Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan şirketler hakkında incelemeler gerçekleştiren Reklam Kurulu yanıltıcı reklam yapanlara yılın ilk 4 ayında milyonlarca TL ceza kesti.

Ticaret Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemeler gerçekleştiren Reklam Kurulu, yılın ilk 4 ayında toplamda 7 bin 57 dosya inceledi. Bu incelemeler sonucu tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan şirketler belirlendi.

Yanıltıcı Reklam Yapanlara Ceza

Ticaret Bakanlığı, özellikle e-ticaretin de gelişmesiyle ve yaygınlaşmasıyla birlikte son yıllarda artan yanıltıcı bilgi, tanıtım ve reklamların önüne geçmek için bir takım önlemler almayı sürdürüyor. Bu minvalde gerekli denetimleri yapan Bakanlık, kurallara uymayan firmaları ise cezalandırıyor. Bu arada bir süre evvel yeni bir karar daha alındı. “Ticarette Yeni Dönem” yorumlarına neden olan Ticaret Bakanlığı’nın bu yeni kararına göre tüketiciyi yanıltmaya yönelik ifadelerin kullanımı kısıtlandı.

Konuya dair Branding Türkiye’de detaylı bilgi aktarımında bulunmuştuk. İlgili makaleyi okumak için “Ticarette Yeni Dönem: Bedava, Her Şey, -e Varan Gibi İfadelerin Kullanılması Kısıtlandı” başlıklı yazıyı ziyaret edebilirsiniz.

Evet, Ticaret Bakanlığı’nın konuya dair hassasiyeti ortada. Hatta Bakanlık’tan edindiği bilgiye göre tüketicileri yanıltmaya yönelik tanıtım yapan firmalarla ilgili inceleme başlatan Reklam Kurulu, yılın ilk gününden itibaren geçen 4 aylık süreçte toplamda 7 bin 57 dosya inceledi. Bu incelemeler neticesinde 668 dosya kurallara aykırı bulundu. 504 dosya hakkında reklam durdurma, 164’ü için ise idari para ve durdurma cezaları verilmesi kararlaştırıldı. Reklam Kurulu gündeminde görüşülerek aykırı olduğu belirlenen 668 dosyanın büyük bölümünü ise şu sektörlere yönelik tanıtımlar oluşturdu;

  • Sağlık Sektörü
  • Gıda Sektörü
  • Kozmetik Sektörü

Bu sektörleri takip eden diğer sektörler ise şöyle;

  • Teknoloji Sektörü
  • Dayanıklı Tüketim Malları Sektörü
  • Turizm Sektörü

Kurallara uymayan firmalara toplamda ise 17 Milyon TL tutarında ceza kesildi.

Sosyal Medya Fenomenlerine İnceleme

Reklam Kurulu ayrıca sosyal medya fenomenlerine de incelemede bulundu. Aynı dönemde sosyal medya fenomenleri olarak da adlandırılan influencerların eklam faaliyetlerine yönelik 12 dosya görüşüldü. Bunların 10’unda mevzuata aykırılık tespit edildi. Mevzuata aykırı bulunan dosyalardan 8’i hakkında durdurma, 2’si hakkında ise idari para ve durdurma cezaları verildi.

Bu arada Reklam Kurulu, geçen yıl 25 bin 369 dosyayı gündemine alırken 1917 dosyayı karara bağlamıştı.

Kaynak: T24, NTV, WebTekno

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.