Microsoft tarafından geliştirilen ürünlerden biri olan Windows Server; sunuculara kurulan bir işletim sistemidir. Microsoft Windows Server kurulu  sunucular, “Windows Sunucuları” olarak adlandırılırlar. Peki Windows Sunucuları Nedir? Avantajları Nelerdir?

Teknoloji devi Microsoft’a ait bir ürün olan Windows Server ile ilgili detayları aktaracağımız bu makalede Windows Sunucular Nedir? sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca Windows Sunucuların Avantajları Nelerdir? sorusunun yanıtını da yine bu makalede bulabilirsiniz.

Windows Sunucuları Nedir?

Windows sunucu, hizmetleri birden fazla kullanıcıyla paylaşmak, veri depolamak, kurumsal ağların kapsamlı yönetimi ve kontrolünü sağlamak gibi görevler için tasarlanmıştır. Bir Windows sunucu; kurumsal ağ iletişimi, Internet/intranet barındırma, veritabanları, kurumsal ölçekte mesajlaşma ve benzeri işlevlerin en verimli şekilde yürütülmesini amaçlar.

Windows Sunucuları Nedir

Windows Sunucuların Avantajları

Script ve web sitesi oluşturmaya yarayan, ücretsiz bir programlama dili olan  ASP.NET ile oluşturulan programlar sadece “Windows Sunucuları”nda çalışır. Bu da, insanların hosting hizmeti için Windows sunuculara yönelmesinin ana nedenidir.

ASP.NET ile kullanıcılar Microsoft SQL kullanarak veritabanına dayalı bir web sitesi geliştirebilirler. Buna ek olarak kullanıcılar, Web Deploy ve Visual Studio gibi aşina oldukları Microsoft araçlarını kullanarak da web sitesi oluşturabilirler. Ayrıca Windows sunucular, PHP’yi de çalıştırmaktadır. 

Windows Sunucu Faydaları

E-posta, dahili web siteleri, uzaktan erişim, mobil cihazlar için destek, dosya ve yazıcı paylaşımı, yedekleme ve geri yükleme gibi araçlar içerdiğinden Windows Sunucuları, hem küçük hem de büyük şirketlerin kurumsal ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilir.

Microsoft; Windows sunucuları ile ilgili tüm sürümler için uzun süreli ve kapsamlı destek sağlamaktadır. Windows sunucular; grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip olduklarından kullanıcı dostudur. Ek olarak; çok sayıda uygulamayı destekleyen Windows sunucuların, sistem güncellemeleri rakiplerine göre kolayca kurulabilir.

Tüm bunlar web geliştiricilerinin, Windows Sunucuları ile çalışmasının nedenlerini oluşturmaktadır. Diğer bir ifadeyle bu saydığımız gerekçeler “Windows Server”ların avantajları arasında yer almaktadır.

Windows Server olarak bilinen ama Türkçe karşılığı Windows Sunucuları olan kavrama dair detayları aktardık. Web geliştiricileri tarafından tercih edilen ve dünyanın en önemli teknoloji firmalarından biri olan Microsoft’a ait bir ürün olan Windows Server ile ilgili detayları aktardığımız bu makalede Windows Sunucuları Nedir? Windows Sunucuların Avantajları Nelerdir? gibi sorulara yanıt verdik.


💡 Kiralık Sunucunun Avantajları

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.