Yerli İleri Teknoloji Girişimi Compocket’tan Dünyada Bir İlk

Genç Türk mühendislerden oluşan Compocket adlı girişim, elektrik laboratuvarlarında kullanılan ölçüm cihazı osiloskopları minimize ederek deyim yerindeyse ceplerimize sığdırmayı başardı.

Compocket ekibi, temel işlevi elektrik gerilimindeki zamana bağlı değişimi göstermek olan osiloskop cihazına herkesin rahatça ve çok daha düşük maliyetlerle ulaşmasını sağlayacak bir projeye imza atarak mikrodalga fırın büyüklüğündeki hantal cihazı avuç içine sığacak hale getirdi ve ortaya Minis çıktı.

Minis geleneksel osiloskobu yeni teknolojiyle baştan yaratıyor.

 

Cep telefonundan beyaz eşyaya, okullardaki elektronik derslerinden silah sistemlerine, üretim, tasarım ve eğitimde kullanılan osiloskoplar elektronikçiler için olmazsa olmaz. Günümüzde tamamı ithal edilen bu cihazlar, pahalı fiyatlarının yanında her yanımızı saran “akıllı” ve “mobil” donanımlara nazaran oldukça ilkel kalıyor. Ağır oldukları için laboratuvarın dışına çıkamıyor ve karmaşık düğmeleriyle kolayca kullanılamıyor. Minis, bu cihazların bütün olumsuz yönlerini ortadan kaldırıp; cep telefonu, tablet ya da bilgisayara bağlanarak daha pratik ve akıllı bir osiloskoba dönüştürüyor.

Bilhassa elektronik mühendisleri, teknik servisler, öğrenciler ve makerlar için bulunmaz bir nimet olan Minis getirdiği yenilikçi çözümle osiloskoplardaki karmaşık yapıyı ve bundan kaynaklanan kullanım zorluğunu da ortadan kaldırmayı hedefliyor. Minis, osiloskop cihazındaki onlarca düğme yerine akıllı telefon üzerinde çeşitli parmak hareketleriyle çalışabilecek bir arayüz kullanıyor, boyutuyla ise kullanıcılarını laboratuvara hapis olmaktan kurtarıyor.

Minis: Dünya’nın en küçük osiloskobu

Türkiye’den çıkan globalde başarılı bir ileri teknoloji şirketi olmayı hedefleyen Compocket, geçen sene Berlin’de düzenlenen Betapitch Startup yarışmasında dokuz ülke arasında ülkemizi temsil edip global birinciliği de kazanmış ve Avrupa’da kendinden söz ettirmişti. Bu sene ikinci ofisini Danimarka’da açan girişim, Türkiye, Almanya, Danimarka, San Francisco ve Los Angeles‘taki test kullanıcılarından geçer not alarak, seri üretime hazır hale gelmiş durumda. Minis’in ilk kullanıcılarından olmak için ön siparişe özel sınırlı sayıdaki indirimli Minis’leri buradan sipariş verebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir