HSBC Grubu, 15 ülkeden 10 binden fazla ebeveyn ve 1500 üniversite öğrencisi ile “Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli” adı altında bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırma; üniversite öğrencisi olmanın bedeli nedir? sorusuna yanıt olacak nitelikte!

HSBC Grubu, tüm ebeveynleri ilgilendiren önemli bir araştırma yaptı. “Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli” temalı araştırma, aynı zamanda üniversite öğrencisi olmanın bedeli nedir? sorusuna da yanıt veriyor.

Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli Araştırması

Araştırmaya göre; Türkiye’de bir üniversite öğrencisi eğitim masraflarını karşılamak için günde ortalama 4,9 saat yarı zamanlı (part-time) bir işte çalışıyor. Öğrenciler derslere ise günde ortalama 2 saatini ayırıyor.

Üniversite Öğrencisi Olmanın Bedeli

“Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli”  adlı araştırmaya göre, anne ve babalar çocuklarının üniversite masraflarını karşılamak için tatillerinden fedakârlık edip ek işlerde çalışıyor. Öğrenciler ise ailelerinden aldıkları finansal desteğin yanında günde birkaç saatini ücretli işlerde çalışarak eğitim masrafların karşılanmasına destek oluyor.

Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin eğitim süreçleri boyunca ortalama harcama dağılımı ise şöyle;

 • Konaklama – 18.265 TL
 • Okul Ücreti – 13.134 TL
 • Gıda ve Market – 11.277 TL
 • Faturalar – 8.697 TL
 • Kredi Kartı / Bireysel Kredi / Öğrenci Kredisi – 8.592 TL
 • Kıyafet, aksesuar – 6.731 TL
 • Eğlence – 6.250 TL
 • Restoran / Kafe – 5.858 TL
 • Ulaşım – 4.517 TL
 • Akademik Kitap – 1.927 TL
 • Tatil – 1.102 TL
 • Spor / Fitness – 675 TL
 • Diğer – 725 TL

Üniversitelere Pazarlama Stratejisi

Bir Üniversite Öğrencisinin Toplam Harcaması Ne Kadar?

“Eğitimin Değeri: Başarının Bedeli”  adlı araştırmaya Türkiye’den toplamda 502 ebeveyn ve 100 öğrenci katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, bir üniversite öğrencisinin okul ücreti, konaklama, faturalar ve yaşam giderleri dâhil olmak üzere eğitim süreci boyunca toplam harcaması ortalama 87.000 TL.

Ebeveynler ise çocuklarının üniversite eğitimi boyunca toplamda ortalama 49.000 TL harcadıklarını ifade ettiler. Bu sonuçlar; öğrencilerin arada oluşan yaklaşık 38.000 TL’lik farkı yarı zamanlı (part-time) işlerde çalışarak kapatmaya çabaladıklarını gösterdi.

Öğrenciler Yarı Zamanlı İşlerde Neden Çalışıyor?

Yarı zamanlı işlerde çalışan üniversite öğrencilerin %53’ü finansal ihtiyaçtan dolayı çalıştığını, %38’i ise üniversite mezuniyetinin ardından iş bulmasına yardımcı olacak deneyimi kazanmak için çalıştığını ifade etti.

Büyükanne Ve Büyükbabalar Katkısı

Büyükanne ve büyükbabaların  %21’i torunlarının üniversite eğitimi masraflarına katkı sağladıklarını ifade ediyor. Türkiye, büyükanne ve büyükbaba katkısının araştırmanın gerçekleştirildiği ülkeler arasında en yüksek ülke olarak ön plana çıktı.

Aileler Çocuklarının Üniversite Masraflarını Nereden Karşılıyor?

Araştırmaya Türkiye’den katılan ailelerin %91’i çocuklarının üniversite eğitimi masraflarını günlük kazançlarından karşıladıklarını belirtti. Aynı araştırmada ailelerin %11’i ise belirli bir birikim veya yatırım hesabından karşıladıklarını belirttiler.

Ailelerin %68’i çocuklarının eğitimi için birikim yapmaya önceden başlamış olmayı diliyor. Ailelerin %62’si daha düzenli ve daha fazla birikim yapmış olmayı dilerken, %24’ü ise çocuklarına para yönetimi hakkında eğitim vermiş olmayı diliyor.

Eğitim İçin Sosyal Aktivitelerden Ödün

HSBC’nin yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’deki ebeveynlerin %73’ü çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için sosyal aktivitelerinden ödün veriyor. Örneğin; araştırmaya katılan ebeveynlerin %39’u çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için fazla mesai yapıyor. Veya ikinci bir işte çalışıyor. %71’lik kısım ise eğitim masraflarını karşılamak için borçlandıklarını ifade etti.

Eğitim İçin Borçlanmada Türkiye Kaçıncı Sırada?

Araştırmaya göre, Türkiye araştırmanın gerçekleştirildiği ülkeler arasında ebeveynlerin eğitim masraflarını karşılama amacıyla borçlanma oranının en yüksek olduğu ülke oldu.

Ailelerin %63’ü borçlanmalarının ana sebebinin okul ücretini karşılamak olduğunu ifade etti. Ailelerin %38’i ise tablet veya dizüstü bilgisayar gibi teknolojik cihaz satın alımlarının borçlanmada etkili olduğunu söyledi. Ailelerin %54’ü üniversite eğitimi için gerçekleştirdikleri borçlanmalarda kredi kartını kullandığını, %29’u uzun vadeli, %23’ü kısa vadeli kredi aldığını belirtti. %22’si ise aile üyeleri veya arkadaşlarından borç aldıklarını dile getirdi.

HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olan Ayşe Yenel bu araştırmayla ilgili şunları söyledi:

“Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki Türkiye’de ailelerin çoğu (%83) çocuğunun üniversite eğitiminin karşılanmasına destek olmaya çalışıyor. Ancak toplam eğitim masrafları ailelerin öngördüklerinden ya da beklediklerinden çok daha yüksek çıkıyor. Ailelerinin desteğine rağmen pek çok öğrenci harcamalarını karşılamak için ücretli ek işlerde çalışıyor. Aileler de çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için büyük fedakârlıklarda bulunuyor. Araştırma, Türkiye’deki ailelerin %68’inin çocuklarının eğitimi için birikim yapmaya daha önceden başlamış olmayı dilediğini de ortaya koyuyor. Ailelerin eğitim giderleri için sağlam bir finansal planlama yapması, maliyet yönetiminin aile içinde konuşulması ve olası ek harcamalara ilişkin farkındalığın arttırılması, ebeveynlerin ve çocukların üzerindeki finansal baskıyı azaltabilecekken, kısa vadeli ve plansız borçlanmadan kaçınılmasına olanak sağlayacaktır.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.