Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri kararı hakkında resmi açıklama. Bakanlığın resmi web sitesi ve sosyal ağlarında yayınlanan bu açıklamaya ek olarak Ukrayna’nın doğu bölgelerinde bulunan Türk vatandaşları için de uyarıda bulunuldu. İşte tüm detaylar!

Dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanan Rusya’nın Ukrayna hamlesi akabinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama geldi. Bakanlığın resmi web sitesinde ve kurumsal sosyal medya hesaplarında yayınlanan açıklamaların biri Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri ile ilgili aldığı karara ilişkin olurken diğer karar ise Ukrayna’nın doğu bölgelerinde bulunan Türk vatandaşları için oldu. İşte Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan o açıklamalar!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Rusya’nın Hamlesine Açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Rusya’nın sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri tanıma kararı hakkındaki yayınladığı açıklama şöyle;

“No: 57, 22 Şubat 2022, RF’nin sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı hk.

Rusya Federasyonu’nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu gibi, Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına gelmektedir.

Rusya’nın sözkonusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz.

Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz.”

Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi Dışişleri Bakanlığı bu açıklamaya ek olarak bir de Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki Türk vatandaşları hakkında da bir açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki Türk vatandaşları için paylaştığı duyuru ise şöyle;

“Ukrayna’nın Doğu Bölgelerine Seyahat ve Güvenlik Durumu Duyurusu, 22 Şubat 2022

Ukrayna’nın Doğu bölgelerindeki son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu bölgelerinden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın gerekli durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir.

Acil durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz (+380632114765 ; +380632557748) ve Bakanlığımızın Konsolosluk Çağrı Merkezi (0312 292 2929) ile irtibata geçilmesi mümkündür.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Evet, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya dair ilk açıklamalar bu şekildeydi. Önemli olması açısından yinelemek adına Bakanlık tarafından paylaşılan Kiev Büyükelçiliği ile Bakanlığın Konsolosluk Çağrı Merkezi‘nin numaralarını yeniden aktaralım;

Türkiye Kiev Büyükelçiliği telefon numarası: +38 063 211 47 65 – +38 063 255 77 48

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi telefon numarası: 0312 292 29 29


İş Birliği OUT İstismar IN

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.