Borsaya olan ilgi, her geçen gün daha fazla artmaya devam eder. Hisselere yatırım yapmak isteyenlerin sayısındaki artışla beraber payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değeri de yükselir. Yatırımcılar, bu şirketlere dair bazı göstergeleri ve gelişmeleri dikkate alarak hisseler arasında seçim yapabilir. Dilerseniz Midas üzerinden şirketlerin mali verilerini ve güncel faaliyetlerini düzenli olarak takip edebilir, Midas yatırım hesabıyla da Türkiye’nin en büyük şirketlerine yatırım yapabilirsiniz.

Türkiye’nin En Büyük 5 Şirketi Hangileridir?

Borsaya yeni gelenler ve hâlihazırda yatırımları olanlar için şirketler arasında stratejik kararlar vermek bir hayli önemlidir. Şirketlerin güçlü bilançoları ve yatırımları, hisseler hakkında çıkarım yapmayı mümkün kılar. Söz konusu göstergelerdeki başarısıyla ön plana çıkan Türkiye’nin en büyük şirketleri, köklü geçmişi ve yüksek potansiyeliyle yatırımcıların ilgisini çeker. Borsa İstanbul’un dev isimleri arasında ulaşım, enerji ve sanayi gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler yer alır.

Türk Hava Yolları – THYAO

Türkiye’nin en büyük 5 şirketi arasında dünyanın dört bir yanına uçak seferi düzenleyen Türk Hava Yolları (THYAO) vardır. 20 Mayıs 1933’te gökyüzündeki serüvenine başlayan THY, güncel verilere göre dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu şirketi olma unvanını elinde bulundurur. Kıtalar arasında köprü kuran Türk Hava Yolları’nın geniş uçuş ağı gibi milyonları aşan yolcu sayısı ve dolar bazında toplam geliri de dikkat çeker.

Ulaşım alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan THY, hizmetlerini markaları ve iştirakleri aracılığıyla profesyonel bir şekilde yürütür. Yolcu ve kargo taşımacılığı, bakım onarım, uçak içi üretim ve destek hizmet grubu gibi faaliyetlerinde kurduğu ortaklıklardan destek alır. Sektördeki prestijiyle ön plana çıkan şirket, futbol ve basketbol gibi spor dallarında üstlendiği sponsorluklarla da adından söz ettirir. Buradan THY hisse yorum içeriğine göz atabilirsin.

Tüpraş – TUPRS

Türkiye Petrol Rafineleri kısaltılmış adıyla TÜPRAŞ (TUPRS), payları Borsa İstanbul’da işlem gören yüksek değere sahip şirketlerden biridir. 1983 yılında devlete ait petrol rafinelerinin aynı çatı altında toplanmasıyla kurulmuştur. Ardından 2006’da özelleştirme kapsamına alınarak Koç Holding (KCHOL) tarafından devralınmıştır. Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan TÜPRAŞ; bitüm, fuel oil, LPG ve motor yağı gibi petrol türevlerinin üretimini gerçekleştirir.

Petrol devi, akaryakıt işleme ve depolama gibi operasyonlarını dört ayrı şehirde yer alan rafineleri aracıyla yürütür. Rafinaj kapasitesiyle öncülük yapan İzmit rafinerisi, mevcut verilere göre Türkiye petrol ürünleri tüketiminin yaklaşık %33’ünü karşılar. Şirketin rafinaj kapasiteleri sıralamasına göre İzmir, Kırıkkale ve Batman’da da tesisleri vardır.

Petrol Ofisi A.Ş. – PTOFS

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Petrol Ofisi (PTOFS), yatırımcıların rağbet gösterdiği isimler arasındadır. 1941’de 9 kişilik küçük ölçekli bir ekiple kurulan şirket, resmî internet sitesinde paylaştığı son rakamlara göre bugün on binlerce kişiye istihdam sağlıyor. Petrol Ofisi; hava, deniz ve kara araçları için gerekli olan tüm yakıt çeşitlerini tedarik edebilen tek şirket olma unvanına sahiptir. Ayrıca ülke geneline ve dünyanın farklı kıtalarına sunmuş olduğu geniş çaplı hizmetleriyle BIST hisseleri arasında ilk sıralardaki yerini koruyor.

Operasyonlarını çeşitli segmentlerde sürdüren şirket, akaryakıtın yanı sıra madeni yağlar ve kimyasallar alanında da hizmet veriyor. Kocaeli Derince’de yer alan 120 bin metrekarelik üretim tesisi ve kapsamlı teknoloji merkezi POTEM aracılığıyla dünyanın dört bir yanına madeni yağ ihracatı yapmaktadır. Bunlara ek olarak Petrol Ofisi, ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli rol oynayan dev altyapı projelerinin de tedarikçiliğini üstlenmektedir.

SASA Polyester Sanayi – SASA

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan SASA Polyester (SASA), dünyanın önde gelen elyaf ve filament iplik üreticilerinden biridir. 1966 yılında hizmet vermeye başlayan şirket, inovasyonları ve yatırımlarıyla hızlı bir büyüme kaydetmiştir. Adana’da geniş bir alan üzerine kurulu üretim yeri ve Hatay’da ham madde depolama tesisi bulunur. SASA; faaliyetlerine entegre ettiği Dupont, ICI ve nobel teknolojileriyle sektöre öncülük etmektedir. Ayrıca elyaf ve filament iplik faaliyetlerindeki yüksek yıllık üretim kapasitesiyle de dikkat çekmektedir. SASA hisse yorum içeriğinden uzmanların belirlediği SASA 2023 hedef fiyatına ulaşabilirsin

OPET Petrolcülük

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan Opet Petrolcülük (OPET), 1992 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Koç Holding Enerji Grubu, 2022’de şirketin %50’sine ortak olmuştur. Kurulduğu günden bu yana hızla büyüyerek faaliyetlerini geniş bir alana taşıyan Opet; perakende satışlar, ticari yakıtlar ve madeni yağlar olmak üzere farklı segmentlerde operasyonlarını sürdürmektedir. Şirket, 1 milyon metreküpün üzerindeki depolama kapasitesiyle sektörde önemli bir rekabet avantajını elinde bulundurur.

Türkiye’nin En Büyük Şirketlerinin Hisseleri Nasıl Takip Edilebilir?

Türkiye’nin en büyük şirketlerini, bazı göstergeler üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Örneğin Borsa İstanbul genelinde ve hisseler özelinde yorum yapma imkânı veren BIST 30 ve BIST 50 gibi endeksleri inceleyebilirsiniz. Hissenin borsadaki fiyatlandırılması hakkında fikir edinebilmek için piyasa ve defter değeri oranına bakılabilir. Bunlarla birlikte hissenin güncel değerini şirketin finansal performansıyla karşılaştırmak için fiyat kazanç oranı incelenebilir.

Bahsi geçen göstergelerin yanı sıra Türkiye’nin en büyük şirketlerine dair veriler, KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) üzerinden de izlenir. Bu kaynaktan; şirketlerin bilanço, sermaye artırımı, pay geri alımı ve yatırım açıklamalarını öğrenebilirsiniz. Midas, günlük bültenleri ve yatırım haberleri sayesinde Borsa İstanbul’daki güncel gelişmeleri düzenli olarak görmenize yardımcı olur. Canlı borsa verileriyle de anlık takip gerçekleştirmenizi mümkün hâle getirir. Arzu ederseniz Türkiye’nin en büyük şirketlerine dair bilgilere Midas App’i indirerek ulaşabilir, yatırım hesabıyla Borsa İstanbul’daki hisselere pratik bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.


Okunacak Kitaplar Listesi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.