Türkiye İstihdam Konusunda İlk Sırada

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) istihdam raporunu yayınladı. Rapora göre, ortalama işsizlik oranı %5.9 Türkiye’de ise işsizlik oranı %11.2 olarak açıklandı. 

Türkiye, dünyada istihdam odağında yapılan değerlendirmelerde birçok alanda en kötü ülkeler arasında yer aldı. OECD raporuna göre bu alanlar; işsizlik, istihdam oranı, emeğin eksik kullanımı ve reel ücret artışı olarak gözüküyor.

OECD, yayınladığı bu raporda istihdam oranlarını da açıkladı. Bu oranlar İzlanda’da %87.2, İsveç’te %81.8, Japonya’da %80.3, Türkiye’de ise %55.3 olarak kayıtlara geçti. Türkiye, “finans krizi dönemi”ne göre istihdamda artış kaydetse de OECD ülkeleri arasında son sırada yerini aldı.

Türkiye %45’i aşan bir oranla iş aramayanlar, işsizler ile gönülsüz yarı zamanlı çalışanları içeren emeğin kullanımında ilk sırada yerini aldı. OECD genelinde reel ortalamada yıllık ücretler 2007-2017 dönemi 2000-2007 dönemine göre gerilemiş olarak gözüküyor. Türkiye dâhil olmak üzere ABD (Amerika Birleşik Devletleri), İspanya ve İtalya’da gerileme kaydedildi.

OECD ülkelerinde 2017 yılında reel ücretler %0.3 seviyelerinde arttı. Türkiye’de ise reel ücretler konusunda düşüş yaşandı. Türkiye’de 2017’nin ilk ve ikinci çeyreğinde yıllık reel ücretlerde %1 seviyesinde artış kaydedildi. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte %3 seviyesinde gerileme kaydedildi. Özellikle son dönemlerde sanayide yaşanan verimlilik artışları ücretlere yansımadı. Bu yüzden son yıllarda reel birim ücretlerinde önemli düşüş yaşandı. 2008’de yaşanan finansal kriz sonrasında küresel emek piyasalarında zayıf ücret artışı dikkat çekti. Haliyle işçiler arasındaki ücret eşitsizlikleri arttı.

OECD raporuna göre, dünyada büyüme rakamları kriz öncesi seviyelere döndü fakat ücret artışları sönük kaldı.  Nominal ücret artışı 10 yıl öncesine göre yarıya indi. 10 yıl önce ortalama yıllık nominal ücret artışı %5.8 oranındaydı. Bu oran 2017’nin son çeyreğinde %3,2’ye geriledi. OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, kapsayıcı büyüme için toplumsal tarafların daha yakın işbirliği yapması ve iyi düşünülmüş politika önlemleri alınması gerektiğini söyledi.

OECD ortalamasına göre kriz öncesinde üretkenlik artışının oranı yüzde 2.3, son 5 yılda ise bu oran 1.2’ye geriledi. ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Britanya, Japonya, İtalya ve Fransa gibi birçok ülkede bu oran %1’in altına indi.  Üretkenlik artışı teknoloji ve yenilik (inovasyon) odaklı büyük ölçekli firmalarda büyük oldu. Diğer firmalarda ise haliyle üretkenlik artışları epey bir zayıfladı. Öte yandan, OECD ülkelerinin çoğunluğunda son iki 10 yılda ortalama reel ücret artışı, emek üretkenliğindeki artışın gerisinde kaldı ve katma değerden emeğin aldığı pay düştü. OECD’de 2017’de ortalama büyüme oranı %2.6 oldu. Nominal saatlik ücret artışı %4,8’den yüzde 2.1’e düştü. Aynı dönemde reel ücret artışı ise %1 düştü.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir