğitimlerinin de düzenleneceğine işaret etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı; projenin başından beri üniversitelerle sanayicilerin birlikte çalıştığını ve programı oluşturduğunu söyleyerek bundan sonraki süreçte de her iki tarafın birlikte çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Merkezde Meslek Lisesi Ve MYO Öğrencileri Eğitim Görecek

Bakan Varank bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada:“Çok önemsediğim bir konu da meslek eğitimi yoluyla sanayideki ara eleman ihtiyacının karşılanması. Bu merkezde OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’de bulunan meslek lisesi ve meslek yüksekokulunda okuyan öğrenciler de eğitim görecekler. Dolayısıyla öğrencilerimiz, staj yaptıkları ya da çalışmaya başlayacakları firmalara burada edindikleri tecrübeleri de yansıtacaklar. Bu sayede sanayimize en temel seviyeden giren çırak öğrencilerimizde de yalın üretim kültürü oluşmuş olacak. Aldığım bilgilere göre, merkezin resmi açılışından önce 50 firmanın üst yönetimine fragman eğitimleri verildi. Otomotivden beyaz eşyaya, plastikten mobilyaya, dökümden gıdaya pek çok sektörde faaliyet gösteren firmalardan alınan geri bildirimlerle eğitim programına küçük eklemeler yapıldı. Eğitimlere katılanlardan aldığımız olumlu görüşler, programın önümüzdeki dönem başarısı için iyi bir gösterge. Önümüzdeki haftalarda Ostim ve Akyurt bölgesinde de farkındalığı artırmaya yönelik tanıtımlar yapılacak” dedi.

Merkez, Ankara İle Sınır Kalmayacak!

Varank, kurulan bu merkezin sadece Ankara ile sınırlı kalmayacağına, çevre illere de hitap edeceğinin özellikle altını çizdi. Varank konuşmasında, “2020 yılına kadar ülke genelinde bu tip merkezlerin sayısını 10’a çıkartmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki haftalarda Bursa’daki merkezi de sanayicilerle buluşturacağız. Attığımız bu adımlar, sanayimizin verimlilik ve dijital dönüşüm alanlarında önemli bir eşiği atlamasına ciddi katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Bakan; günlük yaşantının, tüketim alışkanlıklarının ve üretim modellerinin yeni teknolojik eğilimlere göre şekillendiğine değinerek bu noktadan hareketle “milli teknoloji, güçlü sanayi” vizyonunu ortaya koyduklarına da dikkat çekti.  Varank, yüksek katma değerli üretim, verimlilik, dijital dönüşüm ve bölgesel kalkınmanın önemine işaret etti.

Mustafa Varank konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu merkez, vizyonumuzu hayata geçirme adına attığımız adımlardan biri. Bu adımda, siz değerli sanayicilerimizin iş birliğine ihtiyacımız var. Firmalarınızın burada sunulan hizmetlerden azami seviyede faydalanması ve iş gücünüzün en iyi şekilde eğitilmesi için istekli, aktif olması gerekiyor. Şüphe yok ki burada verilen eğitimler size verimlilik artışları olarak geri dönecek. Yüksek verimlilik, yerli ve yabancı rakiplerinize karşı rekabette üstün olmanızı sağlayacak. Doğal olarak bu durum da kazancınıza ve işinizi daha da büyütme hedeflerinize yansıyacak. Firma düzeyinde elde edilen başarılar da elbette ülkemizin makroekonomik temellerine doğrudan katkıda bulunacak”

Mustafa Varank’tan Sonra Vasip Şahin Konuşma Yaptı

Mustafa Varank’tan sonra sözü Ankara Valisi Vasip Şahin aldı. Vali Şahin, gelişme ve ilerlemenin bütün toplumların temel amacı olduğunu belirtti. Şahin, insanların daha müreffeh bir ortamda geleceklerine daha emin bir şekilde bakmalarının bütün ülkelerin hedefleri arasında yer aldığını ifade etti. Vali, üretimin daha kaliteli ve teknoloji yoğun olması gerektiğinin de altını çizdi. Vali Vasip Şahin konuşmasını; “Özellikle son yıllarda da dijital teknoloji çok daha fazla üretim prosesi içerisinde yer almalı. Bütün bunlar, bunları kullanabilecek beşeri sermayenin iyi yetiştirilmesine bağlı” diyerek  sona erdirdi.

Vasip Şahin’den Sonra Nurettin Özdebir Konuşma Yaptı

Vasip Şahin’den sonra sözü ASO (Ankara Sanayi Odası) Başkanı Nurettin Özdebir aldı. Özdebir, Türkiye’de büyük firmalarla KOBİ düzeyindeki firmalar arasında 5 kat verimlilik farkı olduğunu dile getirerek, bunun doğal bir sonucu olarak küreselleşen dünyada malların serbest dolaştığı bir ortamda Türk sanayicisinin rekabet etmekte zorlanmaya başladığını söyledi. Özdebir, Almanya ziyaretinde model fabrikanın önemini fark ettiğini şu ifadelerle anlattı: “Zaten oraya gitmeden önce de işi beğenirsek finansmanına ortak olmaya, ilkini de yapmaya talip olduğumuzu bildirmiştik. O şekilde yola çıktık. Bugün önemli bir merhaleyi katettik. Eğiticilerimizin eğitimlerini yaptık, eğiticiler havuzu oluşturduk ve işletme deneme eğitimleri yaptık. En önemlisi iş yeri sahiplerimize fragman eğitimleriyle aslında burada ne yapıldığını, dünyada üretimin nasıl yapıldığını, yapmış olduğumuz işlerde nerelerde kaçaklarımızın olduğunu, modern dünyada insanların nasıl bir tasarım içinde çalıştıklarını uygulamalı olarak göstermek istiyoruz.”

ASO Başkanı Özdebir, model fabrikanın iyi bir örnek olacağına işaret ederek destekleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a ve ilgili bakanlara teşekkür etti.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir