Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 2 milyon 525 bin genç ne okuyor ne de çalışıyor. Bu kişilerin toplam genç nüfusu içerisindeki payı ise %21.4

Türkiye’nin genç nüfusu, dünyadaki birçok ülkenin toplam nüfusundan çok daha fazla. Hatta bu genç nüfusun %21.4’üne denk gelen 2 milyon 525 bin kişi bile başlı başına birçok ülkeye denk bir sayı. Peki bu 2 milyon 525 bin ne anlama geliyor?

Türkiye’de 2 Milyon 525 Bin Genç Ne Okuyor Ne De Çalışıyor

2023 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 15-24 yaş arasındaki nüfus 11 milyon 796 bin. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Türkiye’de 2 milyon 525 bin genç ise ne okuyor ne de çalışıyor. Şaşırtıcı ve bir o kadar da üzücü olan bu duruma ek olarak; örneğin bu gençlerin 99 bini okuma yazma bilmiyor. 990 bini lise altı bir okuldan, 628 bini ise liseden mezun.

Mesleki veya teknik lise diplomalı 457 bin genç ve yükseköğretim mezunu 352 bin genç de ne eğitimde ne de istihdamda. Boşta olan gençlerin 893 bini erkek, 1 milyon 631 bini ise kadınlardan oluşuyor. Bu arada Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı 2023 verilerine göre yüzde 21.4 iken 2022 yılında AB ortalamasında ne eğitimde ne istihdamda olanların oranı %9,6’ydı. Bu konuda AB ortalamasının 2023 rakamları Mayıs ayında açıklanacak. Konuya dair rapor açıklandığında yayınlıyor olacağız.

Gençler Ne İstiyor?

TÜİK tarafından açıklanan raporda Türkiye’deki genç nüfusun ne istihdamda ne de eğitimde olan kısmıyla ilgili detaylar yer aldı. Konuyla ilgili önemli ayrıntıları haberimizde yer verdik. Bu konuda Mürsel Ferhat Sağlam ise Linkedin’de bir post paylaşarak “Gençler Ne İstiyor?” sorusuna yanıt verdi.

“2 milyon 525 bin GENÇ ne okuyor ne de çalışıyor. TÜİK’in yayınladığı rapor birkaç gündür kelimenin tam anlamıyla herkesi dehşete düşürdü. Birçok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla kişinin eğitim ve iş hayatında olmaması nasıl açıklanabilir?” ifadelerinin yer aldığı yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.


Oyunda Dijital Markalaşma

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.