Türkiye’de Kaç Teknopark Var

Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde yenilikçi çalışmaların desteklenmesi, daha etkin çalışma koşulları ile verimliliğin arttırılması amacıyla Türkiye’de kurulan Teknopark sayısı 81’e ulaştı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kuruluş kararları yayımlanan Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye’deki teknopark sayısının 81’e yükseldiğine dikkati çekerek, bu teknoparkların 56’sında Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri aktif olarak yürütülürken, 25 teknoparkta ise yapılaşma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Ayrıca Teknopark bulunan il sayısının 54 olduğunu belirten Özlü, OSB’de (Organize Sanayi Bölgesi) kurulan teknopark sayısının 21’e ulaştığını kaydetti.

Sn. Özlü, yeni kurulacak teknoparklar hakkında ise şu şekilde bilgi verdi:

Çankırı’da 125 bin 792 metrekare alana inşa edilecek Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde biyoteknoloji, nanoteknoloji, savunma, kimya, yazılım, bilişim, elektronik ve haberleşme teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren 40 firma ile 100 araştırmacının yer almasını planladığını belirten Özlü, “Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin gelecek 5 yılda 20-25 milyon lira katma değer sağlayacağı öngörülüyor.

Kırklareli’nde 44 bin 686 metrekare alana yapılacak olan Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin gıda, içecek kimyasal ürün imalatı, inşaat, yazılım, bilişim, makine, tarım, tekstil, cam, ilaç, enerji, gıda teknolojileri, nanoteknoloji, malzeme ve robotik alanlarında faaliyet gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söyleyen Özlü, gelecek 10 yılda 100’den fazla girişimcinin de çalışmasını beklediklerini belirtti.

Kastamonu’da 10 bin metrekare alana kurulacak Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin enerji, gıda, makine imalat ve sağlık sektörlerinin faaliyet göstermesi hedeflendiğini dile getiren Özlü, bölgede ilk yılın sonunda yaklaşık 30 civarında firmanın faaliyete geçmesini, 100’den fazla Ar-Ge personelinin istihdamını ve %1 kadar da yabancı sermayeli katılım beklediklerini vurguladı.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, 203 bin 535 metrekarelik alana inşa edilecek TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile ildeki savunma sanayii firmalarının tek çatı altında toplanması amaçladıklarını ifade eden Sn. Özlü, bölgede motor ve parça üretimi, hava taşıtları-uzay araçları üretimi ve tasarımı, aviyonik ve sistem üretimi, elektrik, elektronik, optik ekipman ve kompozit imalatı, kabin içi ve kargo donanımı, insansız hava aracı sistemleri, havaalanı ekipmanları ve yer hizmetlerine yönelik taşıt araçları imalatı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.

Faruk Özlü, TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesinin TAI, ASELSAN ve Gazi Üniversitesi ile iş birliği içinde çalışacağını belirterek, şu açıklamada bulundu: “Ülkemizin savunma sanayisinin millileştirilmesi hedefleri çerçevesinde savunma, uzay, havacılık, katmanlı imalat, modelleme ve simülasyon olmak üzere savunma sanayisine yönelik sektörlere öncelik verecekler. TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 5 yılda, 600’ün üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 8 binden fazla nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi öngörülüyor. 10 yıllık plan çerçevesinde ise 800 üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 12 bin nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi planlanıyor. Bölgede yer alacak firmaların % 25’inin yeni girişimcilerden, % 75’inin ise mevcut kurulu firmalardan oluşması öngörülüyor. Ayrıca teknoparkta % 10 çok uluslu şirket ve % 90 yerli sermaye şirket olması da bekleniyor.”

Türkiye’deki teknoparklar ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki infografikten ulaşabilirsiniz

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir