İster Satış 4.0 deyin ister Satış 5.0 hiç fark etmez! Satış çoktan kabuk değiştirdi. Bunun sonucunda da literatüre Yeni Nesil Satış ve Yeni Nesil Satıcı kavramları dahil oldu.

Satışın DNA’sı değişiyor. Yeni teknolojiler; yeni nesil müşteriler yaratırken, yeni nesil müşteriler de yeni nesil satın alma alışkanlıkları ile klasik satış ve satıcı kalıplarını derinden etkiledi. Bunun sonucunda da litearatüre “Yeni Nesil Satış” ve “Yeni Nesil Satıcı” kavramları dahil oldu.

Satış Mesleğinde Kabuk Değişimi

Geçtiğimiz yüzyıllarda teknolojik gelişimler ve bunların kullanım alanları uzun süreliydi. Hem de hazmedim süresi makul bir zamana yayılırdı. En basitiyle; radyodan siyah beyaz televizyona geçiş oradan renkli televizyona geçiş bu hazmetme süresi için güzel birer örnek olabilir. Bilgisayarın ve internetin kullanılmaya başlanması ile son 40 yıldaki teknolojik evrim ise bizlerde adeta şok etkisi oluşturdu. Bu kadar kısa süre içerisinde yaşanılan teknolojik devrim her alanı etkilediği gibi insanların satın alma alışkanlıklarını da etkiledi.

Yeni Nesil Satıcının Özellikleri

Dün bir çorap almak için bile mağaza mağaza gezen müşteriler bugün oturdukları yerden sadece birkaç tıklamayla istedikleri ürünü bulmaktalar. Öyle ki günümüzde yapay zekâ kişilerin alışveriş alışkanlıklarını öğrenerek onları heran bir alışveriş hissiyatı içinde tutmaktadır.

İnsanları, en küçük ihtiyaçlarından en lüks ihtiyaçlarına kadar internet üzerinden alışveriş yapmaya zorlayan/yönlendiren teknoloji; alışverişin ve satışın genetiğini derinden etkilemiştir. Diğer bir ifadeyle tüm bunlar satışın DNA’sını yeniden kodlamıştır.

Değişen ve gelişen müşteri alışkanlıklarına göre evrimleşen Yeni Nesil Satış ise beraberinde kaçınılmaz olarak Yeni Nesil Satıcıyı meydana getirmiştir. Yeni alışkanlıkları yeni satın alma güdüleri olan potansiyel müşterilere eski tip satıcılar, eski tip satış teknikleri ile çözüm bulmakta yetersiz kalmaktadırlar.

Peki nedir yeni nesil satıcının eski tip satıcılardan farkı? Hadi gelin birkaç maddede yeni nesil satıcının yeni satış tekniklerini gözden geçirelim.

Yeni Nesil Satış İçin Tavsiyeler

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal ağların ürün pazarlama konusunda iyiden iyiye etkisini göstermeye başladığı bu dönemde yeni nesil satıcıların buna duyarsız kalması beklenemez. Kendi kişisel profillerinden sattıkları ürün ve/veya hizmetlerin tanıtımını yaparak potansiyel müşteri kovalayan yeni nesil satıcılar özellikle Linkedin üzerinden bağlantılar kuruyorlar. Böylece hem yaptıkları paylaşımlarla hem de profesyonelce hazırladıkları mesajlar sayesinde ayaklarından çok kafalarını çalıştırarak satış hedeflerine ulaşabiliyorlar.

Buna en yakın örneği kendimden verebilirim. Linkedin‘i etkin kullanırım ve gelen bağlantı isteklerini de genelde geri çevirmem. Çünkü ben de network için bu mecrayı kullanıyorum.

Yine böyle bir bağlantı isteği geldi. Baktığımda bir finans firmasının satış temsilcisi olduğunu gördüğüm hanımefendinin bağlantı isteğini kabul ettim. Hemen beş ya da on dakika sonra hanımefendi kendini ve yaptığı işi tanıtan sonu randevu talebi ile biten kısa bir mesajla döndü. Bu yeni nesil satış tekniğini kullanan yeni nesil satıcıyı elbette ki reddedemezdim. Randevu verdim. Ve anlaştığımız gün tam saatinde çok profesyonel bir sunumla görüşmemizi gerçekleştirdik.

Video Mesaj Kullanımı

Türkiye’de henüz çok fazla uygulayanına rastlamasam da -ki mutlaka uygulayanlar vardır. Bilmediğimden dolayı beni bağışlasınlar- video mesaj uygulaması yeni nesil satıcıların sıklıkla kullandığı bir yöntem olmaya başladı.

Sıradan sms veya düz mailden çok daha sıcak, ilgi çekici ve etkili olan bu yöntemde satıcı 15-20 saniyelik bir video ile kendini ve amacını anlatıyor. Ve potansiyel müşterileri, sadık müşteriler haline getirmeye çalışıyor. Her cep telefonunun aynı zamanda muazzam bir kamera olduğu şu günlerde ortaya çok kaliteli işler çıktığını söylemek isterim.

Ürün Değil Fayda Satar

Geçmişteki satış teknikleri genel olarak ürün ve fiyat ekseninde dönerdi. Dolayısı ile satışçılar da satışı kapatmak için üründen girer fiyattan çıkar ve potansiyel müşterinin sözleşmeyi imzalaması için ter dökerdi. Oysa ki yeni nesil satıcı; ürünün kendisinden ya da fiyatından ziyade potansiyel müşterinin hayatını nasıl kolaylaştıracağından, yaşantısına nasıl bir FAYDA katacağından bahseder.

Satış odaklı yaklaşılmadığını gören müşteri kendini güvende hisseder ve satıcıya da güven beslediği için huzurlu bir şekilde satın alma davranışı sergiler. Hatta vereceği referanslarla birçok satışın da kapısını aralar.

Kısacası yeni nesil satıcı artık sadece bir satış danışmanı değildir. Sizin ve firmanızın faydasını düşünen satış sonrasında da sizinle birlikte yürüyen bir yol arkadaşıdır.

Elbette hala iyi bir satıcının iyi bir dinleyici olması, etkin dinlemenin her aşamasını yerine getiren beden dilini iyi kullanan ve beden dilini iyi anlayan bir yapıda olması gerekmektedir. Ayrıca yüzümüzde yapmacık olmayan sıcak bir gülümseme ve potansiyel müşteri ile satış dışında yapacağımız küçük sohbetler satışın olmazsa olmazlarıdır.

Unutmayın; insanlar güvendikleri ve beğendikleri insanlardan satın alırlar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.