Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye’den Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) ziyaret. TÜİK’in resmi web sitesinde, bu ziyarete ilişkin kamuoyu açıklaması yayınlandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilcisi Regina de Dominicis, geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer’e ziyarette bulundu. Konuya ilişkin bir kamuoyu duyurusu yayınlayan TÜİK, ziyaret hakkında bilgi verdi.

UNICEF Türkiye’den TÜİK’e Ziyaret

Yayınlanan kamuoyu duyurusunda UNICEF Türkiye’den TÜİK’e yapılan ziyarete ilişkin detaylar yer alıyor. İşte TÜİK’in resmi web sitesinden yapılan o açıklama;

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), istatistiksel verilerin daha kapsamlı, kaliteli ve zamanında üretilmesi; yeni sosyal ve ekonomik gelişmelerden kaynaklanan istatistiksel ihtiyaçları karşılamak; uluslararası standartlarda izleme ve raporlama için uluslararası taleplere etkin bir şekilde yanıt vermek amacıyla bölgesel ve uluslararası kuruluşlarla işbirliğine büyük önem vermektedir.

Bu çerçevede, 1 Ağustos 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye ile TÜİK arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasını sağlamak amacıyla, taraflar arasında 2020 yılını kapsayan ilk Çalışma Planı (RWP), 19 Haziran 2020 tarihinde imzalanmıştır. İlk Çalışma Planında Türkiye’deki çocukların durumunun izlenmesini geliştirmek, çocuklara ilişkin bölgesel ve küresel istatistiklere katkıda bulunmak ve istatistiklerin çocuk haklarının savunulmasındaki rolünü daha fazla güçlendirmek amacıyla faaliyetler yürütülmüştür.

COVID-19 koşullarına rağmen başarılı bir şekilde uygulanan ilk Çalışma Planının ardından, çocuk hakları kapsamında verilere erişimin sürdürülmesi ve güçlendirilmesi, çocukların durumunun izlenmesi ve raporlanması için gerekli olan kapsamlı verilere erişimin geliştirilmesi ve çocuk istatistiklerinin etkili bir şekilde kullanımına yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla yeni bir Çalışma Planı hazırlanmıştır. Bu doğrultuda, 11. Kalkınma Planı, 2017-2021 Resmi İstatistik Programı (RİP), Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) önceliklerine uygun olarak 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleştirilecek faaliyetleri içeren Plan 11 Ağustos 2021’de imzalanmıştır. Bu kapsamda, UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De DOMINICIS, iki kurum arasındaki mevcut işbirliği faaliyetlerini ve muhtemel yeni işbirliği alanlarını değerlendirmek üzere, 19 Ekim 2021 tarihinde TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal DİNÇER’e yönelik bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

Açıklamanın tamamını okumak için buraya tıklayın.


💡 TÜİK’ten Kamuoyu Duyurusu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.