Koronavirüs (COVID-19) pandemisiyle  alakalı birçok ülke ikinci dalgayı yaşamamak için yeniden çeşitli tedbirler almaya başladı. Bu kervana Türkiye de katıldı. Peki yeni Korona tedbirlerinde üçüncü perde olarak adlandırılan bu kısıtlamalar tam olarak neleri kapsıyor? İşte tüm detaylar!

Hatırlayacağınız üzere Kasım ayının ilk haftasında Yeni Korona Tedbirlerinde Birinci Perdebaşlıklı bir makale yayınlamıştık. Bundan yaklaşık 15 gün sonra da Yeni Korona Tedbirlerinde İkinci Perde başlıklı içeriği yayınladık. Şimdiyse serinin devamı niteliğindeki üçüncü bölümü yani “Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde”yi okuyorsunuz.

Tedbirlere dair detayları aktarırken bu şekilde bir sıralama yapmanın hem özgünlük hem de okunabilirlik açısından daha iyi olacağını düşündük. O yüzden de bu yöntemi tercih ettik.

Evet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün kameraların karşısına geçti ve Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları paylaştı. Biz de o bilgileri derleyerek Koronavirüs tedbirlerinde üçüncü perdeyi temsil eden bu içeriği hazırladık.

Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde

Çin’de başlayan ancak Çin’in sınırlarını aşıp kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) pandemisi devam ediyor. Hatta bu günlerde birçok ülkede ikinci dalga endişesi yaşanıyor. O yüzden de salgının yayılımını engellemek üzere birçok ülke çeşitli tedbirler alıyor. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Salgının Türkiye’de görülmesinden itibaren virüsle mücadelede başarılı bir sınav veren Türkiye, dünya genelinde ikinci dalganın konuşulduğu bu günlerde yine bazı tedbirler alarak mücadeleyi sürdürüyor. Dün Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ve “Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde” olarak adlandırdığımız bu kısıtlamalar arasında sokağa çıkma yasağından, belli yaş gruplarına kısıtlamalara varıncaya dek birçok önlem var.

Hangi Tedbirler Alındı?

Dün (30 Kasım 2020) Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni Korona tedbirlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu yeni Korona önlemlerine ilişkin tüm detaylar;

 • Hafta içi her gün akşam saat 21:00’den sabah 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
 • Hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21:00‘dan Pazartesi sabah 05:00‘e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yani Cumartesi ve Pazar günleri sokağa çıkma yasağı tüm gün olmak üzere uygulanacak.
 • Lokanta ve restoranlar Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.
 • Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek. Ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında satış yapılamayacak
 • Kısıtlamaların olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, kasap, kuruyemişçi ve manavlar saat 10:00 ile 17:00 arasında açık olabilecek.
 • Koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
 • Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak.
 • Nikahlar 30 kişiyle gerçekleştirilecek.
 • AVM girişlerinde HES Kodu zorunlu olacak.
 • Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.
 • Koronavirüs tedbirleri kapsamında Yüzme havuzu, hamam, masaj salonu, sauna ve lunaparkların faaliyetleri durdurulacak.
 • Sokağa çıkmanın kısıtlandığı gün ve saatlerde, genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. Özel araçla şehirler arası seyahat, izne tabi olacak.

Evet, Yeni Korona Tedbirlerinde Üçüncü Perde alınan önlemlerle bu şekilde tamamlanmış oldu. Bakalım ilerleyen süreçte bu tedbirlere herhangi bir ekleme yapılacak mı…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.