“ICC Türkiye Tahkim Günü” Uluslararası Tahkim Konferansı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Türkiye’de yatırım ortamı yenilikçi alanlar barındırıyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı iş birliğiyle gerçekleştirilen “ICC Türkiye Tahkim Günü” Uluslararası Tahkim Konferansı‘nda konuşma yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Türkiye’de yatırım ortamı yenilikçi alanlar barındırıyor minvalinde konuşan Pekcan’ın açıklamasının tam metni şöyle;

“Türkiye’deki iş ve yatırım ortamı küresel ekonominin yenilikçi alanlarını barındırmaktadır. Ve bu yönde gelişmek için de uygundur.”

Avrupa’nın En Dinamik Ekonomisiyiz

Küresel ekonominin farklı kolları ile ilgilenen profesyonelleri, hukukçuları, akademisyenleri ve özel sektör temsilcilerini bir araya getiren bu etkinliği önemli ve faydalı gördüğünü kaydeden Bakan Pekcan; Türkiye’nin 31 yaş ortalamasıyla Avrupa’nın en dinamik ekonomisi olduğunu ifade etti. Bakan Pekcan yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

“Türkiye ekonomisi dünya ekonomisine açıklık oranıyla da Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesindedir. Dış ticaret hacminin milli gelire oranı Mart ayında açıklandığında bunu hep beraber göreceğiz. Türkiye her zamankinden daha fazla küresel ekonomiye entegredir. Türkiye ekonomisinin kendisi dışa açık olduğu kadar Türk insanı ve Türk girişimcisinin iş kültürü de dışa açıktır. Türk iş alemi oldukça pratiktir. Esnektir. Türk firmalarının küresel ölçekte iş yapma kapasitesi çok geniştir. Bugün dünyanın hemen her ülkesine ihracatımız var. Türk firmaları yaklaşık 120 ülkede yatırımcı konumunda. Müteahhitlik firmaları da 123 farklı ülkede başarılı projelere imza atmış durumdalar. Bugüne kadar 380 milyar dolarlık proje gerçekleşmiş durumda. Hizmet ihracatımız 47,8 milyar dolar, mal ihracatımız 168,1 milyar dolara ulaşmıştır.”

Türkiye “İş Yapma Kolaylığı Endeksi”nde Yükseldi

Bakan Pekcan son dönemlerde, Türkiye’deki iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde yapısal reformlar gerçekleştirildiğini vurgulayarak bu konuya dair de bir açıklamada bulundu:

“… Bunun bir sonucu olarak geçtiğimiz sene Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı endeksinde 17 sıra birden yükselerek 43. sıraya geldik. Türkiye Dış Ticaret İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde de 29 sıra yükselerek 42. sıraya yükselmiş bulunmaktadır. Türkiye en fazla ilerleme gösteren 10 ülkeden birisi oldu. Özel sektörümüz ile iş birliği halinde bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz dijitalleşme alanında öncü ülkeler arasına girmektir.”

Türkiye’de Yatırım Ortamı Yenilikçi Alanlar Barındırıyor

“ICC Türkiye Tahkim Günü” Uluslararası Tahkim Konferansı‘nda gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye’deki yenilikçi alanların mevcudiyetine dikkat çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dijital ekonominin e-ticaret gibi alanlarla beslendiğini ve bu alanda ciddi bir altyapının olduğunu belirterek konuşması sırasında bu konuya dair özel bir parantez açtı ve şöyle konuşt;

“… Hatta blokzinciri gibi, ‘büyük veri’ analizi gibi yeni ve dönüştürücü alanlarda altyapımızın olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’deki iş ve yatırım ortamı küresel ekonominin yenilikçi alanlarını barındırmaktadır. Ve bu yönde gelişmek için de uygundur.”


💡 Blokzinciri Teknolojisi (Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.