Mobil teknolojideki gelişmelerle birlikte önem kazanan eSIM artık Türkiye’de! Yerli ve milli eSIM ile ilgili detaylar, düzenlenen bir etkinlikte kamuoyuyla paylaşıldı. 

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli eSIM, ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir lansman yapıldı. eSIM teknolojisinin tanıtımını içeren lansmanda; yerli ve milli imkanlarla geliştirilen eSIM kamuoyunun beğenisine sunuldu.

Birazdan detayları aktaracağım eSIM; akıllı telefonlardan, giyilebilir teknolojilere, makinalar arası iletişimden birçok endüstriyel ürüne kadar geniş bir kullanım alanına sahip olacak. Bu teknoloji, 2021’den itibaren yaygın şekilde kullanılmaya başlanacak.

Yerli Ve Milli eSim Tanıtıldı

Türkiye için önemli bir adım olan yerli eSIM ile ilgili düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu konuya dair şunları söyledi;

“eSIM uygulamasıyla SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli çip marifetiyle, uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek. Bu teknolojiyle SIM kartlarının sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesi sağlanabilecek. Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalacak, operatörlere ait hassas bilgilerin yaşam döngüsü tamamen Türkiye’de olacak. Böylece Türkiye’nin hassas verileri tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacak” 

Bakan Karaismailoğlu konuşmasına yerli eSIM teknolojisinin önemini belirten şu sözlerle devam etti.

“eSIM uygulamasıyla SIM özelliği olan cihazlarda yer alacak güvenli çip marifetiyle, uzaktan yüklenebilecek ve yönetilebilecek. Bu teknolojiyle SIM kartlarının sağladığının üzerinde güvenlik ve koruma seviyesi sağlanabilecek.”

Türkiye eSIM Üreten 4 Ülkeden Biri

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ise lansmanda yaptığı konuşmada Türkiye’nin eSIM üreten 4 ülkeden biri olduğunu vurguladı. Türk Telekom’un bu teknolojiye uyumlu bir altyapıya sahip olduğunu ifade eden Önal,  açıklamasında “Çevre dostu ve güvenli teknoloji eSIM ile bireysel ve kurumsal müşteri deneyimini zenginleştirmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın yanı sıra tüm operatörlerin üst düzey temsilcileri yeni teknolojiye uyum sağlayabilecek alt yapıya sahip olduklarını belirten açıklamalarda bulundular.

eSIM’in Avantajları Neler Olacak?

 • Aboneler operatör değişikliklerini bayilere gitmeden yapabilecek.
 • Cihaz alımı ve değişimi kaynaklı maliyetler ortadan kalkacak.
 • SIM; kullanılan araç ve cihazlardaki titreşim, darbe ve nem gibi problemlerden etkilenmeyecek.
 • SIM kartı almak, stoklamak, takmak gibi sorunlar olmayacak.
 • Sistem uzaktan erişimle yüklenebilecek.
 • Akıllı telefon üretiminde eSIM ile kazanılan alanlar pil ve diğer bileşenler lehine kullanılacak.
 • 6 milyardan fazla üretimi yapılan SIM kartların çevreye olan olumsuz etkileri ortadan kalkacak.
 • Hassas SIM kartı bilgileri yurtdışına çıkmadan yerel olarak kullanılacak ve bilgi güvenliği sağlanmış olacak.
 • Aynı cihazda birden fazla hat aynı anda kullanılabilecek.
 • Yurtdışı seyahatlerde, gidilecek ülkeye ait operatörden belli zaman dilimleri için bulunduğu ülkeden profil alınabilecek ve seyahat sırasında profili aktive ederek kullanılabilecek.
 • Cihazlara fiziksel SIM kart takılmadan, yazılım yoluyla uzaktan işletmeci profil bilgileri yüklenebilecek ve yönetilebilecek.
 • Herhangi bir operatöre ait SIM kart alınmasına gerek olmadan, profil değişikliği yoluyla operatör değişikliği de cihaz üzerinden yapılabilecek.

💡 Türkiye İle BioNTech Anlaştı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.