Delivery Hero bünyesinde uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Yemeksepeti 27 ülkenin siparişlerini inceleyerek kültürlere ve yaşam tarzına göre yeme alışkanlıklarını açıkladı.

Paket servis sistemi bulunan restoranlar ile yemek sipariş etmek isteyenleri buluşturmak amacıyla 2001 yılında kurulan Yemeksepeti dünyadaki yemek alışkanlıklarına dair bir rapor yayınladı. İşte tüm detaylarıyla Yemeksepeti İstatistikleri!

Yemeksepeti 27 Ülkenin Siparişlerini İnceledi

Dünya yemek alışkanlıklarının incelendiği Yemeksepeti İstatistikleri adlı raporda, Avrupa ülkeleri; Uzak Doğu ülkelerinin aksine dünya mutfaklarına ilgi gösteriyor. Uzak Doğu ülkeleri ise genellikle kendi geleneksel mutfaklarını tercih ediyor. Raporda Türkiye’de en çok sipariş edilen yiyecek de yer alıyor. Buna göre Türkiye en çok “Lahmacun” yemiş.

Yemeksepeti tarafından hazırlanan rapora göre globalleşen lezzetler karşısında Latin Amerika ülkeleri de kendi geleneksel yemeklerini üst sırada tutuyor. Uruguay, Brezilya ve Arjantin’de Güney Amerika’ya özgü bir börek çeşidi olan “Empanadas” ve şinitzele benzeyen, etli bir yemek olan “Milanesa” ilk üç sipariş arasında yer alıyor. Avustralya’da ise dikkat çekici bir şekilde Tai, Kore, Japon, Vietnam, Hint ve Malezya mutfakları favori durumda. Buna ek olarak yerel lezzetlerin geride kaldığı ve yerel mutfağın 14. sırada olduğu görülüyor.

“Yemeksepeti İstatistikleri”ne paylaştığı rapora göre, birçok farklı kültürün ve milletin bir arada yaşadığı da göz önünde bulundurularak, Avrupa ülkelerinde geleneksel mutfaklarının yerine dünya mutfağının revaçta olduğu gözlemleniyor. Fransa da yine komşuları gibi dünya mutfağına yönelen ülkeler arasında bulunuyor. Pizza denilince akla gelen İtalya ise, diğer Avrupa ülkelerinin aksine kendi lezzetlerine sahip çıkarak, geleneksel mutfağını tercih ediyor.

Türk Mutfağı Siparişlerin %30’unu Oluşturuyor

“Yemeksepeti İstatistikleri”ne göre Türkler geleneksel lezzetlerinden vazgeçmiyor. Değişen yaşam tarzlarıyla ülkemizde de Burger ve Pizza hakimiyeti var gibi algılansa da Türkiye’de eve verilen siparişlerde Kebap ve Lahmacun başı çekiyor. Diğer bir ifadeyle geleneksel lezzetlerin tercih edilme oranı büyük. Dipnot değerindeki bir diğer bilgi ise Türk mutfağının, Yemeksepeti siparişlerinin %30’unu oluşturuyor olması.

Bu iştah açıcı haberin ardından “Yemeksepeti”ne uğrayıp sipariş vermeyi düşünüyorsanız, sipariş vermeden önce bu konuyla alakalı daha kapsamlı bilgi edinmek için Yemeksepeti’nin paylaştığı “Dünyada En Çok Tercih Edilen Yemekler” başlıklı haritayı da incelemenizi öneriyorum. Çok ilginç detaylara rastlayacağınızdan emin olabilirsiniz.


💡 Yemeksepeti İstatistikleri (Güncel)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.