Türkiye İş Ahlakı Araştırması 2018 Açıklandı

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği “Türkiye İş Âhlâkı Araştırması 2018” sonuçları açıklandı. Araştırma, İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) açıklandı.

Rekabet Kurumu Başkanı olan Ömer Torlak, iş dünyasında artık 2000 ve sonrasında doğanların oluşturduğu Z kuşağının başa geçeceğini söyledi. Torlak ayrıca, popüler kültürün de toplumda ve iş hayatında belirleyici olduğunu belirtti.

Torlak bu konuyla ilgili, “KOBİ’lerde rekabet edebilme adına veya çarpık bir rekabet anlayışı içinde faaliyetlerini sürdürebilme adına, iş ahlakına aykırı bazı hususları meşrulaştırma çabasından söz edebiliriz. Bu, özellikle ekonomide olumsuz konjonktürün söz konusu olduğu dönemlerde daha fazla artabiliyor maalesef.” dedi.

Türkiye İş Ahlakı Araştırması

Ömer Torlak, “Türkiye İş Ahlâkı Araştırması 2018” sonuçlarını bir sunumla kamuoyuna anlattı.  Torlak, araştırma kapsamında büyük ve küçük işletmelerin iş ahlakı sorununu ele aldıklarını söyledi ve akabinde sorularda güncellemeye gittiklerini belirtti.

Rekabet Kurumu Başkan Ömer Torlak, aile kurumundan beslenen bir ahlaki algının önemine işaret etti. Rekabet Kurumu Başkanı Torlak katılımcıların ahlaki anlayışlarıyla ilgili: “Cevap verenlerin çok önemli bir kısmının 3 yaklaşımda toplandığını görüyoruz. İdealist olanlar, ben merkezci olanlar ve adaletçi olanlar. Neredeyse cevap verenlerin 4’te 3’ü bu üç ahlaki anlayışa dağılıyor. En çok karşılaşılan iş ahlakı problemlerine genel olarak baktığımızda, yalan söyleme, aynı ürünü farklı fiyatlarla satmaya çalışma, aldatıcı reklam ve verilen sözlerin tutulmaması ilk dört sıradaki en çok algılanan ahlak problemleri olarak karşımıza çıkıyor.” şeklinde konuştu.

KOBİ’lerde İş Ahlakı Problemi Daha Çok

Torlak, KOBİ (Küçük Orta Büyüklükte İşletme)’lerde iş ahlâkı problemlerinin, büyük şirketlere oranla daha fazla olduğuna değindi.  Açıklamanın devamında Ömer Torlak, insanların yıpratıcı rekabet piyasasını, yanlışları için meşrulaştırma yöntemi olarak kullandığını söyledi ve çalışanlarda iş ahlakı konusunda öne çıkan konuları sıraladı: “Çalışanlar açısından baktığımız zaman yalan yine birinci sırada karşımıza çıkıyor. İşe geç gelme, işin hakkını vermeme yine yüksek oranda algılanan iş ahlakı problemleri. Kaytarma, bir miktar önceki araştırmalara göre yükselmiş. Hırsızlık, rüşvet alma gibi konular ise çok daha az rastlandığı söylenen iş ahlakı problemleri.”

X Kuşağı Daha Yapıcı

X neslinin Y nesline oranda daha az sorun algıladığını söyleyen Torlak, yaşlıların bazı konuları kanıksamış olabileceğini dile getirdi. Torlak, yöneticiler kısmında da yalan söyleme ve sözünde durmama problemlerinin ön planda olduğunu belirtirken bunların ardından ücret ve izin konularının geldiğine değindi.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş bu konuyla ilgili: “İyimserliğin, umudun azaldığı yerlerde psikolojik sermaye düşer. Psikolojik sermaye düşünce de direnme gücü zayıflamaya başlıyor. Biraz sanki psikolojik sermaye düştü gibi görünüyor.” dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Erdemir ise, nesiller konusunda bizdeki farklılıkların henüz batıdaki kadar olmadığını dile getirdi. Erdemir, kriz ne kadar hızlı sarsarsa, kurumsallaşmış şirketlerin daha az etkilendiğini de ekledi.

İTO (İstanbul Ticaret Odası) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay da ekonomiye ve ticarete, insanlık penceresinden bakma çabasının bir inisiyatif değil bir gereklilik olduğuna değindi. Kuralay konuyla ilgili: “İnancımızın zenginlik ölçüsü kalpleri kazanmak iken, bugünün iktisadi şartlarında ülkelerin zenginlik ölçüsü, genellikle para birimleriyle ifade edilen kişi başı gelir rakamlarına indirgenmiş durumda” şeklinde konuştu.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir