Yeni Medyanın Yeni Kanaat Önderleri: Sosyal Medya Fenomenleri ve Influencer Marketing

21.yy başlarından itibaren büyük bir hızla gelişen teknoloji günlük hayatımızı doğrudan etkiledi ve köklü değişimlerin başlangıcı oldu. Akıllı telefonların insan hayatına girmesiyle toplumsal yaşamda  değişim ve yenilenme süreci hız kazandı.

Sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla iletişim olanakları gelişerek yenilendi. İnsanların zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde dünyayı takip edebilmesine ve interaktif iletişim olanaklarına ulaştıran yeni medya araçlarıyla insanlar arası etkileşim büyük bir hızla arttı.

Yeni medya platformlarının sürekli ve düzenli olarak yenilenmesi büyük kitleleri çektiği gibi mevcut kullanıcıların bu platformlara daha da çok zaman ayırmasını sağladı. Gelişen tüm yönleriyle yeni medya yeni kanaat önderlerinin çıkmasını sağladı, sosyal medya fenomenleri hayatımıza girdi. Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip olmuş ve kitleleri etkilemeyi başarmış birçok fenomen ortaya çıktı. Büyük kitleler üzerinde fikirleri etkilemeye başlayan bu isimler markaların da ilgisini çekti ve bugün tüm sosyal mecralarda gördüğümüz influencer kampanyaları başladı.

Ülkemizde sosyal medyanın erişim gücü 25 milyonu geçti. Ağırlıklı olarak Y ve Z kuşaklarının aktif kullandığı sosyal medyanın X kuşağında da bir azımsanamayacak düzeyde kullanıcısı var.

Hal böyleyken markalarda hedef kitlelerine ulaşmanın farklı bir yolu olarak sosyal medyayı ve fenomenleri baz alan influencer kampanyalarına büyük bir ilgi göstermeye başladı. Öyle ki hangi blogger hesabını incelesek reklamlara denk geliyoruz. Peki influencer marketing neden uygulanmalıdır? Markalar açısından önemi nedir?

Neden Influencer Marketing?

Dijital çağda bir pazarlama stratejisi olan Influencer Marketing, kişilerin ürünler hakkında konuşmasını sağlıyor ve ürünü satın almaya niyeti olmayan kişileri de tüketici konumuna getiriyor. İyi bir influencer kampanyası güçlü bir PR kampanyasından daha etkili olabiliyor. Kullanıcıların gerçek deneyime önem vermesi, onlar için güven verici olduğundan bu tarz bir çalışmanın etkisi daha uzun süreli oluyor. Bir influencer marketing olarak yapılacak bir çalışmanın bütçesi, anlatıldığı üzere birçok kriter göz önüne alınarak belirleniyor.

Kitlesel iletişimin yerini giderek özelleştirilmiş pazarlama taktiklerine bıraktığı bu günlerde, hedef kitlelerini belirli gruplara ayıran markalar Influencer Marketing’ten yararlanıyor. Dolayısıyla çikolata üreten ve dünya çapında geniş bir kitleyi hedefleyen büyük bir marka da niş bir kitleye el yapımı dekorasyon ürünleri satmak isteyen küçük bir işletme de bu yöntemi tercih edebiliyor.

Tüketiciler, influencer kampanyalarını diğer mecralara göre %88 oranında daha fazla arkadaşına bahsediyorlar.

Tüketiciler, influencer kampanyalarını diğer mecralara göre %88 oranında daha fazla arkadaşına bahsediyorlar. Bu da markaların fenomenler ile yaptıkları kampanyaları daha fazla tercih etmesini sağlıyor.

Fenomenlerin  %76’sı paylaşım dışında da takipçilerine ürün ile ilgili bilgi veriyor.

Yapılan kampanyalar sonrası gerek postlara yorum gerekse özel mesaj olarak birçok takipçi fenomene ulaşıp marka ile ilgili soru ve görüşlerini paylaşıyor. Fenomenler bir anda markanın savunucusu haline geliyor.

İnsanların %96sı yorum yapan kişiyi tanımasa da sosyal medyada markalar adına yapılan yorumlara inanıyor.

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve etkinlik alanı arttıkça insanların satın alma davranışına olan etkisi de o düzeyde artış gösteriyor. Eskiden beri süre gelen bir bilene sormak lazım anlayışı sosyal medya üzerinde de kendisini gösteriyor. Bir marka veya ürün ile ilgili görülen yorum veya paylaşım tüketicideki algıyı doğrudan etkileyebiliyor.

Düşük bütçelerle geniş kitlelere ve doğrudan hedef kitleye ulaşılması;

Televizyona verilecek bütçenin %1’i ile kampanya yapılabiliyor, viral özellikteki kampanyalar televizyonun erişim düzeyine ulaşabiliyor. Bu bütçeler sayesinde her türden girişimci veya üretici hedef kitlesiyle buluşabiliyor.

Bunun yanı sıra markalar fenomen isimler sayesinde çekim, prodüksiyon, yönetmen vs. ile hiçbir uğraşa girmeden doğrudan kampanya görsellerine ulaşabiliyor.

Reklamı Yasaklı Ürünler;

Türkiye’de sponsorluğun gelişimine büyük katkıda bulunan reklamı yasaklı ürünler(sigara, alkol, ilaç) için influencer marketing önemli bir reklam alanı haline gelmiştir. Televizyon, radyo ve gazetelerde hedef kitlesiyle buluşamayan bu markalar sosyal medya aracılığıyla geniş kampanyalar yapmayı başarmıştır. Tarihteki ilk PR uygulamalarından birisi olarak bilinen Edward Bernays’ın renkli sigara satış arttırma modelinin bugün fenomen isimlerce sosyal medyada uygulandığına şahit oluyoruz.

Sonuç olarak günümüzde teknolojinin önemli getirilerinden birisi olan interaktif iletişim ile hızla gelişen bu pazarlama dalı birçok marka ve girişim için son derece önemli bir reklam ve tanıtım fırsatını beraberinde getirmiştir. Yapılan başarılı çalışmalar markalardan fazlasıyla söz ettirmiş, marka bilinirliğini arttırmış ve marka imajını yükseltmiştir. Örneğin Super Fresh’in  yaptığı başarılı kampanya satışları %130 düzeyinde arttırmış, Marketing Türkiye’de 3 defa haber olmuş, Kristal Elma ödülüne layık görülmüştür.

Başarılı uygulayıcılar ile yapılan nokta atışı kampanyalar uzun soluklu olumlu etkilerle markayı güçlendiren unsurlar haline gelmektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir