Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp’tan herkesi sevindirecek 2 yeni güncelleme geldi. Kullanıcıları sevindiren bu güncellemelere dair detaylar haberimizde!

Son zamanlarda yaptığı güncellemelerle adından söz ettiren, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan herkesi mutlu edecek 2 yeni güncelleme geldi. 2.18.70 ve 2.18.71 sürüm numarasına sahip iki yeni güncellemeyi kullanıcılarına sunan Whatsapp Messenger yaptığı güncellemelerle; “Ses Kaydı Kilitleme” ve “Çıkartma Paketi Boyutu” özelliklerini getirmiş oldu. Ancak bu güncellemeler Android işletim sistemine sahip cihazlarda Beta kullanıcılara deaktif bir şekilde sunuldu.

Whatsapp’tan Herkesi Sevindirecek Güncellemeler

Whatsapp’tan kullanıcılarını mutlu edecek 2 güncelleme geldi. Ancak kötü bir haberimiz var. Şöyle ki; şimdilik her iki özelliği de belli bir kullanıcı kitlesi deneyimleyebilecek. Yani bu güncellemeler beta olarak yayınlandı. Kısacası her 2 güncelleme için de test aşamasında desek yeridir.

Eğer bu güncellemeler neticesinde herhangi bir sorun tespit edilmezse Whatsapp, bir sonraki güncellemesinde bu iki yeniliği tüm kullanıcıların yararlanması için aktifleştirecek. Dilerseniz şimdi biraz da yeni güncellemelerin detaylarından bahsedelim.

Ses Kaydı Kilitleme

Whatsapp Messenger kullanıcılarının bildiği üzere; herhangi bir kişiye ya da gruba ses kaydı göndermek için parmağımızı mikrofon  simgesinde kayıt boyunca tutmak zorundaydık. Bu da mesajlaşma açısından birçok kolaylığı barındıran böylesi popüler bir uygulama için oldukça kullanışsızdı. Kısacası bu durum Whatsapp’a hiç yakışmıyordu. İşte, Whatsapp, yeni beta güncellemesinde bu soruna el atmış. Zira bu güncellemeyle birlikte Whatsapp’tan ses kaydı gönderirken mikrofonu sabit tutmak yani ses kaydı sona erene kadar mikrofonu kilitlemek mümkün olacak!

Whatsapp Mikrofon Kilitleme

Güncelleme sayesinde ses kayıt tuşuna 0.5 saniye parmağınızı basılı tuttuğunuzda mikrofonun üzerinde bir kilit simgesi belirecek. Parmağınızı bu simgeye doğru kaydırırsanız ses kaydı sabitlenir. Böylece siz bir yandan ses kaydı yollarken bir yandan da herhangi bir işle ilgilenebilirsiniz. Çünkü bu güncelleme sayesinde kayıt mikrofonundan parmağınızı çekseniz dahi kayıt devam ediyor olacak.

Ses kaydı kilitleme, sohbet esnasında uzun sesli mesajlar gönderen kişiler için oldukça işe yarar bir özellik olacağa benziyor. Bu arada bir sonraki güncellemede getirilecek olan bir özellik daha var. O da ses kaydını karşı tarafa göndermeden önce dinleyebilme imkanı… Bakalım bu özellik Whatsapp’a ne zaman gelecek….

Çıkartma Paketi Boyutu Öğrenme

Whatsapp’ın 2 güncelleme getirdiğini söylemiştik. İlki mikrofon kilitlemeydi. Şimdiyse çıkartma paketi boyutu ile ilgili güncellemeden bahsedeceğiz. Whatsapp Messenger, bu güncellemeyle birlikte çıkartma paketinin boyutunu telefona indirmeden önce öğrenebilme imkanı veriyor.  Böylece herhangi bir çıkartma paketini indirmek istediğinizde boyutunu önceden kontrol edebileceksiniz. Bu da mobil internetinizdeki MB’ları boş yere harcamanızı engellemiş olacak.

Evet, Whatsapp’tan kullanıcıları sevindiren 2 güncellemeyi burada noktalıyoruz. Whatsapp gibi sosyal ağlar ya da mobil uygulamalar kimi zaman radikal denilebilecek değişiklikler yaparken kimi zaman da kullanıcı deneyimi odaklı böyle güncellemeler getiriyorlar. Zaten uygulamanın sürdürülebilirliğini sağlayan da bu tarz güncellemeler oluyor. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’de bundan sonraki güncellemelere dair de bilgilendirme yapacağız.


💡 Whatsapp Business Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.