Online bilgi kaynağı Wikipedia 29 Nisan 2017’de Türkiye’de erişime kapatılmıştı. Yaklaşık 3 senelik bir aradan sonra yani 15 Ocak 2020’de Wikipedia yeniden erişime açıldı.

Herhangi bir mecraya herhangi bir sebeple kısa süreli erişim sağlanmadığında sosyal medya kullanıcılarının aklına hemen Wikipedia geliyordu. Zira bilindiği üzere 29 Nisan 2017’den bu yana Wikipedia’ya Türkiye’den erişim sağlanmıyordu. Online bilgi kaynağı ve yeni nesil ansiklopedi Wikipedia, erişim sorununun devam ettiği süreçte “Türkiye’yi Özlüyoruz” kampanyası bile başlatmıştı.

Nihayet bu hasrete bir dur diyen Anayasa Mahkemesi, Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişim sağlanmasına karar verdi

Wikipedia Neden Kapatıldı?

Wikipedia 2 yıl 9 ay boyunca Türkiye’de erişime kapalıydı. Alternatif yöntemlerle siteye giriş yapılsa da herkes bu yöntemleri bilmediği ve/veya kullanamadığı için Wikipedia, Türkiye’de erişime yasaklı bir site olarak kaldı. Bu da popüler mecranın Türkiye’deki kullanıcı potansiyelinden mahrum olması anlamına geliyordu.

Peki Wikipedia niye kapatılmıştı?

Wikipedia’ya erişim yasağınının nedenini kısaca hatırlatmak gerekirse; siteye erişim engeli için gösterilen gerekçe Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı terör örgütleriyle ilişkilendirilmesiydi.

Bu maddelerin yazılması ve hatta yayından kaldırılmaması Türkiye ile Wikipedia’nın arasını açmıştı. Sonrasında da Wikipedia’nın yasaklanmasına karar verilmişti. İşte bu sürecin akabinde Wikipedia 29 Nisan 2017’de erişime kapatıldı. Tabi kapatılma kararında internet ansiklopedisinin bağlı olduğu Wikimedia Vakfı ile bakanlıklar arasında yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının payı da var.

Wikipedia Erişime Açıldı

Özetle; Wikipedia, kendinden ödün vermek istemedi ve özgür bir alan olduğunu vurgulayarak bu maddelerin kaldırılmayacağını ifade etti. Türkiye ise bu reste karşılık Wikipedia’yı yasaklı site konumuna taşıdı.

Wikipedia Erişime Açıldı

Özgür Ansiklopedimottosuyla faaliyetlerini sürdüren Wikipedia, nihayet Türkiye’de erişime açıldı. Sitenin kapatılmasının ardından geçen yaklaşık 3 yıllık süreçte Wikipedia Vakfı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki görüşmeler ve hukuksal süreç işlemeye devam etti.

Başlangıçta kendinden ödün vermeyen bir politika ve tavır sergileyen Wikipedia, nihayet Türkiye’nin istediği doğrultuda hareket etti. Böyle olunca da 15 Ocak 2020’de Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla Wikipedia yeniden erişime açıldı.

Bu arada Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla erişime açılan Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişime açıldığı tarihin özel bir anlamı var. Zira 15 Ocak Wikipedia’nın doğum günü.

Wikimedia Vakfı’ndan Açıklama

Wikipedia’nın Türkiye’de yeniden erişime açılmasına ilişkin Wikimedia Vakfı bir açıklama yayınladı. İşte o açıklama;

“Türkiye halkının, Türkiye kültürü ve tarihi hakkındaki dünyanın en büyük çevrimiçi tartışma ortamına yeniden katılmasından ve Vikipedi’nin Türkiye ve dünya hakkında başat bir kaynak olmaya devam etmesinden dolayı çok heyecanlıyız.”

Biz de Branding Türkiye ailesi olarak Wikipedia’ya yeniden hoş geldin diyoruz. Umarız ki böylesi problemler bir daha yaşanmaz.


💡 İş Yerinden Soğutan 10 Temel Sebep

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.