Yemeksepeti, 27 Ülkenin Siparişlerini İnceleyerek Dünyadaki Yemek Alışkanlıklarını Açıkladı

Paket servis sistemi bulunan restaurantlar ile yemek sipariş etmek isteyen kullanıcıları aynı ortamda buluşturmak amacıyla 2001 yılında kurulan ve şu anda Delivery Hero bünyesinde uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Yemeksepeti.com, farklı kıtalarda bulunan 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek kültürlere ve yaşam tarzına göre yeme alışkanlıklarını açıkladı.

Dünya yemek alışkanlıklarının incelendiği raporda Avrupa ülkeleri, Uzak Doğu ülkelerinin aksine dünya mutfaklarına ilgi gösterirken, Uzak Doğu ülkeleri ise genellikle kendi geleneksel mutfaklarını tercih ediyor. Raporda ülkemizdeki en çok sipariş edilen yiyecek “Lahmacun” olarak kayıtlara geçiyor.

Globalleşen lezzetler karşısında Latin Amerika ülkeleri de kendi geleneksel yemeklerini üst sıralarda tutuyorlar. Uruguay, Brezilya ve Arjantin’de Güney Amerika’ya özgü bir börek çeşidi olan “Empanadas” ve şinitzele benzeyen, etli bir yemek olan “Milanesa” ilk üç sipariş arasında yer alıyor. Avustralya’da dikkat çekici bir şekilde Tai, Kore, Japon, Vietnam, Hint ve Malezya mutfakları favori durumdayken yerel lezzetlerin geride kalarak 14. Sırada yer aldığı görülüyor.

Yemeksepeti’nin paylaştığı bu rapora göre, birçok farklı kültürün ve milletin bir arada yaşadığı da göz önünde bulundurularak, Avrupa ülkelerinde geleneksel mutfaklarının yerine dünya mutfağının revaçta olduğu gözlemleniyor. Fransa da yine komşuları gibi dünya mutfağına yönelen ülkeler arasında bulunuyor. Pizza denilince akla gelen İtalya ise, diğer Avrupa ülkelerinin aksine kendi lezzetlerine sahip çıkarak, geleneksel mutfağını tercih ediyor.

Türk Mutfağı Yemeksepeti Siparişlerinin %30’unu Oluşturuyor

Yemeksepeti’ne göre Türkler geleneksel lezzetlerinden vazgeçmiyor. Globalleşen dünyada değişen yaşam tarzları ile ülkemizde de Burger ve Pizza hakimiyeti var gibi görünüyor olsa bile, Türkiye’de eve verilen siparişlerde Kebap ve Lahmacun başı çekiyor. Diğer bir ifadeyle geleneksel lezzetlerin tercih edilme oranı büyük. Dipnot değerindeki bir diğer bilgi ise Türk mutfağının, Yemeksepeti siparişlerinin %30’unu oluşturuyor olması.

Bu iştah açıcı haberin ardından Yemeksepeti’ne uğrayıp sipariş vermeyi düşünüyorsanız, sipariş vermeden önce bu konuyla alakalı daha kapsamlı bilgi edinmek için Yemeksepeti’nin paylaştığı “Dünyada En Çok Tercih Edilen Yemekler” başlıklı haritayı da incelemenizi öneriyorum. Çok ilginç detaylara rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir