Bankalararası Kart Merkezi (BKM) geçtiğimiz günlerde, Ocak ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Açıklanan bilgiye göre Türkiye’de toplam kart sayısı 260 milyonu geçti.

Pandemi süreci hiç şüphesiz dünya genelinde hem e-ticareti hem de online alışveriş alışkanlığını arttırdı. Bununla birlikte online ödeme oranlarında da gözle görülür bir artış yaşandı. Bunun bir yansıması olarak kredi kartı sayısı, banka kartı sayısı, ön ödemeli kart kullanımı, kartla ödeme tutarı gibi olgularda da artış meydana geldi. Tabi bu söylediklerimiz her ne kadar dünya genelinde de yaşanıyor olsa da bu haberin konusu Türkiye. Zira Bankalararası Kart Merkezi geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınlayarak  Ocak ayındaki ortalamaları kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’de Toplam Kart Sayısı 260,8 Milyon Oldu

BKM tarafından yayınlanan verilere göre kredi kartı adedinde %9’luk bir artış yaşandı. Öte yandan banka kartı adedinde ise %5’lik bir artış söz konusu oldu. Bunlara ek olarak ön ödemeli kart sayısında da %31’lik bir artış meydana geldi.

Buna göre Türkiye’deki toplam kart sayısı 260,8 milyon adet oldu. Bu da yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında bir artış olduğu anlamına geliyor. Bu arada kartlarla yapılan ödemelerde en fazla artışın yüzde 65 artış ve 7,8 milyar TL‘lik ödeme ile elektronik eşya sektöründe olduğu görüldü.

Elektronik eşya sektörünü sırasıyla, yüzde 50 artış ve 4,5 milyar TL’lik ödeme ile yapı malzemeleri, yüzde 42 artış ve 31,7 milyar TL’lik ödeme ile market-gıda, yüzde 25 artış ve 1 milyar TL’lik ödeme ile bireysel emeklilik, yüzde 22 artış ve 5,5 milyar TL’lik ödeme ile de kamu-vergi ödemeleri sektörleri takip ediyor.

BKM Ocak Ayı Verilerini Açıkladı

Bu bilgiler ışığında şimdi de Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan Ocak 2021’e dair Türkiye’deki kartlı ödeme verileri şöyle;

 • 76,5 milyon adet kredi kartı var.
 • 140,3 milyon adet banka kartı var.
 • 44 milyon adet ön ödemeli kart var.
 • Kredi kartı adedinde yüzde 9‘luk artış oldu. (Ocak 2020’e göre kıyaslandığında)
 • Banka kartı adedinde yüzde 5‘lik artış oldu. (Ocak 2020’e göre kıyaslandığında)
 • Ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 31‘lik artış oldu. (Ocak 2020’e göre kıyaslandığında)
 • Toplam kart sayısı geçen yıla göre %10 artarak 260,8 milyon adet oldu.
 • Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile Ocak ayında yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttı. Buna bağlamda toplam miktar 103 milyar TL oldu.
 • Bu ödemelerin 86,2 milyar TL‘si kredi kartlarıyla gerçekleştirildi. Öte yandan ödemelerin 15,6 milyar TL’sinde banka kartları, 1,2 milyar TL‘sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.
 • Kartlarla yapılan kamu-vergi ödemeleri geçen yıla göre yüzde 22 artarak 5,5 milyar TL oldu.
 • Elektronik eşya sektörünü sırasıyla, yüzde 50 artış ve 4,5 milyar TL’lik ödeme ile yapı malzemeleri, yüzde 42 artış ve 31,7 milyar TL’lik ödeme ile market-gıda, yüzde 25 artış ve 1 milyar TL’lik ödeme ile bireysel emeklilik, yüzde 22 artış ve 5,5 milyar TL’lik ödeme ile de kamu-vergi ödemeleri sektörleri takip ediyor.

Kaynak

 • BKM
 • AA

💡 Yüz Yüze Eğitim Başlıyor Mu?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.