Medya Takip Merkezi tarafından yapılan ve kamuoyuyla paylaşılan araştırmaya göre Türkiye’nin gündeminde sürdürülebilirlik var!

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırmasına göre, Türkiye’de sürdürülebilirlik konusu hakkında yapılan haberler, Mart 2023 boyunca kamuoyunda oldukça önemli bir yer tuttu. Bu haberlerin en çok konuşulanı ise 6 Şubat‘taki depremde hayatını kaybedenlerin anısına ışıkların kapatılmasıyla gerçekleştirilen “Dünya Saati Etkinliği” oldu.

Türkiye’nin Gündeminde Sürdürülebilirlik Var!

Medya Takip Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, sürdürülebilirlik konusu Türkiye’de giderek artan bir öneme sahip. Bu yıl Mart ayında Türkiye’de 41 bin haber sürdürülebilirlik konusuyla ilgili yapıldı.

Bu haberler arasında en çok konuşulanı ise doğa kaybına dikkat çekmek için 6 Şubat’taki depremde kaybedilenler anısına düzenlenen “Dünya Saati Etkinliği” oldu. Bu etkinlik, Türkiye’de birçok yerde ışıkların kapatılmasıyla gerçekleştirildi ve doğal kaynakların korunması konusunda toplumsal farkındalık yaratmak için önemli bir adım atıldı.
Sürdürülebilirlik konusunu yakından takip eden, MTM’nin araştırmasına göre Mart ayında öne çıkan diğer haber başlıkları ise aşağıda ki gibi oldu.

 • Akfen Yenilenebilir Enerji, Dünyanın En Sürdürülebilir 30 Şirketi arasında yer aldı.
 • İnci Holding, çevreci tüketicileri AZKarbon adını verdiği dijital pazaryeriyle buluşturdu.
 • Ege İhracatçı Birlikleri Türk organik sektörü için 3 projeyi birden hayata geçireceğini açıkladı.
 • MESKİ ile Şişecam Mersin Soda Fabrikası arasında Sürdürülebilir Su Yönetimi İş Birliği Protokolü imzalandı.
 • Akbank, KOBİ’lere özel güneş enerjisi ön fizibilite desteği ve gerekli finansman için KOBİ Eko Dönüşüm Paketi’ni tanıttı.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu “Sıfır Atık Günü” özel oturumunda konuşma yaptı.
 • Ev aletleri üreticisi BSH, son teknolojiye ve en güncel sürdürülebilirlik standartlarına sahip olacak Afrika’daki ilk fabrikasını Mısır’da inşa etmek üzere temel atma törenini gerçekleştirdi.
 • Karsan, Kanada’nın en yaşanabilir şehri iddiasını taşıyan Oakville’e 15 adet e-JEST teslimatı gerçekleştirdi.
 • Rosatom, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada etkili olduğunu belirttiği Avrupa’nın en büyük radyofarmasötik fabrikasının inşaatına başladı.
 • Ülker Bisküvi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla sürdürülebilirlik bağlantılı ilk kredi anlaşmasını yeniledi.
 • Branding Türkiye‘nin ana sponsoru olduğu Mürsel Ferhat Sağlam‘ın yapımcılığını üstlendiği ve hazırlayıp sunduğu Kurumsal İletişim 2.0 ana temasına sahip Türkiye’nin ilk ve tek mini podcast serisinin 6. bölümünde “Kurumsal Sürdürülebilirlik” konusu işlendi. Bölümü dinlemek için yazının sonunda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sürdürülebilirlik raporları hakkında daha fazla bilgi almak için www.medyatakip.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Dünya Saati ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Branding Türkiye’de konuyla ilgili hazırlanmış olan detaylı makaleyi inceleyebilirsiniz.


Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.