Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zeka etkinliği olan Türkiye Yapay Zeka Zirvesi, ekosistemin tüm paydaşlarını “Her Şey Bir Soru ile Başlar” teması ile bir araya getirdi. Zirve yapay zekanın sektörlerin dönüşümüne etkisini ortaya koydu.

Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı yapay zeka etkinliği olan Türkiye Yapay Zeka Zirvesi, yapay zeka ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getirdi. Zirvede, “Her Şey Bir Soruyla Başlar” teması ile başarılı sonuçların temelinde yenilikçi düşünme ve bilinmeyene duyulan merak olduğuna dikkat çekilerek inovasyon ve dönüşüm lideri şirketlerin başarılı yapay zeka uygulamaları incelendi.

Yapay Zeka Ekosistemi Zirvede Buluştu

Türkiye’deki yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla 2017 yılında kurulan Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI)’nin düzenlediği Türkiye Yapay Zeka Zirvesi’nin bu yıl altıncısı gerçekleşti. Zirvenin fiziksel olarak yapılan ilk günü 1000’in üzerinde profesyonelin katılımıyla gerçekleşti. Ana Sahne’de ve Yapay Zeka İnovasyon Sahnesi’nde (AI Innovation Stage) bankacılık ve finans, üretim, sağlık, enerji, sivil savunma, e-ticaret, perakende, otomotiv gibi pek çok farklı sektörün öncü şirketlerinden yeni yapay zekâ uygulamaları ve ekosistemdeki en güncel yenilikler katılımcılarla paylaşıldı.

Etiya, Ford Otosan, Hewlett Packard Enterprise, NVIDIA, Meta, Sambanova, Exodus, Turkcell ve Turkcell Global Bilgi, Artivise, Cypien.ai, Google Cloud, Deloitte, Intel, Robusta, Ron Digital, Wiro, Branding Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilen zirvede Yapay Zeka uygulamaları ve tabii ki günümüzün en popüler konusu olan Üretken Yapay Zeka (Generative AI) iş dünyası kullanım alanları işlendi. Robotik, dijital dönüşüm, otonom araçlar, siber güvenlik, global yapay zeka ekosistemleri, ekosistemin ihtiyaçları ve çözümleri, fırsatlar ve riskler önemli deneyim aktarımlarıyla ve başarılı yapay zeka startuplarının sunumlarıyla incelendi.

Zirve, TRAI Kurucusu Halil Aksu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında günümüzde artık her alanda yapay zekâ olduğunu belirten Aksu şunları söyledi:

“Yapay zeka medeniyetimizin işletim sistemi haline gelmiştir. Pek yakında yapay zeka en ince kılcal damarlarımıza kadar ilerlemiş olacak; yapay zekasız bir hayat mümkün olmayacak. Elektrik, içten yanmalı motor, buhar makinesi, internet ve cep telefonu gibi hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek.”

Yapay Zeka Şirketlerin Odağında

Yapay zeka şirketlere çok ciddi rekabet gücü sağlamaktadır. TRAI kurucusu Halil Aksu açılış konuşmasında 2014’ten bu yana bu konuyu vurguladıklarını, önümüzdeki 10 yıl boyunca da vurgulamaya devam edeceklerini ifade etti ve şu sözlerini ekledi:

“Yapay zekayı hangi alanlarda kullanacaksınız? Yapay zeka için gerekli veri ve altyapınız var mı? En önemlisi de yapay zeka yetenekleriniz var mı? Bu yetenekler için dünya çapında bir rekabet söz konusu. TRAI 2017’den beri yanınızda, TRAI Akademi, TRAI Consulting ve TRAI Labs ile şirketlere destek olmaya devam edeceğiz.”

TRAI Üretken Yapay Zekâ Raporu

Zirvede, ayrıca TRAI Üretken Yapay Zeka Raporu’nun yayınlandığı bilgisi verildi. Rapor, yapay zeka farkındalığıyla şirketlerin üretken yapay zekâyı tanımasını, yenilikleri, güncel gelişmeleri, araştırma sonuçlarını, sunduğu fırsatları takip ederek stratejik öneme sahip kararlar almasını sağlıyor.

Katma Değeri Yüksek İşbirlikleri

Yapay zekA startup ekosisteminden başarılı startupların projelerini, vizyonlarını ve sektöre yön verecek yeniliklerini sergiledikleri zirve; startuplar, yatırımcılar ve sektör profesyonellerine katma değeri yüksek işbirlikleri, yatırım fırsatları ve TRAI ekosistemi ile bütünleşme fırsatı verdi.

TRAI Açık Kaynak Eğitimler Ve Oturumlar

Zirvenin ikinci ve üçüncü günleri çevrimiçi olarak devam etti. İkinci gün küresel yapay zekâ ekosisteminden konuşmacılarla en yeni teknolojiler, farklı sektörlerden inovatif projeler ve önemli deneyim aktarımları canlı olarak çevrimiçi etkinliklerle sağlandı. Zirvenin final günündeyse TRAI Akademi, Microsoft, Ford Otosan, Google ve Amazon Web Services’ten yapay zekâ eğitimleri verildi. Açık kaynak olarak paylaşılan oturum ve eğitimlere TRAI Youtube kanalından ulaşmak mümkün:


Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi I Hakkında

Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI) Türkiye’de yapay zekâ farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek için 2017’de kuruldu. Türkiye’deki yapay zekâ girişimlerinin envanterini tutan TRAI, Türkiye Yapay Zekâ Ekosistemi’nde yer alan girişimlerin akademi ve özel sektör ile buluşmalarını, ortak proje yapmalarını, yatırımcı bulmalarını ve yurt dışına açılmalarını sağlıyor. Küresel boyuttaki yatırımcılar ve yapay zekâ ekosisteminin özel sektör liderlerini yüksek potansiyele sahip startuplarla doğru eşleşmelere alan açan TRAI, her yıl Türkiye Yapay Zekâ Zirvesi’ni gerçekleştirerek Türkiye’de ve dünyada yapay zekâ ekosisteminin liderleriyle en inovatif ve en yeni gelişmeleri geniş kitlelere ulaştırıyor


Yapay Zeka Zirvesi – Etkinlik Notları

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.