Alman otomobil devi Volkswagen yeni logosunu tanıttı. Bir süre önce kamuoyuna yansıyan yeni logoya bugün resmen geçiş yapıldı. Hatta Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araçlarda yeni logo kullanıldı.

Logo değişikliği her marka için radikal bir adım olarak yorumlanır. Bazı markalar ise çağa ayak uydurmak adına dönem dönem logosunda değişiklikler yapar. Ana çizgiyi bozmadan logoda gerçekleştirilen o ufak dokunuşlar ise markanın dinçliğini, güncelliğini ve gençliğini temsil etmesi açısından da önem arz eder.

En son, Volkswagen’in logosunu değiştirdiğine dair haberler bir süredir kamuoyunu meşgul ediyordu. Şirket, bir süredir dillendirdiği yeni logoya bugün resmen geçiş yaptı. Hatta Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan “ID.3” model otomobilde yeni logonun yer aldığı görüldü.

Valkswagen Yeni Logo

Volkswagen Yeni Logosunu ID.3’le Tanıttı

Elektrik motorlu araç döneminin başlamasıyla otomobil sektöründe yepyeni bir çağ başladı desek yanlış olmaz. Volkswagen tarafından yapılan yeni logo ile ilgili hamleyi de bu doğrultuda yorumlamak gerekiyor. Zira şirket bu değişiklikle aslında yeni döneme kurumsal olarak da hazır olduğunu vurgulamış oldu. Volkswagen yöneticilerinden Jürgen Stackmann yeni logo hakkında şunları paylaştı;

“Yeni logomuz Volkswagen’in yeni dönemini sembolize ediyor. Yeni modellerimiz ile geleceğe yatırım yapıyor ve emisyon değerlerini de düşürüyoruz. Firmamızdaki bu değişimi de dünyaya bu yeni logo ile işaret edeceğiz.”

Yeni Logodaki Değişiklikler

Alman otomobil devinin yeni logosundaki “W” harfi tıpkı eski logoda olduğu gibi, yani yuvarlak çerçeveye temas etmiyor. Bu arada yeni logonun eski logodan pek bir farkı yok gibi gözükse de yeni logo için; eski logonun daha düz hatlara sahip hali diyebiliriz. Özetle “W” ve “V” harflerinin sabit kaldığı logoda yazı şeklinin ve dairesel yapının ufak da olsa değiştiği görülüyor.

Volkswagen’in yeni logosunun ilk olarak, ID.3 modelinde kullanıldığını görüyoruz. Ancak bundan sonraki süreçte Volkswagen, dünya genelindeki satış noktaları ve yetkili servislerinde yeni logonun kullanımına başlayacak. 2020 yılında ise bütün Volkswagen modelleri, yeni logoyu kullanmaya başlayacak.

Geçmişten Günümüze Volkswagen Logosu

Alman otomobil markası logosunu ilk kez değiştirmiyor. Firma daha önce birkaç defa daha logosunda güncelleme yapmış. Logo değişikliklerinde ana çizgiyi bozmamaya gayret eden Volkswagen’in içinde bulunduğumuz elektrikli otomobil devrine ayak uydurmak için logosunu değiştirdiğini ve bunu yaparken de bu döneme uygun bir çizgi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

İşte Volkswagen’in dünden bugüne logosunda yaptığı değişiklikler;

Dünden Bugüne Volkswagen Logosu


💡 Traktor Sazi Logosunu Değiştirdi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.