Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde yenilikçi çalışmaların desteklenmesi amacıyla kurulan teknoparkların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki toplamda, Türkiye’de kaç teknopark var? 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kuruluş kararları yayımlanan teknoparklar vesilesiyle Türkiye’deki teknoparkların sayısını açıkladı.

Buna göre Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile Türkiye’deki teknopark sayısı 81’e yükseldi.

Türkiye’de Kaç Teknopark Var?

Bakan Özlü’nün açıklamalarına göre Türkiye’de toplam 81 teknopark var. Bu teknoparkların 56’sında Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri aktif olarak yürütülürken, 25 teknoparkta ise yapılaşma çalışmalarının devam ettiğ, bildirildi. Ayrıca Teknopark bulunan il sayısının 54 olduğunu belirten Özlü, OSB’de (Organize Sanayi Bölgesi) kurulan teknopark sayısının 21’e ulaştığını kaydetti.

Çankırı’daki teknopark; Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 125 bin 792 metrekare alana inşa edilecek. Burada biyoteknoloji, nanoteknoloji, savunma, kimya, yazılım, bilişim, elektronik ve haberleşme teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren 40 firma ile 100 araştırmacının yer alacağını belirten Özlü, yeni kurulacak teknoparklara ilişkin;

“Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin gelecek 5 yılda 20-25 milyon lira katma değer sağlayacağı öngörülüyor.”

ifadelerini kullandı. Kırklareli’nde 44 bin 686 metrekare alana yapılacak olan Kırklareli Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (teknopark) gıda, içecek kimyasal ürün imalatı, inşaat, yazılım, bilişim, makine, tarım, tekstil, cam, ilaç, enerji, gıda teknolojileri, nanoteknoloji, malzeme ve robotik alanlarında faaliyet göstermesinin amaçlandığını söyleyen Özlü, gelecek 10 yılda 100’den fazla girişimcinin de çalışmasını beklediklerini belirtti.

Kastamonu’da ise 10 bin metrekare alana Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (teknopark) kurulacak. Bakan Özlü; burada enerji, gıda, makine imalat ve sağlık sektörlerinin faaliyet göstermesi hedeflendiğini dile getirdi. Faruk Özlü ayrıca bölgede ilk yılın sonunda yaklaşık 30 civarında firmanın faaliyete geçmesini, 100’den fazla Ar-Ge personelinin istihdamını ve %1 kadar da yabancı sermayeli katılım beklediklerini vurguladı.

Savunma Sanayi Firmaları Tek Çatı Altında

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde, 203 bin 535 metrekarelik alana TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi inşa edilecek. Böylece şehirdeki savunma sanayii firmalarının tek çatı altında toplanmış olacak.

Bakan Özlü; bölgede motor ve parça üretimi, hava taşıtları-uzay araçları üretimi ve tasarımı gerçekleştirileceğini vurguladı. Buna ek olarak; aviyonik ve sistem üretimi, elektrik, elektronik, optik ekipman ve kompozit imalatı, kabin içi ve kargo donanımı, insansız hava aracı sistemleri, havaalanı ekipmanları ve yer hizmetlerine yönelik taşıt araçları imalatı faaliyetlerinin de yine bu bölgede gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Faruk Özlü, “TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi”nin TAI, ASELSAN ve Gazi Üniversitesi ile iş birliği içinde çalışacağını belirterek, teknopark hakkında şu açıklamada bulundu:

“Ülkemizin savunma sanayisinin millileştirilmesi hedefleri çerçevesinde savunma, uzay, havacılık, katmanlı imalat, modelleme ve simülasyon olmak üzere savunma sanayisine yönelik sektörlere öncelik verecekler. TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde 5 yılda, 600’ün üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 8 binden fazla nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi öngörülüyor. 10 yıllık plan çerçevesinde ise 800 üzerinde firmanın faaliyet göstermesi ve 12 bin nitelikli Ar-Ge personelinin istihdam edilmesi planlanıyor. Bölgede yer alacak firmaların % 25’inin yeni girişimcilerden, % 75’inin ise mevcut kurulu firmalardan oluşması öngörülüyor. Ayrıca “teknopark”ta % 10 çok uluslu şirket ve % 90 yerli sermaye şirket olması da bekleniyor.”

Türkiye’deki Teknoparklar İnfografiği

Son atılımlarla birlikte Türkiye’deki teknopark sayısının 81’e yükselmesine ilişkin Anadolu Ajansı bir infografik hazırladı. Konuya ilişkin özet niteliğindeki infografiği incelemeniz için sizinle paylaşıyoruz;

Türkiye'de Teknopark Sayısı - İnfografik


💡 Bakan Varank’tan Genç Girişimcilere Müjde

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.